facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити звання «Мати-героїня»

Консультація юриста-практиканта Сумського офісу Мережі правового розвитку Дмитра Мурача підготовлена у відповідь на звернення місцевої мешканки пані Ольги. Жінку, яка нещодвано народила п’яту дитину, цікавило, чи може вона отримати звання «Мати-героїня».

На фото: Дмитро Мурач, юрист-практикант Сумського офісу МПР.

Стаття 10 Закону України «Про державні нагороди» містить перелік почесних звань України, серед яких є «Мати-героїня». Почесне звання «Мати-героїня» присвоюється відповідним указом Президента України жінкам, які народили та виховали до 8-річного віку 5 і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Якщо жінка відповідає вищезазначеним вимогам, вона може подати свою кандидатуру на присвоєння цього звання.

Є два можливі варіанти висунення кандидатури на присвоєння звання «Мати-героїня»:  

  1. Процедура висунення кандидатури здійснюється за місцем працевлаштування особи, а також у трудових колективах  відповідних підприємств, організацій та установ.
  2. Якщо мати не працевлаштована, висувати її кандидатуру може орган місцевого самоврядування (рада), організація багатодітних сімей чи місцева служба у справах дітей та сім’ї.

За результатами подання кандидатури на присвоєння звання «Мати-героїня» створюється відповідне клопотання, яке порушують органи місцевого самоврядування і далі подають його Президентові України через відповідні обласні державні адміністрації, а також Київську і Севастопольську міські державні адміністрації. Клопотання розглядають відповідні місцеві державні адміністрації протягом місяця з дати надходження такої заяви.

Необхідний перелік документів, які необхідно подати разом із цією заявою:

  1. Копія паспорта громадянина України, копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах.
  2. Копії свідоцтв про народження дітей.
  3. Копії документів про освіту дітей.
  4. Характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо).
  5. Виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ.
  6. Довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження,та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років.
  7. За наявності та за бажанням матері – копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей.

Після ухвали відповідного рішення та видачі указу Президента України про вручення почесного звання, жінці в урочистій обстановці вручають нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка.

Нагрудний знак “Мати-героїня”.

Якщо жінка подала всі відповідні документи, а орган місцевого самоврядування чи місцевої адміністрації відмовив у вчиненні дій ля отримання жінкою почесного звання, вона має право звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства з метою оскарження відповідних дій/бездіяльності.

Якщо жінка втратить нагрудний знак або посвідчення, вона може отримати дублікати – але за певних умов. До таких відносяться стихійні лиха, бойові дії та інші причини, що не залежать від нагородженого. І якщо Комісія державних нагород та геральдики при Президентові України визнає, що втрата сталася не за вини жінки, то їй буде видадуть дублікати.

Варто додати, що діюче законодавство України не передбачає надання пільг жінкам, які мають почесне звання «Мати-героїня». Держава обіцяє лише одноразову допомогу таким родинам. Згідно з Указом Президента України від 25 грудня 2007 року № 1254/2007 «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»»   одноразова винагорода виплачується у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що на сьогодні дорівнює 24 тис 810 грн*.
Водночас родина жінки, яка отримала почесне звання «Матері-героїні», має право на пільги для багатодітних сімей, визначені законодавством України.

*Прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні з 1 грудня 2021 року становить 2 481 грн. 1 липня 2022 року він  зросте до 2 600 грн, ще одне підвищення  буде 1 грудня 2022 року –  до 2 684 грн.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×