facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як повернути сплачений судовий збір, якщо на це є підстави

Дата публікації: 05.10.2023

«Як я можу повернути сплачений судовий збір, якщо подавати заяву до суду не довелося?». З таким питанням до Білоцерківської ГО «Правова єдність» звернулася мешканка Київщини.  Відповідає юристка організації Людмила Власенко.

Людмила Власенко,
юристка ГО «Правова єдність».

Судовий збір справляється за подання до суду заяв, скарг та за видачу певних документів, а в подальшому за рахунок нього покриваються судові витрати.

Розмір судового збору залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня року, в якому відбувається звернення до суду. Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік»  розмір прожиткового мінімуму встановлений у сумі 2684 грн. Саме з цієї суми і будуть вираховуватися ставки судового збору цього року.

Якщо ви помилково сплатили судовий збір або сплатили його і не зверталися з позовом до суду, ви маєте право на повернення коштів.
Для цього потрібно:

 1. Подати заяву до загальної канцелярії суду про повернення помилково або надмірно сплачених коштів судового збору. Зразок заяви міститься в інформаційному збірнику в суді та на сайті суду в розділі «Громадянам».
 2. Додати до заяви оригінал платіжного документа, який підтверджує сплату судового збору, а також копію паспорта та ідентифікаційного коду.
 3. Отримати наручне або поштою подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів.
 4. Після отримання подання звернутися до органу Державної казначейської служби за місцем помилково зарахованого судового збору із заявою про повернення коштів з бюджету. До заяви додайте оригінал подання, а також оригінал або копію платіжного документа, або паперову копію електронного розрахункового документа, які підтверджуюсь перерахування коштів до бюджету.  

Повернення судового збору за ухвалою суду

Якщо людина сплатила судовий збір і подала позов, у процесі розгляду якого виникли правові підстави для повернення збору, решту грошей також можна повернути.
Стаття 7 закону «Про судовий збір» визначає для цього такі підстави:

 1. Зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом(судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми).
 2. Повернення заяви або скарги.
 3. Відмова у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
 4. Залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
 5. Закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

  Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×