facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як в умовах війни усиновити дитину другого з подружжя

Дата публікації: 02.06.2023

«Чи можу я під час війни усиновити дитину моєї нинішньої дружини?». З таким запитанням до Вижницької ГО «Комітет виборців» звернувся пан Михайло з с. Коритне Чернівецької області. Юристка організації Валентина Ткач роз’яснює.  

Валентина Ткач,
юристка ГО “Комітет виборців”.

Якщо дружина/чоловік хоче стати батьком/матір’ю для дитини, а біологічні батько/матір не заперечують, то необхідно звернутись із заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини — залучення цього державного органу у цій справі є обов’язковим.

Окрім заяви, також необхідно зібрати пакет документів, визначений п.91 постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», який містить:

• копію паспорта громадянина України або іншого документа, що засвідчує особу (у двох примірниках);
• копію свідоцтва про шлюб;
• висновок про стан здоров’я усиновлювача;
• документ про наявність чи відсутність судимості;
• копію свідоцтва про народження дитини;
• письмову згоду біологічних батьків дитини на усиновлення, засвідчена нотаріусом.

Зазначаємо, що така згода, відповідно до приписів ст. 217 Сімейного кодексу України, має бути безумовною.

Важливо! Якщо батько/матір відсутні, то потрібен документ, який встановлює причину відсутності у дитини другого з батьків. Це може бути свідоцтво про смерть, рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання особи недієздатною чи безвістно відсутньою тощо.

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та документів складає акт обстеження житлово-побутових умов дитини, з’ясовує чи згодна вона на усиновлення, після чого розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і готує проєкт відповідного висновку.

Цей висновок видається під розписку та в подальшому подається до суду під час розгляду справи про усиновлення.
Строк дії документів та висновку про можливість бути усиновлювачами наразі становить 18 місяців (раніше 12).

Усиновити дитину можуть громадяни України; ті, хто перебуває на обліку кандидатів в усиновлювачі, проживають на підконтрольній Україні території (ВПО також). Наразі не можуть усиновити іноземці та громадяни України, які перебувають за кордоном (виключення для родичів).

Важливо! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введений воєнний стан. Відповідно до законодавства України, для усиновлення дитини-громадянина України іноземцями або громадянами України, які проживають за її межами, потрібна згода Національної соціальної сервісної служби, яка курує питання міждержавного усиновлення. Наразі вона не розглядає справи та не видає згоди/дозволи на усиновлення дітей іноземцями та громадянами України, які проживають за її межами.
Через активні бойові дії неможливо забезпечити якісну перевірку документів іноземних громадян, які виявили бажання усиновити дитину, забезпечити контакт кандидата в усиновлювачі та дитини, з’ясувати думку дитини щодо усиновлення саме цим кандидатом, отримати висновки і згоди зацікавлених сторін (батьків, закладів, в яких проживали діти, органів опіки та піклування, тощо).

Після отримання висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, ще одним невід’ємним етапом процедури є звернення до суду із заявою про усиновлення, дотримуючись вимог оформлення такої заяви. Порядок подачі заяви та процедура судового розгляду визначаються главою 5 Цивільного процесуального кодексу України.
Така заява подається до суду за місцем її проживання та повинна містити:

  • найменування суду, до якого подається;
  • ім’я усиновлювача, місце проживання;
  • ім’я, по батькові, вік дитини, її місце проживання;
  • відомості про стан здоров’я дитини.

Заява може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника батьком/матір’ю дитини.

До заяви про усиновлення за наявності мають бути додані:

  • копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це, засвідчена нотаріально;
  • медичний висновок про стан здоров’я заявника;
  • довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;
  • документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням.

Розгляд справи про усиновлення проводиться за обов’язкової участі усиновлювача та завершується ухваленням судового рішення. В разі задоволення заяви, усиновлення вважається здійсненим із дня набрання таким рішенням законної сили.
Копія рішення надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Всі судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються на усиновлювача.
Згідно зі статтею 233 Сімейного кодексу України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, видане раніше, анулюється.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×