facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Виплати працівникові після звільнення: питання та відповіді

Дата публікації: 28.09.2020

Що робити, якщо після звільнення з роботи мені не виплатили частину коштів, які я заробила? Як повернути гроші, та чи понесе колишній роботодавець за це відповідальність? З такими питаннями до Громадського центру правосуддя, що діє при Білоцерківському офісу Мережі правового розвитку, звернулася місцева мешканка пані Арина. Докладну консультацію з відповідями на найбільш поширені запитання щодо виплат після звільнення підготувала юристка громадської організації «Правова єдність» Інна Маловичко.  

У Конституції України зазначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Стягнення боргів із заробітної плати на користь працівників є одним із ключових завдань Міністерства юстиції України.

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?
Законодавством встановлений обов’язок роботодавця провести повний розрахунок із працівником у день його звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Що робити, якщо не дійшли згоди з роботодавцем?
У разі спору між роботодавцем та працівником про розмір сум, належних працівникові при звільненні, роботодавець повинен виплатити не оспорювану суму.   Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату в позасудовому та у судовому порядку.


Як вирішити спір у позасудовому порядку
?
Якщо працівник самостійно не врегулював розбіжності у переговорах з роботодавцем, трудовий спір підлягає розгляду комісією по трудових спорах (у разі її створення). Строк звернення працівника із заявою до комісії  не обмежений. Комісія розглядає  спір у 10-денний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників роботодавця. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати третя особа, в тому числі адвокат. Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у 3-денний строк.
 

Яким є порядок виконання рішення комісії з трудових суперечок?
У разі невиконання роботодавцем рішення комісії по трудових спорах працівникові цією ж комісією видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. Однак посвідчення не видається, якщо працівник чи роботодавець звернувся із заявою до суду. На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше 3-місячного строку до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, виконавець виконує рішення комісії у примусовому порядку.


Як звернутися до суду, якщо у позасудовому порядку владнати питання не вдалося?
Для стягнення заборгованості по заробітній платі працівник може звернутися до суду в порядку:

–                      наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

–                      позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Термін звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати не обмежений.


Якою є процедура в рамках наказного провадження?
Судовий наказ може бути видано в разі, якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати. Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Які документи необхідно подати, і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

–                      перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

–                      підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

Як довго чекати рішення?
Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п’яти днів з дня її надходження та у разі її задоволення видає судовий наказ. У разі ненадходження до суду заяви від боржника про скасування судового наказу протягом п’яти днів після закінчення строку на її подання (п’ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу), судовий наказ набирає законної сили.

Після набрання судовим наказом законної сили стягувачу необхідно подати його до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця для здійснення примусового виконання.

Під час карантину отримати безоплатну правову допомогу можна   дистанційно з понеділка по п’ятницю у робочі дні з 10.00 до 16.00 за номерами телефонів: +380996040650, +380683329421, Viber: +380683329421, написавши на електронну пошту pravovadopomogabc@gmail.com або онлайн за доступом https://ldn.org.ua/section/legal-help/ 

P.S Публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Погляди авторів, викладені у матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×