facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити допомогу при усиновленні дитини

Дата публікації: 30.08.2022

У відповідь на проблему сирітства Україна реалізує спеціальну правову політику, націлену на забезпечення належних матеріальних умов сім’ям, які всиновлюють дітей. Одним із її механізмів є можливість оформлення допомоги при усиновленні дитини. Докладно про такі виплати – у консультації юриста Сумської громадської організації «Північна правозахисна група»  Дмитра Мурача.

На фото: Дмитро Мурач, юрист ГО “Північна правозахисна група”.

Проблема сирітства є гострою для України. Так, лише у 2021 році в Україні налічувалось майже 69 тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. І ця цифра, на превеликий жаль, тільки росте. Зокрема і через війну України проти рф. Як реакцію на такий стан речей, а також для стимуляції тенденції до усиновлення* та допомоги усиновлювачам держава почала реалізацію спеціальної правової політики, націленої на забезпечення належних матеріальних умов таким сім’ям. Одним із проявів цієї політики є можливість оформлення допомоги при усиновленні дитини.

Так, у статті 12-1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII визначено, що право на допомогу при усиновленні дитини має особа, яка є громадянином України, постійно проживає на її території та усиновила дитину з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, або дитину, батьки якої надали згоду на її усиновлення, крім випадку усиновлення одним із подружжя дитини іншого подружжя (якщо усиновлювачами є подружжя – один із них на їх розсуд).

Допомога при усиновленні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. Призначається вона особам, які усиновили дитину після 1 січня 2009 року, незалежно від одержання на дитину інших видів допомоги.

Допомога при усиновленні дитини призначається на кожну дитину у розмірі та в порядку, що встановлені для виплати допомоги при народженні дитини, на дату набрання законної сили рішенням про усиновлення.

Розмір допомоги становить 41 тис 280 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 тис 320 грн, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Процедура отримання зазначеної допомоги визначена в Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми

Відповідно, для того, щоб отримати зазначену допомогу, необхідно звернутися з пакетом документів до одного з визначених органів:

         – Структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

         – Районної, районної у містах Києві та Севастополі державні адміністрації.

         – Виконавчого органу сільських, селищних, міських рад.

         – Центру надання адміністративних послуг відповідно до місця проживання.

Пакет необхідних документів містить наступні документи:

         1. Заява усиновлювача (якщо усиновлювачами є подружжя – одного з них) встановленого зразка (при пред’явленні паспорта або іншого документа, що посвідчує особу);

         2. Копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;

         3. Копія рішення суду про усиновлення дитини.

Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто, відправивши документи поштою (рекомендованим листом).

Строк розгляду зазначеної заяви складає 10 календарних днів. Як висновок буде схвалено рішення про задоволення чи відмову у призначенні відповідної допомоги.

Відмова може настати у разі якщо звернення за призначенням державної допомоги при усиновленні дитини надійшло пізніше, ніж через 12 календарних місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини або ж процедуру подання зазначеної заяви було певним чином порушено.

Якщо ви впевнені, що все зробили вірно, але вам все одно відмовили у наданні допомоги, зверніться зв відповідною заявою в Окружний адміністративний суд для оскарження рішення органу державної влади.

*Читайте також:

·         Усиновлення під час війни: як допомогти дитині правильно (+корисні контакти)

·         Відтепер консультацію щодо усиновлення можна отримати в Дії

 


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×