facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Соціальна допомога непрацюючій особі, яка не набула права на пенсійну виплату

Дата публікації: 15.10.2020

Чи можу я отримати допомогу від держави як непрацююча пенсіонерка, яка поки що не має права отримувати пенсійні виплати? Якщо так, то яким є розмір такої виплати, і які документи та куди слід подати для її оформлення? З низкою цих питань до Вижницького офісу Мережі правового розвитку звернулася пані Марія з села Іспас Чернівецької області. Роз’яснення подає юристка Офісу Валентина Ткач.

Так, існує тимчасова соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Вона призначається непрацюючим людям, які досягли загального пенсійного віку (60 років), визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” але не набули права на пенсійну виплату. І лише тим, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше 15 років страхового стажу.

Гроші будуть виплачуватися до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.
Сума державної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
Від 1 липня 2020 року максимальний розмір допомоги становить 1712 грн.

Для оформлення довідки потрібно звернутися до відділення Пенсійного фонду України за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання.

Подати слід наступні документи:

 • заяву;
 • документ, що посвідчує особу;
 • інформацію про адресу зареєстрованого місця проживання (адресу місця фактичного проживання);
 • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті);
 • довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України;
 • декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги;
 • копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).
 • довідка про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Інформація про склад сім’ї людини, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан. Якщо особа звертається за призначенням тимчасової допомоги за місцем фактичного проживання, до заяви слід додати довідку про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Тимчасова допомога не призначається у наступних випадках:

 1. Якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців перевищує 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
 2. Якщо особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”або “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”.
 3. Якщо особа або члени її сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням за наданням тимчасової допомоги купили земельну ділянку, квартиру (будинок), автомобіль, інший транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатили послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
 4. Якщо особа працює, провадить іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу.
 5. Якщо за результатами вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї виявлено, що особа має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здає в найм або в оренду житлове приміщення (будинок) або його частину; один чи кілька членів сім’ї працюють без оформлення трудових відносин в установленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажних машин, мікроавтобусів і т.п).
 6. Якщо у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 м2 на сім’ю, чи більш як один автомобіль, інший транспортний засіб (механізм).

За наявності обставин, передбачених в абзацах 4-6 цього пункту, орган соціального захисту населення може призначити тимчасову допомогу на підставі рішень утворених ним комісій, якщо у складі сім’ї є особа з інвалідністю.
Рішення про призначення тимчасової допомоги в таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Рішення органу соціального захисту населення про призначення тимчасової допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржене до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×