facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити спадщину, якщо немає документів на майно

Дата публікації: 16.11.2021

«Зібралися з дружиною оформити спадщину, але не маємо документів на успадковане майно: як діяти?». З таким запитанням до Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку звернувся місцевий мешканець пан Андрій. Юристка Офісу при громадській організації «Правова єдність» Людмила Власенко  проаналізувала чинне законодавство і роз’яснила, які права має подружжя і що варто врахувати в подібній ситуації.

На фото: Людмила Власенко, юристка Білоцерківського офісу МПР.

Коли документів на успадковану квартиру немає через те, що родичі за життя цих паперів не надали, питання, як вступити в Україні у спадок, ускладнюється. Тому його вирішення передбачає вчинення спадкоємцем низки певних дій. Передусім  необхідно визначитися із найменуванням потрібної для вступу в спадщину документації.

Перелік необхідної документації для надання нотаріусу, щоб вступити у спадок:

 • свідоцтво про смерть спадкодавця;
 • документ, який доводить родинний зв’язок із померлим – свідоцтво про народження людини, яка претендує на майно (свідоцтво про укладення шлюбу (якщо мала місце зміна прізвища) і, можливо, низка інших документів, що підтверджують родинні стосунки з спадкодавцем);
 • паспорт спадкоємця та ідентифікаційний код у разі його наявності;
 • правовстановлюючий документ на будинок (це може бути свідоцтво про право власності на житло, свідоцтво про приватизацію, договір про дарування, договір про купівлю-продаж тощо);
 • технічна документація на домоволодіння (частіше це Технічний паспорт);
 • довідка, в якій повинна бути вказана адреса, де був зареєстрований померлий (спадкодавець) у день його смерті, а також вказані особи, зареєстровані за тією самою адресою зі спадкодавцем у день смерті останнього.

Особливість довідки про адресу, за якою був зареєстрований померлий, тобто спадкодавець, полягає саме в тому, що з огляду на цей документ констатується інформація про те, чи був зареєстрований потенційний спадкоємець за однією й тією самою адресою зі спадкодавцем саме на день смерті останнього.

Важливо! Якщо спадкоємець був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем на день його смерті, спадкоємцю слід на підставі ст. 1270 Цивільного кодексу України протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця (що і є фактом відкриття спадщини) написати заяву нотаріусу і виявить бажання прийняти спадщину.

Обґрунтування пропуску терміну на подачу такої заяви обумовлені в ст. 1272 Цивільного кодексу України. Тоді спадкоємцю за наявності у нього поважної причини суд визначає додатковий строк, достатній для подання ним заяви, що буде волевиявленням до нотаріуса про прийняття спадщини.

Документ, що підтверджує смерть спадкодавця

Свідоцтво про смерть спадкодавця – це документ, у якому обов’язково вказується місце, дата та причина смерті людини, що і відображено в державному реєстрі.

Так, за наявності паспорта і документів, що підтверджують родинні зв’язки зі спадкодавцем, спадкоємець має законне право звернутися до органів реєстрації актів цивільного стану з проханням надати свідоцтво про смерть спадкодавця. Зазвичай свідоцтво про смерть спадкодавця можуть отримати близькі родичі (чоловік, дружина, діти, батьки).

Відсутність документів – пряма дорога до суду

Як вступити у спадщину, якщо родичі не дають документи? Або якщо у спадкоємця з іншої причини немає документів (згідно з зазначеним вище списком) на успадковану квартиру, які він повинен надати нотаріусу? Тоді вступити у спадок в Україні можна за допомоги судової процедури.

Оскільки вступити в спадок без документів на квартиру або домоволодіння неможливо, відповідно, потрібно закрити питання, якщо документів на успадковану квартиру або домоволодіння немає, в інший спосіб. Так, по закінченню шестимісячного терміну з того моменту, як відкрилася спадщина (тобто з дня, коли спадкодавець помер, або якщо згідно із зазначеною вище довідкою спадкоємець був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем на день смерті останнього), уповноважений нотаріус повідомляє про відмову спадкоємцю в здійсненні нотаріальних дій та надання йому документів про право на спадщину у вигляді свідоцтва (за законом чи за заповітом).

Після цього спадкоємцю необхідно звернутися в судові органи з позовною заявою, в якій вказати про визнання права власності на спадкове майно, що відкрилося після смерті спадкодавця, в порядку спадкування.

Позов і документація до нього

Аби вирішити в суді питання вступу в спадок без документів на квартиру, крім вірно складеної позовної заяви для забезпечення задоволення вимог іпотекотримача, слід надати низку загальнообов’язкових документів.

Ось орієнтовний перелік документації, яку необхідно додати до позовної заяви:

 • копія позовної заяви;
 • копія свідоцтва про смерть;
 • копія заповіту (при його наявності);
 • копія заяви про прийняття спадщини;
 • копія витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі;
 • копія технічного паспорта на житловий будинок, квартиру;
 • копія паспорта громадянина України;
 • копія ідентифікаційного номера;
 • квитанція про сплату судового збору.

При розгляді такої цивільної справи в суді позивач (він же спадкоємець) доводить своє право на спадкування, а судовий орган зі свого боку з’ясовує у відповідних структурах, чи має право спадкоємець на вказане спадкове майно. Суд робить це шляхом витребування інформації, необхідної для прийняття рішення за справою про визнання права власності на спадкову масу за наданими позивачем (спадкоємцем).

Як оформити спадщину, якщо документів немає, але вже є рішення суду

Коли рішення суду про задоволенні позовних вимог про визнання права власності на спадкове майно вже вступило в законну силу, настає можливість реально закрити питання, як вступити у спадок, якщо документів на успадковану квартиру поки що немає.

Після визнання права власності на спадкове майно за позивачем (спадкоємцем), після вступу даного рішення в законну силу, спадкоємець звертається до служби реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Реєстрація права власності на вказане правовстановлюючими документами спадкове майно відбувається із врахуванням останніх змін, при цьому виникає необхідність звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування.

Варто додати, що судова практика за цією категорією справ здебільшого показує позитивні рішення для спадкоємців, які звернулися до суду для встановлення права на спадкову власність.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×