facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання – відповідь: Навчальний заклад вимагає від батьків заяву про те, що під час навчання саме вони несуть відповідальність за дитину. Наскільки правомірна ця вимога?

На запитання відповідає юрист Сумської громадської організації «Північна правозахисна група»  Дмитро Мурач.

На фото: Дмитро Мурач, юрист ГО “Північна правозахисна група”.

Не потребує доказів твердження, що на сьогодні умови проведення освіти для дітей є небезпечними. За даними порталу МОН, 2528 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, 285 з них зруйновані повністю.

Як реакцію на таку жахливу ситуацію державна влада в особі Прем’єр-міністра України затвердила доручення від 10.06.2022 року № 14529/0/1-22 стосовно створення безпечних умов перебування у закладах освіти дітей, учнів, студентів і працівників з урахуванням збройної агресії російської федерації, що заклали неможливість розпочинати надання освітніх послуг в очному режимі у разі відсутності укриття в закладі освіти.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій створила Рекомендації щодо організації  укриття в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти, що визначають стандарти забезпечення шкіл укриттями. Положення зазначених нормативно-правових актів обмежують можливості шкіл щодо проведення занять в очному режимі у разі невідповідності стандартам безпеки.
Тобто задля забезпечення безпеки освітян держава розумно обмежила можливість школам самостійно обирати режим навчання. Подібне рішення є цілком справедливим, адже Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський під час наради з міністром освіти Сергієм Шкарлетом, представниками обласних ВЦА та громадських організацій повідомив, що укриттями в Україні забезпечено близько 41% закладів освіти.

Подібне становище є перепоною щодо якісної реалізації освітніх функцій шкіл в Україні. Це, в свою чергу, обумовило появу таких ситуацій, коли заклади освіти вимагають від батьків заяву про те, що під час навчання вони несуть відповідальність за дитину. Та чи є правомірною така вимога?

Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 року № 1669, керівник закладу освіти є відповідальним за створення безпечних умов освітнього процесу та не дозволяє проведення освітнього процесу за наявності шкідливих та небезпечних умов.

Частина 4 статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463-IX містить невиключний перелік посадових обов’язків керівника закладу загальної середньої освіти, одним із яких є «створювати в закладі загальної середньої освіти безпечне освітнє середовище, забезпечувати дотримання вимог щодо охорони дитинства, охорони праці, вимог техніки безпеки».

Частиною 2 статті 54 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 року № 2145-VIIIвстановлено, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зокрема зобов’язані захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

До того ж існує і кримінальна відповідність, передбачена статтею 137 Кримінального кодексу України від 05.04.2001 року № 2341-III, за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей.

Отже, незважаючи на визначений у статті 150 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 року № 2947-III обов’язок батьків піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток разом із забезпеченням здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, навчальний заклад не може зняти з себе відповідальність за дитину під час перебування її в навчальному закладі, оскільки така відповідальність передбачена імперативними нормами законодавства і не може бути скасована шляхом досягнення домовленості із батьками. 

За таких обставин вищезазначена вимога навчального закладу є неправомірною.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×