facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Якою має бути боргова розписка

Дата публікації: 13.08.2020

Брати або давати гроші в борг є настільки розповсюдженою справою, що мало хто замислюється над його юридичною складовою, тому зазвичай керується лише взаємною довірою. Але насправді у такій ситуації варто захистити себе з правової точки зору, радить юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях. Він підготував роз’яснення, як скласти боргову розписку.

Розписка не є письмовою формою договору позики та не є документом, що його замінює. У випадку відсутності письмового договору позики сторони чітко повинні розуміти та усвідомлювати, що їхні правовідносини не врегульовані належним чином та можуть спричинити ряд спірних ситуацій.
Відповідно до статті 1047 Цивільного кодексу України, договір позики укладається у письмовій формі. Винятком є позика між фізичними особами на суму, що не перевищує 170 грн.
В усіх інших випадках лише наявність письмового договору позики може свідчити про виконання сторонами вимог законодавства в частині дотримання форми правочину. Також обов’язкове нотаріальне посвідчення договору позики законом не вимагається.

Які обов’язкові елементи має містити розписка

1. Необхідно вносити до розписки максимально більше реквізитів сторін, аби уникнути будь-яких неоднозначностей під час встановлення особи позикодавця/позичальника. Щодо фізичних осіб, вкрай необхідно вказати не тільки ПІБ та місце проживання, а й індивідуальний податковий номер (РНОКПП) та паспортні дані.
У випадку, якщо з якихось причин у борговій розписці відсутні дані про позикодавця, особу, яка має таку боргову розписку, можна вважати позикодавцем за відсутності доказів, що спростовують зміст такої боргової розписки, або є докази неправомірного заволодіння такою розпискою особою, яка нею володіє (рішення правоохоронних органів тощо).
 
2. У розписці чітко вказується сума позики. У випадку, якщо сума вказується в іноземній валюті, бажано чітко вказати, що розрахунки здійснюються у національній валюті за відповідним курсом, адже відповідно до закону розрахунки на території України здійснюються у національній валюті.

3. Розписка як документ, що підтверджує боргове зобов`язання, має містити умови отримання позичальником в борг із зазначенням обов’язку повернення таких коштів.

4. У разі пред`явлення позову про стягнення боргу позивач повинен підтвердити своє право вимагати від відповідача виконання боргового зобов`язання, а суд повинен встановити наявність між позивачем і відповідачем правовідносин за договором позики, виходячи з дійсного змісту та достовірності боргової розписки.

5. У випадку, якщо сторони у договорі/борговій розписці не зазначили строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги (абзац 2 частини 1 статті 1049 Цивільного кодексу України).

Дотримання вищевказаних вимог мінімізує ризики та різночитання складеного боргового документа. Проте радимо дотримуватися прямих вимог законодавства та укладати письмові договори позики, які можуть максимально захистити інтереси обох сторін.

P.S. Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Безпечні та правоспроможні ОТГ Білозерського району Херсонської області”, що реалізує громадська організація “Білозерський центр регіонального розвитку” у партнерстві з Херсонським місцевим центром з надання БВПД, Станіславською сільською радою, Музиківською сільською радою, Білозерською селищною радою, Білозерським відділенням поліції, Координаційним офісом безпеки в м.Татарбунари при Одеській обласній організації КВУ за фінансової підтримки міжнародного фонду “Відродження”.

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×