facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Розмір призначених судом аліментів не є сталим (+шаблон* позовної заяви)

Дата публікації: 10.08.2020

До Вінницького офісу Мережі правового розвитку люди стали частіше звертатися з питанням щодо зміни розміру призначених судом аліментів. Відвідувачів зокрема турбує, як забезпечити збільшення чи зменшення розміру аліментів на утримання дитини у зв’язку зі зміною життєвих обставин. Консультацію підготував юрист Офісу при громадській організації «Подільський центр прав людини» Олександр Довбиш.

Частина перша статті 192 Сімейного кодексу (СК) України визначає, що розмір аліментів, призначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено – знову ж таки за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів: у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Тобто, для зміни розміру призначених аліментів зацікавленій стороні слід звернутися із відповідною заявою до суду, в якій навести підстави для відповідної зміни. Зазвичай  для зменшення розміру призначених аліментів слід наводити обставини народження дітей у новій сім’ї, хворобу платника аліментів, наявність інших утриманців, втрату постійного місця роботи тощо. При цьому суд, вирішуючи питання про зменшення розміру аліментів, враховує, чи відповідатиме зменшений розмір аліментів інтересам дітей сторін у справі, чи не ставить їх у несприятливі умови в частині матеріального забезпечення, погіршуючи положення самих дітей. Звертаючись і проханням про збільшення аліментів, у заяві навпаки зазначаються докази поліпшення матеріального стану платника аліментів, хворобу дитини, збільшення потреб на утримання дитини. Цей перелік не є вичерпним і залежить від життєвої ситуації.

Крім цього, нерідко виникають питання щодо зміни мінімального розміру призначених аліментів.

Так, до частини 2 статті 192 СК Украхни у 2017 році було внесено зміни, а саме збільшено мінімальний розмір аліментів із 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Часто, звертаючись до суду із заявами про збільшення розміру стягуваних аліментів, отримувачі аліментів посилалися на відповідні зміни до норм Сімейного кодексу як на підставу для збільшення. І суди здебільшого задовольняли такі заяви.

Проте в березні 2020 року останньою правовою позицією Велика палата Верховного суду зазначила: «Аналіз змісту статті 192 СК України свідчить, що зміна законодавцем мінімального розміру аліментів, які підлягають стягненню з платника аліментів на одну дитину, не є підставою для зміни розміру аліментів відповідно до статті 192 СК України. Проте зміна законодавцем мінімального розміру аліментів, які підлягають стягненню з платника аліментів на одну дитину, не є підставою для зміни розміру аліментів відповідно до статті 192 СК України, але є підставою для зміни мінімального розміру аліментів, зазначених у виконавчому листі у процедурі виконання та стягнення аліментів, та враховується під час визначення суми аліментів або заборгованості. Законом України від 03 липня 2018 року № 2475-VIII частину першу статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» доповнено абзацом другим, яким передбачено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
Тобто законодавством передбачений механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі не нижче мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України навіть при наявності постановлених раніше судових рішень про стягнення аліментів у розмірі, нижчому ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на час стягнення.»

Отже, державний виконавець, розраховуючи заборгованість з аліментів, самостійно має виходити з мінімально граничного розміру аліментів на рівні 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тому звертатися до суду із заявою про збільшення розміру аліментів у зв’язку із змінами до частини 2 статті 192 СКУ не потрібно.

*Шаблон позовної заяви про зменшення розміру аліментів на утримання дитини можна скопіювати або завантажити за посиланням у кінці цієї статті.

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події —

підпишіться на наш Telegram-канал: 

https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×