facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання — відповідь: Що робити, якщо вас затопили сусіди?

Дата публікації: 23.04.2024

Розяснення юриста ГО «Молодіжний ініціативний центр» Андрія Мицака є відповіддю на запитання мешканки м. Червоноград, що на Львівщині.

Андрій Мицак, юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр».

Ситуацію із затопленням регулюють Цивільний кодекс України (ЦКУ), Цивільно-процесуальний кодекс  України, Житловий кодекс і Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Якщо сусіди не бажають добровільно відшкодувати матеріальну шкоду у зв’язку із затопленням квартири, то потрібно звертатися до суду.

Щоб стало можливим відшкодувати в судовому порядку матеріальну шкоду, завдану внаслідок залиття помешкання, необхідно зафіксувати цей факт.

Для цього потрібно:

  • Зафіксувати пошкодження, завдані внаслідок залиття квартири на фото чи відео.
  • Звернутися до балансоутримувача (ЖЕК або ОСББ).
  • Відповідна комісія складе акт про залиття квартири, в якому має бути зазначено характер затоплення, його причини, завдана шкода, перелік пошкоджених речей, обсяги необхідного ремонту.
  • Звернення-заявку варто подати письмово і зберігати другий примірник у себе.

Також у суді потрібно підтвердити фактичний розмір понесених збитків. Для цього слід звернутися до відповідної експертної установи або експерта з проханням провести будівельно-технічне експертне дослідження, за результатами якого можна визначити причини та розмір шкоди, котра завдана залиттям квартири. Експерт надасть кошторисний розрахунок вартості об’єкта будівництва щодо ремонтно-відновлювальної роботи квартири або звіт про визначення вартості відновлювальних ремонтно-будівельних робіт, які необхідно проводити, а також висновок про оцінку майна — цей документ в подальшому можна долучити до справи.

Відповідно до ст. 23 ЦКУ, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку зі знищенням чи пошкодженням її майна.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Розмір грошового відшкодування визначається залежно від характеру правопорушення; глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації; ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування. А також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення, суд визначає розмір моральної шкоди. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності та справедливості.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Читайте також:

Чи має право ОСББ брати плату за паркомісце, якщо воно є прибудинковою територією?

Чи законно відключати комунальні послуги за борги під час війни?

Чи може переселенець отримати субсидію, якщо мешкає в орендованій квартирі без договору


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×