facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Українці в Норвегії: медична допомога шукачам притулку та біженцям

Дата публікації: 22.07.2022

Громадяни України, які обрали Норвегію країною тимчасового притулку від війни і отримали тут колективний захист*, мають право на медичну допомогу. Що містить ця допомога, скільки вартує та як нею скористатися, роз’яснює юрист Мережі правового розвитку Віталій Бабика.

На фото: Віталій Бабика – юрист Мережі правового розвитку.

Як шукач притулку або біженець у Норвегії ви маєте право отримати допомогу, коли ви хворі, маєте проблеми з алкогольною чи наркотичною залежністю або потребуєте послуг стоматолога.

Для отримання медичних послуг вам необхідно отримати ідентифікаційний код. У Норвегії він називається D-номер і виглядає як пластикова картка. Ви отримаєте код при реєстрації шукача притулку. D-номери можна використовувати для доступу в Інтернет до електронних комп’ютерних систем, які містять інформацію про ваше здоров’я.

Важливо! Прибувши до Норвегії, ви повинні пройти обстеження на туберкульоз. Більш детально – за посиланням https://bit.ly/3zkPyLB

Де отримати допомогу

Коли у вас виникають проблеми зі здоров’ям, ваш постійний лікар, до якого ви прикріплені, повинен бути тим, до кого ви звертаєтеся в першу чергу. «Постійний лікар» означає, що ви маєте можливість щоразу звертатися до одного і того самого спеціаліста.

Якщо ви або хтось із вашої сім’ї захворів, і це сталося ввечері або у вихідні дні й ви не можете отримати консультації в іншого лікаря, звертайтеся до чергової медичної служби.

Номер телефону чергової невідкладної медичної служби в Норвегії: (+47) 116 117.

За ним вас з’єднають із найближчим черговим відділенням невідкладної медичної допомоги.

Приклади того, коли слід звертатися до чергової невідкладної медичної служби:

  • у вас серйозний поріз,
  • перелом,
  • ви сильно вдарили голову.

Чергова невідкладна медична служба працює цілодобово!

У разі нещасних випадків, тяжких захворювань або інших серйозних інцидентів, коли потрібна негайна медична допомога, звертайтеся за номером термінової медичної допомоги: 113 (швидка допомога).

Телефонуючи туди, ви повинні розмовляти англійською або норвезькою.

Коли телефонуєш за номером 113, варто сказати:

  • Як вас звати.
  • Звідки ви телефонуєте.
  • Номер телефону, з якого ви телефонуєте.
  • Описати ситуацію та симптоми.

Приклади того, коли телефонувати за номером 113. Зокрема якщо у вас або в когось  іншого виникає параліч обличчя; раптове, без пояснення, хитання; втрата і порушення свідомості.

Ваші права при отриманні медичної допомоги

1.    Конфіденційність. Усі працівники служби охорони здоров’я Норвегії зобов’язані дотримуватися конфіденційності.  Це означає, що інформація може передаватися лише тим, хто вас лікуватиме.

2.    Право на ознайомлення із записами у вашій медичній картці. Ви маєте право ознайомитися із записами у вашій медичній картці. При зміні лікаря і за вашим бажанням ви можете звернутися з проханням до свого попереднього лікаря, надіслати медичні записи новому лікарю.

3.    Безкоштовні послуги перекладача. Ви маєте право отримувати інформацію про ваше здоров’я, захворювання та лікування зрозумілою вам мовою. Перекладача замовляє лікар, акушерка або інші медпрацівники, якщо у цьому є потреба. Послуги перекладачів безкоштовні, за винятком випадків, коли ви відвідуєте стоматолога.

4.    Як шукач притулку або біженець ви маєте право на медичне обстеження через три місяці після прибуття до Норвегії.

Вартість

Доросле населення сплачує певну суму згідно зі встановленими тарифами (персональну частку), після відвідування чергової невідкладної медичної служби, постійного лікаря або спеціалізованої служби охорони здоров’я.

Сума коливається найчастіше в межах 150-350 норвезьких крон. За госпіталізацію в лікарні платити не треба. Вам нададуть медичну допомогу навіть тоді, коли у вас немає змоги сплатити персональну частку.

Доки ви не отримали постійного житла, витрати на лікування оплачує комуна (подібна до міської ради в Україні), в якій ви тимчасово проживаєте. Приклад медичної допомоги мешканцю табору тимчасового перебування біженців: людина звернулася до персоналу табору, її записали до лікаря і наступного дня відвезли до нього. Лікар оглянув пацієнта, виписав рецепт на ліки. Всі витрати (авто, ліки) оплатила комуна.

Ви маєте право на безкоштовне медичне обслуговування, якщо у вас одне із перелічених інфекційних захворювань: https://bit.ly/3cAeh5G

Діти до 16 років і вагітні, які стоять на обліку в жіночій консультації, користуються медичними послугами безкоштовно.

Як придбати ліки

Більшість лікарських препаратів ви можете купити лише за наявності рецепту від лікаря. Українські рецепти в Норвегії не є дійсними. Деякі ліки можна придбати в аптеці без рецепта, деякі – у продовольчих магазинах.

*Читайте також: Українці в Норвегії: що таке колективний захист і як його отримати

При підготовці консультації використані матеріали сайту www.helsenorge.no

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×