facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Тимчасовий захист чи статус біженця: розбираємось, у чому різниця (+корисні посилання)

Дата публікації: 20.03.2022

У результаті збройного нападу Росії на Україну Європейський Союз запровадив спеціальний захист українців у країнах ЄС, який передбачає спрощену процедуру перетину кордону та перебування і гарантує низку прав. Водночас у кожній країні ЄС діє національне законодавство щодо можливості отримання міжнародного захисту шляхом подання запиту на отримання притулку і набуття статусу біженця. Чим відрізняється статус біженця від тимчасового захисту для українців і що краще обрати, пояснюють Українська Гельсінська спілка з прав людини та ресурс WikiLegalAid.

Рада ЄС на засіданні в Брюсселі 4 березня проголосувала запустити Директиву ЄС 2001/55/EC від 20.07.2001 року про тимчасовий захист, яка ніколи раніше не використовувалася і призначена для надання негайної допомоги та захисту біженцям через війну за спрощеним порядком. Це рішення вже опублікували в Офіційному віснику Євросоюзу.

Директива про тимчасовий захист обходить традиційно перевантажену процедуру надання притулку (отримання статусу біженця/додаткового захисту) і пропонує швидкий і спрощений шлях до доступу до захисту в усьому ЄС.

Що таке тимчасовий захист у країнах ЄС?

4 березня 2022 року набуло чинності рішення Ради ЄС – Директива ЄС 2001/55/EC від 20.07.2001 року про тимчасовий захиствідповідно до якого:

— ви маєте право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС, якщо ви проживали в Україні на постійній основі і виїхали з країни, щоб уникнути війни, з 24 лютого 2022 року;

— тимчасовий захист триватиме щонайменше один рік, він може бути продовжений залежно від ситуації в Україні;

— права згідно з Директивою про тимчасовий захист включають:

 • право на проживання;
 • доступ до житла;
 • соціальну допомогу;
 • медичну допомогу;
 • опіку над дітьми та підлітками без супроводу;
 • доступ до освіти для дітей та підлітків;
 • доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці).

Яка різниця між тимчасовим захистом і статусом біженця?

Тимчасовий захист розроблено, щоб забезпечити негайний захист переміщених осіб, у тому числі тих, які втекли від зон збройного конфлікту. Хоча тимчасовий захист не пов’язаний з міжнародним захистом, він зменшує потребу негайно звертатися за міжнародним захистом, оскільки він гарантує надання дозволу на проживання, а також пов’язані з ним права.

Статус біженця — це індивідуальне право, яке надається після спеціального адміністративного та юридичного процесу, який визначає, чи є у вас обґрунтована небезпека бути переслідуваними через расу, релігію, національність, належність до певної соціальної групи чи політичні переконання. Після надання статусу біженця такий статус може бути відкликаний щоразу, коли з’являються нові елементи або докази, які вказують на те, що є підстави до його перегляду.

Вам слід звернутися до національних органів держав-членів, де ви перебуваєте, для отримання детальнішої інформації щодо конкретних прав, таких як доступ до медичної допомоги, житла та ринку праці, освіти для дітей та утримання під вартою, за кожним режимом. Загальна інформація про основні права під час процедури надання статусу біженця доступна тут.

Хто має право на тимчасовий захист?

Громадяни України, а також члени їхніх сімей, переміщені внаслідок конфлікту.

Особи без громадянства та громадяни третіх країн, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним захистом в Україні, а також члени їхніх сімей.

Громадяни третіх країн, які не є громадянами України, та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні на підставі чинного дозволу на постійне проживання і які не можуть безпечно повернутися до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист ЄС або на відповідний національний захист залежно від країни ЄС, в якій вони перебувають.

Що робити, якщо я не підпадаю під ці критерії?

Ви все одно зможете в’їхати на територію ЄС. У залежості від ваших обставин ви можете подати заяву на міжнародний захист або легальний міграційний статус. Органи влади також можуть вирішити надати вам тимчасовий захист. Загалом, якщо вам не загрожує небезпека у своїй країні походження і ваше повернення можливе, ви можете отримати допомогу для репатріації до країни походження. Будь ласка, зверніться безпосередньо до державних органів країни, в якій ви перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на веб-сайти відповідних національних органів влади.

Чи тимчасовий захист вводиться в дію автоматично, чи потрібно подавати запит для його отримання?

Національні органи держави-члена ЄС, де ви перебуваєте, повинні повідомити вас про ваше право на тимчасовий захист. Далі ви повинні подати їм запит на отримання дозволу на проживання для тимчасового захисту, і слідувати їхнім вказівкам у рамках національного процесу. Ви можете ознайомитися з картою (https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_uk#—4), щоб отримати інформацію про відповідальні національні органи. Цей процес включатиме реєстрацію ваших даних і підтвердження того, що на вас поширюється тимчасовий захист і що жодне з положень про виключення не застосовується у вашій ситуації.

Якщо я легально перебував у ЄС до 24 лютого 2022 року, чи можу я користуватися тимчасовим захистом?

Держави-члени можуть вирішити поширити тимчасовий захист на тих осіб, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року через посилення загрози, або які опинилися на території Європейського Союзу (наприклад, через відпустку чи роботу) до цієї дати і які внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з місцевими органами влади країни, де ви зараз перебуваєте. Рівноцінно, якщо відповідна держава-член не застосовує цю процедуру для надання вам тимчасового захисту, ви завжди можете подати заяву на міжнародний захист.

Скільки триватиме тимчасовий захист?

До 4 березня 2023 року.

Якщо причини надання тимчасового захисту не зникнуть, ваш тимчасовий захист буде автоматично подовжено на 6 місяців двічі, тобто до 4 березня 2024 року. Якщо причини для тимчасового захисту залишаються і надалі, Європейська Комісія може запропонувати Раді продовжити тимчасовий захист ще на один рік (тобто до 4 березня 2025 року).

Чи тимчасовий захист діє в одній країні ЄС чи в усьому ЄС?

У більшості випадків, якщо ви втекли від війни в Україні, ви зможете подорожувати до інших країн ЄС. Для українців це право походить від безвізового режиму між ЄС та Україною. Якщо ви є громадянином третьої країни, вам потрібно перевірити, чи є ваша країна походження в списку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.

Громадяни України, як подорожують згідно з безвізовим режимом, мають право вільно пересуватися в межах Європейського Союзу після в’їзду на його територію протягом 90 днів. На цій основі ви можете вибрати державу-члена, у якій ви хочете користуватися правами на тимчасовий захист, і приєднатися до своєї родини чи друзів у державі-члені, де вони перебувають. 

Звісно, конкретні права особи, яка звернулась за наданням тимчасового захисту, визначаються внутрішнім законодавством конкретної країни Європейського Союзу. Щоб ними скористатися, потрібно звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни, які займаються питаннями тимчасового захисту. Там переміщеним українцям мають видати документ, який пояснює зрозумілою їм мовою їхній статус та права.

Після отримання такого статусу в конкретній країні, подорожувати в інші країни Шенгенської зони можна за звичними для безвізу правилами: не більше 90 днів за кожні 180 днів. Тобто, після того, як держава-член надала вам тимчасовий захист, ви все ще маєте право подорожувати в межах Європейського Союзу до 90 днів протягом 180-денного періоду, але користуватися правами, отриманими від тимчасового захисту, ви зможете лише в державі-члені, який надав вам дозвіл на проживання. Однак інша держава-член на дискреційній основі також може вирішити видати вам інший дозвіл на проживання. Директива про тимчасовий захист діє у всіх країнах — членах ЄС, крім Данії. Тимчасовий захист не застосовується в інших країнах Шенгенської зони, які не є членами ЄС: в Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейні, Ісландії.

Отримавши тимчасовий захист, чи позбавлений я права на отримання статусу біженця?

Ні. Право на тимчасовий захист є доповненням до права на звернення за міжнародним захистом.

Чи є особливий порядок для отримання статусу біженця (міжнародного захисту)?

Люди, які мають право на тимчасовий захист, як правило, можуть подати заяву про надання статусу біженця в будь-який час.

Однак ви повинні знати, що метою надання тимчасового захисту є зменшення необхідності негайного звернення за міжнародним захистом, оскільки тимчасовий захист забезпечує вас дозволом на проживання, а також пов’язаними з ним правами.

Більше того, адміністративні формальності щодо тимчасового захисту зведені до мінімуму через невідкладність ситуації. Для порівняння: слід очікувати, що процедура розгляду заяви про міжнародний захист буде складнішою через поточні обставини, містити більше процесуальних кроків і, отже, займати набагато більше часу для її завершення. Якщо після розгляду клопотання про міжнародний захист притулок не надається особі, яка також має право на тимчасовий захист, ця особа продовжує користуватися тимчасовим захистом до закінчення його терміну дії.

Яка процедура отримання статусу біженця?

Відповідно до законодавства ЄС, ви повинні подати заяву на міжнародний захист (статус біженця) у першій безпечній країні. Заявники на міжнародний захист мають подібні права з тимчасовим захистом, але є деякі відмінності. У разі розгляду заяви про надання статусу біженця особа може отримати доступ до ринку праці через 9 місяців, якщо до того моменту її справа не отримала остаточного рішення. Ви також можете подати заяву на возз’єднання сім’ї, якщо у вас є член сім’ї, який уже легально проживає в ЄС.

Як подати заяву на отримання статусу біженця?

Повідомте національні органи держави-члена, де ви перебуваєте, що потребуєте міжнародного захисту та дотримуйтесь їхніх вказівок. Інформація від міністерств внутрішніх справ доступна на карті (https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_uk#—4).

Переваги тимчасового захисту

 • доступ до праці в країні перебування та інше забезпечення можна отримати з моменту звернення, а не очікувати до 6 місяців поки приймається рішення про надання статусу біженця або додаткового захисту;
 • при настанні відповідних обставин можна безперешкодно повернутися до країни громадянства на відміну від процедури отримання статусу біженця, адже в період до 6 місяців очікування рішення уповноваженого органу у наданні статусу біженця заборонено перетинати кордон країни перебування. При цьому ви будете зобов’язані здати свій паспорт відповідним установам, доки не отримаєте рішення щодо вашого статусу біженця. В такому випадку повернутися до країни громадянства можна буде тільки після отримання статусу біженця та за умови, що підстави для надання статусу біженця відпали або особа добровільно повторно скористалася захистом країни своєї громадянської належності та інші. Звісно конкретні умови визначаються кожною країною у внутрішньому законодавстві самостійно. Водночас, тимчасовий захист — винятковий захід країн ЄС, схвалений для українців, — дає практично ті ж самі права на час перебування в ЄС і можливість повернутися додому, як тільки це стане безпечним;
 • статус тимчасового захисту можна отримати в будь-якій безпечній країні на вашу думку, яка входить до Європейського Союзу на відміну від статусу біженця, який можна отримати лише в тій безпечній країні, кордон якої ви перетнули вперше;
 • залишається право подати прохання про притулок в будь-який час.

Особи, на яких поширюється тимчасовий захист

 1. громадяни України, які вимушено покинули Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військового вторгнення російських військ;
 2. особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;      
 3. члени сімей перших двох категорій, у т.ч. чоловік/дружина (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні неодружені діти або діти їх чоловіка/дружини (без різниці, чи вони народжені у шлюбі чи поза шлюбом, чи усиновлені), а також їх близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім’ї на момент вторгнення Росії до України, і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій;
 4. громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на  підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, та які не можуть повернутися в безпечних та довготривалих умовах до своєї країни або регіону походження.

Особи, на яких може поширюватися тимчасовий захист (в залежності від рішення влади кожної окремої країни ЄС):

 1. громадяни України, які виїхали до ЄС незадовго до 24 лютого, рятуючись від можливої війни, або якщо вони були у відпустці або відрядженні в ЄС;
 2. особи без громадянства або громадяни третіх країн, які легально проживали на території України до 24 лютого 2022 року, але не мали дозволу на постійне проживання в Україні, якщо вони не можуть повернутися в безпечних і довготривалих умовах до своєї країни або регіону походження.

Особи, на яких не поширюється тимчасовий захист:

 1. особи без громадянства або громадяни третіх країн, які не мали дозволу на постійне проживання в Україні, якщо їхня батьківщина є безпечною країною;
 2. громадяни України – сезонні працівники, студенти по обміну, що перебувають у країнах ЄС.

Корисні посилання для допомоги українцям, які виїжджають за кордон

 • https://unitedforukraine.org/request-help – ініціатива української громади, яка проживає за кордоном: інформація щодо центрів підтримки біженців, ресурсів для біженців, юридичної допомоги в країнах ЄС;
 • https://ua.gov.sk/ – офіційна сторінка державного управління Республіки Словаччина (інформація для українців);
 • https://www.mic.iom.sk/ – Міграційний інформаційний центр Республіки Словаччина;
 • https://dopomoha.ro/uk – веб-платформа для підтримки людей з України, які хочуть звернутися за міжнародним захистом в Румунії;
 • https://dopomoga.gov.md/ – корисна інформація для тих, хто прямує з України до Молдови;
 • https://helsinki.hu/en/information-for-people-fleeing-from-ukraine/ – корисна інформація для тих, хто прямує до Угорщини.

Джерела: Директива ЄС 2001/55/EC від 20.07.2001 року про тимчасовий захист, яка ніколи раніше не використовувалася і призначена для надання негайної допомоги та захисту біженцям через війну за спрощеним порядком. Це рішення вже опублікували в Офіційному віснику Євросоюзу.
PRESS RELEASE 216/22 Brussels, 4 March 2022р.).

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×