facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Традиційне збільшення прожиткового мінімуму: на що вплине чергова зміна

В Україні з 1 липня поточного року зріс прожитковий мінімум. Юрист Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Руслан Малий підготував консультацію з поясненнями, як ці планові зміни вплинуть на розмір основних видів виплат, зокрема на зарплати, пенсії, аліменти, допомогу по безробіттю, одиноким матерям.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (ред. від 27.05.2021), у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становить: з 1 липня – 2294 грн.
Для основних соціальних і демографічних груп населення він є наступним:

 • для дітей віком до 6 років: з 1 липня – 2013 грн;
  для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 липня – 2510 грн;
  для працездатних осіб: з 1 липня – 2379 грн;
 • для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня – 2102 грн;
 • для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня – 2102 грн;
 • для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня – 1600 грн;
 • для осіб, які втратили працездатність: з 1 липня – 1854 грн.

Примітка: Розмір мінімальної зарплати залишився без змін: у місячному розмірі він становить 6000 грн, у погодинному – 36,11 грн.

Правила індексації заробітної плати, передбачені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру:пенсії;стипендії;оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер;грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі;допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Індексація страхових виплат від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Сума індексації пенсій та щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей у разі підвищення розмірів виплат розраховується як різниця між сумою індексації, визначеною до 11 жовтня 2017 р., та сумою підвищення цих виплат до повного погашення суми індексації відповідно до пункту 5 цього Порядку.

Індексація зарплати

Відповідно до абзц. 2 п. 4 Порядку оплата праці, зокрема працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, а також стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Отже, з 01.07.2021 р. зарплата працівників підлягатиме індексації у межах 2379 грн.

Якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу.

Аліменти

Згідно з сімейним законодавством, розмір аліментів не може бути меншим 50% від розміру прожиткового мінімуму дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України).

Отже, розмір аліментів з липня 2021 р. не може бути меншим:

 • для дітей віком до 6 років – 1006,50 грн(2013 грн × 50%);
 • для дітей віком від 6 до 18 років –1255 грн(2510 грн × 50%).

Допомога по безробіттю

Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (абзац 2 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-III).

Таким чином, максимальний розмір допомоги по безробіттю з липня 2021 р. становить 9516 грн(4 × 2379 грн).

Допомога по вагітності та пологах

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, зарплати, допомоги з безробіття тощо) на місяць.

Важливо! Допомога по вагітності та пологах не може бути меншою, ніж 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи (ст. 9 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII).

Отже, з 01.07.2021 р. мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах – 594,75 грн (25% ×2379 грн), в розрахунку на місяць.

Допомога одиноким матерям

Розмір допомоги дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (ч. 1 ст. 183 Закону № 2811).

Максимальний розмір такої допомоги з 01.07.2021 р. для дітей до 6 років становитиме 2013 грн, від 6 до 18 років – 2510 грн, від 18 до 23 років (при навчанні дитини на стаціонарі ВНЗ) – 2379 грн.

Допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів

Розмір допомоги дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (абз. 1 п. 8 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 р. № 189).

Отже, максимальний розмір допомоги з 01.07.2021 р. для дітей до 6 років становить 1006,50 грн(50% × 2013 грн), від 6 до 18 років – 1255 грн (50% × 2510 грн).

Таку допомогу не призначають на дітей після 18-річного віку, навіть якщо вони продовжують навчання (пп. 3 п. 10 Порядку).

Пенсія за віком

Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності (ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV):

 • у чоловіків – 35 років страхового стажу;
 • у жінок – 30 років страхового стажу.

Отже, за зазначених умов мінімальний розмір пенсії за віком з 01.07.2021 р. становитиме 1854 грн.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×