facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як відбувається звільнення військовослужбовців, визнаних непридатними до служби за станом здоров’я

Дата публікації: 25.08.2023

Юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр» Андрій Мицак підготував відповіді на запитання, які найчастіше ставлять ті, хто звертається до організації щодо порядку звільнення військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров’я.

Андрій Мицак, юрист
ГО «Молодіжний ініціативний центр».

Згідно з Наказом Міністерства Оборони України «Про затвердження Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України» № 280 від 15.09.2022, військовослужбовці, евакуйовані внаслідок поранень або через хворобу до закладів охорони здоров’я (в тому числі цивільних), та які знаходяться на лікуванні за межами військової частини, за поданням командирів звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб.

Після одужання військовослужбовців із закладу охорони здоров’я направляють:

  • придатних за станом здоров’я (у воєнний час) за висновком військово-лікарської комісії (ВЛК) — до військових частин за місцем проходження служби, до резервних або навчальних військових частин за місцем дислокації, відповідно до клопотань командирів військових частин, у списках особового складу яких вони перебувають;
  • непридатних за станом здоров’я (у воєнний час) за висновком ВЛК — безпосередньо до попереднього місця служби або, відповідно до клопотань командирів, у списках особового складу яких вони перебувають, — до визначеного в наказі про звільнення з військової служби районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

Стосовно військовослужбовців, яких ВЛК визнала непридатними за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних під час виконання обов’язків, але які виявили бажання проходити військову службу й надалі, може бути прийняте рішення про залишення на військовій службі за контрактом.

Звільнення військовослужбовців, визнаних за станом здоров’я непридатними до військової служби, здійснюється наказами посадових осіб.

Якщо ж військовослужбовець за певних причин не може прибути до військових частин або попередніх місць служби для підготовки документів на звільнення та здавання посад, відповідно до висновку ВЛК про визнання військового непридатним за станом здоров’я до військової служби (в тому числі з повторним медичним обстеженням через шість або дванадцять місяців), звільнення та виключення зі списків особового складу в\ч здійснюють:

  • служби персоналу в\ч, у списках особового складу яких утримуються військовослужбовці;
  • служби персоналу вищих штабів (органів військового управління;
  • кадрові центри за підпорядкованістю.

Умовами, що унеможливлюють прибуття військового до військових частин або попередніх місць служби можуть бути стан здоров’я, розташування військової частини в районі ведення бойових дій, окупації, тилу ворога тощо.

Водночас по одному примірнику витягів із наказів про звільнення направляють до військових закладів охорони здоров’я, де військові лікуються.

Військові заклади охорони здоров’я зобов’язані організовувати своєчасну відправку висновків (постанов) ВЛК на військовослужбовців до служб, які звільняють персонал. І, крім того, повідомляти вказані служби про дати виписки з закладів охорони здоров’я з метою виключення військовослужбовців зі списків особового складу військових частин та своєчасних розрахунків, зняття з усіх видів забезпечення.

У разі визнання військовослужбовців рішенням ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з обліку або непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час вони подаються на звільнення з військової служби до виписки із закладу охорони здоров’я.

Не пізніше наступного дня після виключення військовослужбовців із списків особового складу військових частин служби персоналу направляють усі документи персонального обліку та приписи військовослужбовців до вказаних в наказі про звільнення районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×