facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Заповідальний відказ: що це і як його оформити

Дата публікації: 09.08.2021

«Хочу скласти заповіт і забезпечити прийомну доньку правом на частку майна. Чув, що це можна зробити, оформивши заповідальний відказ».Із таким запитом до Вижницького офісу Мережі правового розвитку звернувся пан Юрій з міста Вашківці Чернівецької області. Водночас чоловік не знав що це, і як такий документ оформити. Роз’ярення підготувала юристка Офісу Валентина Ткач.

На фото: Валентина Ткач, юристка Вижницького офісу МПР.

Таку категорію як заповідальний відказ встановлює Цивільний кодекс (ЦК) України.

Згідно зі ст. 1238 ЦК України, предметом заповідального відказу може бути передання відказоодержувачеві у власність або в користування майнове право або річ, що входить або та, яка не входить до складу спадщини.
Предметом заповідального відказу, наприклад, можуть бути:
• Квартира, будинок;
• Машина;
• Різні комерційні приміщення, склади тощо.

Варто розрізняти наступні поняття:
• Відказ
– це покладання на надання права користування майна третім особам;
• Заповідальне покладання – це бажання, визначене в заповіті, яке покладає на спадкоємця обов’язок вчинити будь-яку дію, зокрема і загальнокорисну. Наприклад, відреставрувати парк. Головне, щоб це не виходило за загальну суму оцінки заповідального майна.
На спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира або інше рухоме або нерухоме майно, заповідач має право покласти обов’язок надати іншій особі право користування ними.
Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном зберігає чинність у разі наступної зміни їхнього власника.
Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном, одержане за заповідальним відказом, є таким, що не відчужується, не передається та не переходить до спадкоємців відказоодержувача. Право користування житловим будинком, квартирою або іншою будівлею, надане відказоодержувачеві, не є підставою для проживання у цій нерухомості членів його сім’ї, якщо в заповіті не зазначено інше.

Висновки

Підсумуємо інформацію шляхом системного аналізу норм Цивільного кодексу України.
Відказ – це, безумовно, частина заповіту, в якій заповідач покладає певні обов’язки на спадкоємця/спадкоємців. Одним із найбільш частих випадків є факт, коли заповідач покладає обов’язок на конкретного спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира надати право користування ними іншій особі. І одночасно з цим зазначає, що таке, визначене у заповіті право користування зберігає чинність у разі наступної зміни їхнього власника.

Крім цього, потрібно пам’ятати, що заповідальний відказ втрачає чинність у разі смерті відказоодержувача, що сталася до відкриття спадщини. Це єдина підстава для скасування заповідального відказу. А також це означає, що право на отримання заповідального відказу діє протягом життя відказоодержувача.

Практичні поради

Заповіт в обов’язковому порядку укладається у письмовій нотаріальній формі. У момент складання і до моменту смерті всі права і обов’язки, породжені заповітом, покладаються тільки на бік заповідача.
Однак, тільки в разі смерті заповідача право на заповідане майно виникає у особи, на яку складено заповіт.
При цьому всім слід пам’ятати, що сам факт складання заповіту не має ніякого відношення до того, що ви реально будете спадкоємцем, оскільки у заповідача є абсолютне право змінити або скасувати заповіт у будь-який момент.
А також, згідно з римськими принципами права, ніхто не може передати більше, ніж те, що йому належить. А це означає, якщо в заповіті буде вказано майно, яке на момент відкриття спадщини буде втраченим або взагалі не придбаним, то в цій частині заповіт буде недійсним.
Очевидно, відказ є окремою складовою заповіту і також є одним із розпоряджень заповідача на випадок його смерті. А це означає, що саме відказ буде частиною самого заповіту, а тому оформляється він у письмовій формі і нотаріально завіряється.

Структура документа

За структурою заповіту в «шапці» документа вказується місто і дата складання. Далі, після заголовка «заповіт», описується суть заповіту, а саме: хто (заповідач), кому і що передає у спадок. При цьому потрібна ідентифікація всіх осіб із зазначенням ПІБ, паспортних даних та ідентифікаційного коду. Також ідентифікується майно через місце розташування нерухомості, її технічні характеристики.
Після того, як вказано предмет заповіту, вказується про заповідальний відказ, а саме текст починається зі слів «а також покладаю на ПІБ відказ: протягом 3 років з моменту прийняття спадщини надавати ПІБ (серія і номер паспорта, ІПН) право користування квартирою, яка знаходиться за адресою…».
При такій побудові тексту зберігаються всі правила складання заповіту.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×