facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Усиновлення під час війни: як допомогти дитині правильно (+корисні контакти)

Дата публікації: 16.03.2022

Заклики до «негайного усиновлення» під час війни – це або кричуще невігластво, або свідоме шахрайство, вважають у Міністерстві соціальної політики України. Це стосується публікацій у ЗМІ та соцмережах щодо дітей, які втратили батьків або проживали в закладах інституційного догляду поряд із місцями активних бойових дій і були евакуйовані в більш безпечні регіони України та за кордон. Відомство застерігає від порушення прав дітей та поширення недостовірної інформації і роз’яснює, як допомогти дитині правильно.

Міністерство через свій ресурс звертається до всіх небайдужих громадян, організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій з проханням не підігрувати шахраям, не піддаватись спекуляціям на емоціях та керуватись виключно кращими інтересами дитини, які забезпечуються чинними нормами законодавства, що регулюють питання усиновлення.

Основні моменти, які варто знати щодо національного усиновлення (усиновлення громадянами України).

Передусім необхідно вжити вичерпних заходів для реалізації права дитини на виховання батьками або іншими родичами. Це принципово важливо для забезпечення найкращих інтересів дитини.

Тому при розгляді питання про усиновлення служби у справах дітей:

• перевіряють всі обставини щодо батьків дитини,

• встановлюють, чи може бути дитина усиновлена,

• з’ясовують чи наявні у дитини інші родичі і чи можуть вони піклуватись про дитину,

• забезпечують пріоритетну можливість виховувати дитину родичам.

Під час воєнного стану не можна змінювати чи спрощувати процедуру усиновлення. В умовах, коли часто важко знайти документи, встановити реальну ситуацію з батьками дитини зростають ризики порушення її прав.

Тому, щоб уникнути помилок та забезпечити найкращі інтереси кожної дитини, надавати допомогу дітям, які опинились без батьків, необхідно з обов’язковим зверненням до спеціалістів – у служби у справах дітей.

Відповідно до Сімейного Кодексу України, усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, яке здійснюється на підставі рішення суду. Це єдина форма сімейного виховання, за якої дитина повністю втрачає зв’язки зі своєю біологічною сім’єю.

Тому заклики до «негайного усиновлення» – це або кричуще невігластво, або свідоме шахрайство. І в обох випадках ведуть до порушення прав дітей, а в окремих випадках – до додаткової травматизації дитини, торгівлі дітьми.

Звертаємо увагу, що за незаконну посередницьку діяльність або інші незаконні дії щодо усиновлення дитини, передачі її під опіку (піклування) чи на виховання в сім’ю громадян передбачена кримінальна відповідальність.

Також нагадуємо, що будь-яке фото чи відео із обличчям дитини, опубліковане без згоди її законних представників, є порушенням законодавства та права дитини на повагу до приватного і сімейного життя.

Якщо ви хочете усиновити дитину, просимо звернути увагу на ключові аспекти законодавства, яких потрібно неухильно дотримуватися:

Яку дитину можна усиновити? Усиновити можна дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, дитину, нотаріальну згоду на усиновлення якої надали її батьки, і яка в обов’язковому порядку перебуває на обліку з усиновлення.

Цей облік ведуть служби у справах дітей та Національна соціальна сервісна служба. Діти, які сиротіють у зв’язку з воєнними діями, ще не перебувають на обліку з усиновлення. Отже, розпочати процедуру їх усиновлення наразі неможливо.

Якщо дитина має братів і сестер, їх заборонено роз’єднувати – діти повинні бути усиновлені разом в одну сім’ю.

Хто може усиновити дитину? Переважне право на усиновлення дитини мають її родичі.

Особи, які хочуть усиновити дитину, повинні в обов’язковому порядку звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання.

Вони мають зібрати необхідні документи та пройти навчання, довести, що відповідають вимогам для усиновлення і стати на облік кандидатів в усиновлювачі (його також ведуть служби у справах дітей).

Тільки після цього можна розпочинати процедуру з усиновлення.

Хто забезпечує усиновлення дітей? Служба у справах дітей надає офіційну інформацію про дитину, яка може бути усиновлена, та відіграє ключову роль у забезпеченні усиновлення дітей. Якщо інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, поширюють інші особи, це є порушенням законодавства.

Рішення про усиновлення дитини приймає суд за місцем проживання дитини.

Для усиновлення потрібна згода самої дитини, якщо за віком та рівнем розвитку вона може її висловити.

Зараз в окремих регіонах, де відбуваються активні бойові дії, служби у справах дітей та суди тимчасово не здійснюють повною мірою своїх повноважень. Тому процес усиновлення в цих регіонах не можливо організувати із дотриманням всіх необхідних процедур.

Усиновлення дітей, які перебувають на території України, буде провадитись лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України і тільки по відношенню до тих дітей, обставини життя батьків яких або інших родичів вдалося встановити. В умовах воєнного стану, коли люди можуть перебувати в облозі без зв’язку, в полоні або в лікарні із пораненнями різної складності, це може потребувати більш тривалого часу.

Також слід брати до уваги, що особи, які хочуть усиновити дитину, не завжди матимуть можливість зібрати необхідні документи, підтвердити наявність житла та постійного доходу й створити для дитини належні умови для виховання та розвитку.

Як ви можете допомогти дитині, якщо усиновити її неможливо

В Україні передбачені різні форми тимчасового прийняття дітей до себе в сім’ю допоки не будуть знайдені їхні батьки чи інші родичі.

Дитина, яка залишилася без батьківського піклування, може бути влаштована службою у справах дітей у сім’ю родичів, знайомих, а також в сім’ю патронатного вихователя.

Діти, які вже набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, можуть бути влаштовані під опіку, піклування, у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу.

Для того, щоб отримати фахову консультацію з питань усиновлення або тимчасового прийняття дитини в свою сім’ю рекомендуємо звертатися виключно до служб у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) або до Національної соціальної сервісної служби.

Він створений за ініціативи радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’ї Герасимчук у співпраці з Офісом Президента.

Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ для допомоги дітям у складних ситуаціях воєнного стану.

Його можна використовувати, якщо ви:

• бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї,

• ваша дитина загубилася,

• знайшли дитину без супроводу дорослих,

• працюєте з міжнародними організаціями, які готові прихистити українських дітей,

• маєте інші питання стосовно дітей (можна звернутись на гарячу лінію*).

Варто також додати, що днями заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко прокоментувала публікації у медіа та соцмережах щодо негайного всиновлення «дітей війни» на своїй Фейсбук-сторінці.

«Під час війни усиновлення не можливе ні за звичною, ні за пришвидшеною процедурою, в тому числі іноземними громадянами.

Ми живемо у складний час. Ми намагаємося допомогти іншим людям, чим можемо, і в цьому наша сила, велич нашого народу. Ми співчуваємо та підтримуємо одне одного у найскладніших ситуаціях. І той факт, що абсолютно чужі люди виявили бажання всиновити маленьких дітей, ще раз доводить те, що українці мають велике серце.

Але сьогодні ми повинні бути реалістами та зберігати холодний розум. Коли ми поширюємо фейкову інформацію, навіть роблячи це з найкращими помислами, ми граємо на користь ворогу. Тому ще раз закликаю звертатися тільки до офіційних джерел та намагатися перевіряти інформацію, яку поширюєте», – зазначила вона.

Як варіант, у МВС радять звертайтися на гарячу лінію Української мережі за права дитини та UNICEF Ukraine – вони перевірять інформацію та повідомлять вам про результат або/та опублікують його.

Якщо ви виявили фейкове оголошення, повідомляйте у Кіберполіцію: callcenter@cyberpolice.gov.ua

Якщо вам відомо про будь-які порушення щодо дітей, звертайтеся на лінію 102.

Нещодавно в Україні створено лінію підтримки дітей, сімей і соцпрацівників. Звернення приймають з 8.00 до 20.00

+38(067)-567-98-45

+38(096)-990-54-50

+38(063)-661-42-52

+38(063)-399-45-92

+38(095)-327-15-21.

P. S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×