facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як захистити свої права, якщо роботодавець відмовляється оформити трудові відносини (відео)

Приводом для консультації, яку надала виконавча директорка громадської організації «Подiльська правова ліга» Анастасія Площинська, стало звернення студентки. Дівчина, знайшовши свою першу роботу, стикнулася з плачевними наслідками неофіційного працевлаштування. Свої роз’яснення адвокатка Хмельницького офісу Мережі правового розвитку озвучила в ефірі телерадіокомпанії «Суспільне Поділля».

Хмельничанка Анастасія Гуляк знайшла свою першу роботу за рекомендацією знайомих – влаштувалася баристою в одну з місцевих кав’ярень. Досвіду у працевлаштуванні у дівчини не було, вона навчалася в одному з вузів і хотіла підзаробити власну копійчину. Пропрацювавши кілька тижнів, Анастасія зрозуміла, чому звільнялися всі, хто раніше працював на її місці. Дівчина трудилася «на точці» з напарницею, і їм доводилося виконувати на двох усю роботу: і баристи, і офіціанта, і адміністратора, і прибиральниці. Якщо одна хворіла, інша мала виходити у дві зміни підряд, тож іноді робочий день Анастасії тривав по 15 годин. В результаті ще й зарплату дівчині видали вполовину меншу, ніж обіцяли спочатку – буцімто через те, що працювала недостатньо якісно. Ніякого договору при цьому з Анастасією роботодавці не укладали, працювала вона неофіційно. Обіцяли, що оформлять «потім», але постійно цю справу відкладали. До того ж господарі бізнесу були часто невдоволені її роботою, дорікали несумлінністю, залякували штрафами. Витримавши приблизно місяць, Анастасія звільнилася. Натомість «начальники» почали телефонувати їй з погрозами, вимагаючи заплатити штраф у розмірі 2 тисячі – буцімто за недопрацьовані 2 дні…

Яких саме помилок припустилася дівчина, коли зголосилася на такі умови роботодавця?
Відповідаючи на це питання, юристка наголосила, що така історія – далеко не поодинока, особливо серед молоді, яка шукає роботу.
Перш за все правниця радить одразу обговорювати з роботодавцем оплату праці – і фіксувати це в письмовому вигляді.  

  • За законом, коли людина приступає до виконання своїх трудових обов’язків, вона повинна вже бути оформлена на роботі, уточнює Анастасія Площинська. – І взагалі те, що людина працює без трудового договору (а він може бути укладений і в усній формі, і в письмовій) – це вже є порушенням законодавства про працю.

Аби захистити свої права, працівникові варто подати письмову заяву про прийняття на роботу – навіть, якщо вона триватиме день чи два. Про те, що людина влаштовується з випробувальним терміном, має бути зазначено в наказі по підприємству або в наказі ФОПу, який є роботодавцем. Навіть якщо існує тільки усний договір між сторонами, такий наказ і повідомлення в органи податкової служби має бути.
Водночас, розуміючи, що молодим людям, студентам важко диктувати роботодавцю свої умови, юристка радить відмовитися від сумнівних та непевних пропозицій попрацювати.

  • Адже коли немає навіть наказу про те, що людину допущено до роботи, вона абсолютно не захищена законом, констатує Анастасія Площинська. –  Коли ми говоримо про те, як оформлюються трудові правові відносини, маємо знати, що є тільки 2 форми договорів: трудовий договір і контракт – в усній або письмовій формі.

Який варіант із цих двох є найкращим та інші поради щодо того, як не стати жертвою нечесних роботодавців, дивіться нижче у відео або за цим посиланням.

Гостя студії: адвокатка, виконавча директорка, юристка громадської організації “Подiльська правова лiга” Анастасія Площинська.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×