facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання

Колишній чоловік, батько спільної дитини відмовляється матеріально підтримувати доньку-студентку. Як домогтися від нього допомоги? З таким питанням до співробітників Білозерського офісу Мережі правового розвитку під час серпневої виїзної консультації звернулася мешканка села Музиківка Херсонської області. Юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях підготував роз’яснення, що стане в нагоді батькам або повнолітнім дітям, які опинилися в подібній ситуації.

Якщо повнолітні дочка або син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу ( ч. 1 ст . 199 Сімейного кодексу України).
Тобто, обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов’язкової сукупності таких фактів:
– досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років;
– продовження навчання дочкою, сином; – потреба у зв’язку з цим у матеріальній допомозі;
– наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Одним із способів стягнення аліментів є звернення до суду з відповідним позовом, до якого щодо стягнення аліментів може звернутися як той з батьків, з ким проживає дитина, яка продовжує навчання, так і безпосередньо дитина, яка продовжує навчання.
До суду подаються, зокрема:
• позовна заява;
• копія паспорта (позивача та дитини);
• копія свідоцтва або рішення суду про розірвання шлюбу;
• копія свідоцтва про народження дитини;
• довідка з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні;
• довідка про заробітну плату одного з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів (за наявності).

При зверненні до суду із позовом про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору.
У разі добровільної виплати аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Така заява може бути ним відкликана.
На підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.
На підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути відраховані і тоді, коли загальна сума, що підлягає відрахуванню на підставі заяви та виконавчих документів, перевищує половину заробітної плати, пенсії, стипендії, а також якщо з нього вже стягуються аліменти на іншу дитину (ч. ч. 1-3 ст. 187 СК України).
Крім того, відповідно до ст. 189 Сімейного кодексу України, батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Також нагадуємо, що при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення – від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×