facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Субсидії-2019: як працюватиме монетизація і хто отримуватиме пільги

Вже 2019 року субсидії в Україні монетизують. Що це означає і як відбуватиметься монетизація? Хто матиме право отримувати субсидії на оплату комунальних послуг – а кого позбавлять пільг? Докладні пояснення – у консультації юристки Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Богдани Яворницької.

Проект постанови щодо монетизації субсидій розробило Міністерство соціальної політики України. Згідно з проектом, процедура призначення субсидій не зміниться, одержувачу треба подати заяву в орган соціального захисту населення і дати дозвіл на обробку персональних даних банком.
Потім відбувається електронний обмін інформацією між органом соціального захисту, Мінсоцполітики, банком і підприємством, яке надає послугу.

Монетизація субсидій відбуватиметься у три етапи:
І. Із 1 січня 2019 року
– монетизація для домогосподарств, які звернуться за субсидіями з новим пакетом документів (близько 100-150 тис домогосподарств). «Живі кошти» на банківський рахунок надходитимуть тим, хто вперше звертається за допомогою. Тобто усі, хто подаватиме документи на субсидію у січні, вже отримуватимуть гроші на оплату «комуналки» на свій банківський рахунок.
ІІ. Із 1 травня 2019 року – монетизація для домогосподарств, яким субсидія призначена на неопалювальний період 2019 року. Монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період. Це приблизно 3 млн домогосподарств.
ІІІ. Із 1 жовтня 2019 року – повний перехід на монетизацію, коли кожен, хто отримує житлову субсидію чи пільгу, отримуватиме їх готівкою. На кожного одержувача субсидій буде відкритий рахунок у фінансовій установі, куди зараховуватимуть кошти. Уповноваженим банком в уряді призначили Ощадбанк. Якщо відділення Ощадбанку не представлені у вашому населеному пункті, то через уповноваженого представника управління соціального захисту в сільській/селищній раді можна подати новий пакет документів – у травні 2019 року чинним субсидіантам, або новим сьогоднішнім заявником – і спеціалісти зроблять все самостійно. З цього рахунку гроші будуть списуватися для надання субсидій.
Якщо споживач витратив менше коштів, ніж передбачено існуючими нормами, то залишок після завершення опалювального сезону переказується на особистий рахунок споживача. Для цього йому необхідно відвідати відділення банку і написати заяву. Споживач зможе користуватися цими грошима на власний розсуд. Але це можливо лише за відсутності заборгованості за сплату комунальних послуг.
Вже з січня 2019 року вся сума допомоги від уряду для нових одержувачів субсидії надходитиме безпосередньо на банківський рахунок субсидіанта в державному банку. Рахунок матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію і воду.
Якщо сім’я заощаджувала, за результатами опалювального сезону залишок коштів на рахунку вона зможе використати на свій розсуд. Сума зекономлених грошей залежить винятково від родини.
Як зазначає уряд, найбільше зможуть економити сім’ї з утепленими будинками, лічильниками та енергоощадними котлами.

Хто має право на отримання комунальної субсидії у 2019 році

За законодавством України, право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг (в межах встановлених норм споживання та з урахуванням пільг) перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.
Постановою Кабінету Міністрів № 319 від 27.04.2016 внесено зміни до порядку надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Одним з нововведень уряду є пропозиція тимчасової відміни пільг на квартиру. Таким чином, на період отримання субсидії громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, вони нараховуватися не будуть.
Проте розрахунок субсидії буде проводитися з урахуванням пільг на сплату послуг і обсяг обов’язкового платежу за послуги ЖКГ буде залежати виключно від доходів сім’ї. Житлово-комунальна субсидія оформляється на одного з зареєстрованих членів домогосподарства (сім’ї), на ім’я якого відкрито особові рахунки на оплату комунальних послуг. Решта членів домогосподарства для призначення субсидії повинні підтвердити свою згоду на доступ і обробку персональних даних.
Квартиронаймачі, які сплачують комунальні послуги відповідно до договору оренди, також мають право на надання субсидії. Право на отримання субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива надається тим громадянам, чиє житло не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для обігріву. При цьому, якщо житлові приміщення опалюються одночасно декількома способами (теплова енергія та/або природний газ і/або електроенергія), субсидія призначається і виплачується тільки на один вид палива.

Хто не має права на комунальну субсидію

Через нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій у 2019 році, право на отримання субсидії втратили наступні категорії громадян:
− орендодавці, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду;
− особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень;
− володарі автомобілів, із дня випуску яких пройшло менше 5 років. Виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами;
− особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним спосіб набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб;
− боржники з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума двомісячної заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
− власники житлових приміщень із великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї;
− особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×