facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Сплата податків та подання звітності: терміни та відповідальність

Дата публікації: 01.05.2022

Для визначення особливостей звітування та сплати податків під час воєнного стану в Україні упродовж останніх двох місяців поточного року прийняли низку законів. Вони спрямовані на підтримку платників податків, які не мають можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок. Зміни, які варто знати підприємцям, роз’яснює консультантка  Мережі правового розвитку  з фінансів та оподаткування Анна Карпенко.

Податки та податкова звітність

Останні зміни відбулися 5 квітня 2022 року з набуттям чинності Закону №2142  в частині пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (ПКУ), відповідно до якого збільшилися строки виконання обов’язків платників податків з 3 до 6 місяців.

Нагадаємо, що пункт 69 розділу ХХ ПКУ з’явився з прийняттям Закону №2118. Зокрема пп. 69.1 визначає:

  • хто може бути звільнений від відповідальності – платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно звітувати і сплачувати податки;
  • термін, протягом якого платник податків все ж таки має виконати свої обов’язки.

Отже, від відповідальності звільняється платник, який не має можливості вчасно сплатити податки, збори та подати звітність. Тобто, якщо платник податків продовжує здійснювати свою діяльність, то відзвітуватися і сплатити податки потрібно у встановлені терміни.

Наразі невідомо, чи потрібно буде доводити, чому податкові обов’язки виконувались несвоєчасно, але припускаємо, що буде достатньо інформації про місцезнаходження платника податків та Рішення ТПП щодо визначення форс-мажорних обставин.   

ЄСВ

Щодо ЄСВ, то відповідно до п.10 ст.3 розд.ІІ Закону №2120, платник податків звільняється від штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ, а також неподання або несвоєчасне подання звітності під час воєнного стану та протягом 3-х місяців після припинення воєнного стану (п. 921 – п. 922 розд. VIII ЗУ Про ЄСВ №2464). 

Крім того, платника податків до закінчення карантину, тобто до 31.05.2022р.(Постанова КМУ №1236), звільняють від штрафних санкцій щодо ЄСВ, ПДФО та ВЗ, та за неподання звітності чи несвоєчасне звітування, та ненарахування пені. Про це йдеться в п.911 розд. VIII ЗУ №2464 та в п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Інші документи та звітність

З 7 березня 2022 року діє Закон №2115, який передбачає подання звітності та інших документів, крім податкових, протягом 3-х місяців після припинення воєнного стану.

Зокрема, йдеться про наступні документи та звіти:

  • облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи.

До перерахованих документів і звітів можна віднести – статистичну звітність, звітність до Фонду соціального страхування, Повідомлення про прийняття на роботу тощо.

За неподання або несвоєчасне подання зазначених вище документів, не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність (п.2 Закону №2115).

Отже, робимо висновки: ті платники податків, які мають можливість працювати, подавати звітність і сплачувати податки, продовжують виконувати свої обов’язки у встановлені терміни.

Для інших платників діє відтермінування щодо сплати податків і звітування, проте виконати свої обов’язки вони мають, тільки-но у них з’явиться така можливість.

Джерела:

Закон № 2118 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2118-20#Text

Закон № 2120 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2120-20#Text

Закон № 2115 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2115-20#Text

Закон № 2142 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2142-20#Text

Закон № 2464 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2464-17#Text

Рішення ТПП щодо визначення форс-мажорних обставин

https://ucci.org.ua/press-center/ucci-news/protsedura-zasvidchennia-fors-mazhornikh-obstavin-z-28-02-2022

Постанова КМУ №1236 від 09.12.2020 р. в редакції від 23.02.2022р.  – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1236-2020-%D0%BF#Text

Отримати детальнішу консультацію можна за телефоном 096-032-35-38. Консультантка на зв’язку із 11:00 до 13:00, понеділок – п’ятниця


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×