facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Розвиток громад: як визначити дієвість місцевих програм (+відео)

Дата публікації: 09.02.2022

Як ефективно співпрацювати з органами місцевого самоврядування (ОМС). Саме про це розповідають юристи громадської організації «Черкаський правозахисний центр» Мережі правового розвитку у підготовленій ними серії відеоконсультацій. Друга* з них присвячена темі дієвості місцевих програм. Тарас Щербатюк, юрист, керівник організації, експерт Місцевого індексу з прав людини** розповідає, що, власне, означає ця дієвість і як її визначати, працюючи з місцевими програмами.

На фото: Тарас Щербатюк, юрист,
керівник ГО “Черкаський правозахисний центр”.

Коли ми працюємо з територіальними громадами (ТГ), ми досить часто знаходимо дуже велику кількість вже прийнятих місцевих програм. Однак, коли починаємо розбиратися, що це за програми, якою є їхня структура, то розуміємо, що чимало програм є своєрідними «бульбашками». Тобто, вони створені лише на папері, вони не діють. І таких програм у деяких ТГ ми налічували близько 50%.

Є також програми неефективні та недієві. Яким же чином визначити цю дієвість, і що з цим робити надалі?

Аби визначити дієвість певної програми, передусім потрібно отримати цю програму. Всі місцеві програми мають бути розміщені у публічному доступі, на сайті органу місцевого самоврядування (ОМС).

Дієва місцева програма має містити:

  1. У вступі – інформацію щодо попереднього дослідження проблеми, яка є у громаді.
  2. Мету – у програмі має бути вказано, на що вона спрямована, визначений її кінцевий результат.
  3. Детально прописані завдання та план дій з їх реалізації.
  4. Визначені очікувані результати.
  5. Визначені терміни реалізації кожного завдання та заходу.
  6. Визначені виконавці кожного завдання.
  7. Визначений бюджет програми. Причому бюджет не лише загальний, а й розписані статті бюджету для виконання кожного із завдань.

Отже, якщо у програмі не дотримано всіх цих елементів, ми у переважній більшості визнаємо цю програму недієвою.

Однозначно, є винятки. Якщо ми бачимо, що у програмі досить непогано визначено мету, є відповідні завдання, очікувані результати і бюджет для реалізації завдань, ми можемо визнати програму дієвою. Попри те, що у ній немає попередньо проведеного аналізу визначення проблеми, шляхів її розв’язання та механізмів визначення ефективності. За наявності вищеназваних ключових елементів ми можемо визнати програму дієвою – але такою, що потребує доопрацювання.

Якщо ж ви бачите, що програма у ТГ, де ви мешкаєте, є недієвою або неефективною, я би радив звертатися до ОМС та вказувати на ті недоліки, які існують у програмі. Та просити переглянути цю програму, аби вона працювала більш ефективно та була спрямована саме на забезпечення потреб і прав мешканців територіальної громади.

*Першу відеоконсультацію «Публічна інформація як метод співпраці з органами місцевого самоврядування» дивіться тут.

**Місцевий індекс прав людини – інноваційний інструмент, розроблений Українською Гельсінською спілкою з прав людини та допрацьований для адаптації до місцевого контексту Мережею правового розвитку для підтримки і ефективного розвитку реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою в Україні. Критерієм ефективності визнано такий розвиток, що базується на засадах пріоритету прав людини в усіх сферах її взаємин із державою.

Представники місцевих громадських об’єднань за координації та навчальної підтримки експертів Мережі правового розвитку та Української Гельсінської спілки з прав людини проводять моніторинги населених пунктів.

Зокрема моніторингова місія проходила одночасно з низкою моніторингів в інших населених пунктах областей, що найбільше постраждали від наслідків військового конфлікту на Сході України. Вона мала на меті здійснити аналіз дотримання прав людини на Сході України та допомогти органам місцевого самоврядування налагодити свою діяльність у напрямку дієвої роботи із захисту прав людини у громаді. В якості методики моніторингу було обрано напрями «Соціальний для захист вразливих категорій», «Безпека громади», «Гідний рівень життя» Місцевого індексу прав людини.

Моніторинг передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки зусиллям місцевої влади з забезпечення прав людини у кожному напрямі оцінювання. За результатами кожного моніторингу місцева влада має перелік рекомендацій для покращення власної діяльності. 
Розробка методології Місцевого індексу прав людини була реалізована за участі експертів Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спільнот експертів науковців та практиків місцевого самоврядування різних галузей прав людини. Було опрацьовано сучасні міжнародні моделі прав людини і їх оцінювання, узагальнено кращі іноземні та вітчизняні практики моніторингу прав людини на місцевому рівні, враховано специфіку розвитку повноважень місцевого самоврядування в процесі реформи.

Результати «Місцевого індексу прав людини на Сході України» – за посиланням.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork  

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×