facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Програми правової допомоги в громадах: розробляємо, адвокуємо, реалізуємо

Дата публікації: 02.09.2019

27-28 серпня у Дніпрі для учасників програми “Правоспроможна громада” відбувся практикум «Місцеві програми безоплатної правової допомоги: розробляємо, адвокуємо, реалізуємо” . Мета практикуму – посилити спроможність учасників використовувати результати досліджень правових потреб населення для розробки та ухвалення управлінських рішень, зокрема місцевих програм безоплатної правової допомоги.

Учасники програми “Правоспроможна громада” на практикумі на тему “Місцеві програми безоплатної правової допомоги: розробляємо, адвокуємо, реалізуємо”, місто Дніпро

Програма «Правоспроможна громада» – практична навчальна програма, що включає дослідження правових потреб громади, розробку місцевих програм доступу до правосуддя, оцінку їх реалізації. Адміністрування програми здійснюється ГС «Мережа правового розвитку» за підтримки МФ «Відродження», Української фундації правової допомоги та мережі правових клубів Pravokator

Ольга Настіна – координаторка центрального регіону Мережі правового розвитку, під час лекції

Представники від 4 громад (Кремінна Луганської області, Олешин Хмельницької області, Широке Запорізької області та Хмільник Вінницької області) з числа співробітників органів місцевого самоврядування, системи БПД, організацій громадянського суспільства, активістів громади долучилися до втілення завданнь практикуму, що були розділені на три великі смислові блоки – “Розробляємо”, “Адвокатуємо” та “Реалізуємо”:

Розробляємо

  • сформувати в учасників розуміння щодо ефективного застосування результатів проведених досліджень правових потреб населення ;
  • розробити з учасниками карту варіантів використання результатів, орієнтованих на досягнення найбільшої користі для громади;
  • набуття учасниками “твердих” навичок (програмно-цільовий метод бюджетування; калькуляція вартості послуг/витрат БПД для громад);
  • відпрацювати складові процесу розробки місцевих програм безоплатної правової допомоги. 

Адвокатуємо

  • відпрацювати складові процесу презентації результатів соціологічних досліджень, пошуку однодумців у громаді, адвокатування ухвалення місцевих програм ;
  • сформувати з учасниками перелік основних бар’єрів (ризиків) в прийнятті та впровадженні в життя місцевих програм та знайти шляхи з найменшим спротивом до їх прийняття. 

Реалізуємо

  • відпрацювати складові процесу реалізації місцевих програм безоплатної правової допомоги: пошук оптимальних варіантів реалізації , відслідковування зворотного зв’язку від громади, моніторинг та оцінка досягнутих результатів, звітування;
  • перевірити на життєздатність ідеї та рішення, які мають на даному етапі команди з пілотних громад щодо використання результатів соціологічного дослідження. 

Модератором заходу виступав Виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко. Програма практикуму була дуже насиченою. Спочатку учасники ініціативних груп презентували попередні результати своїх досліджень, які тривали впродовж літа.

Віталій Дорох – керівник громадської організації “Право”, під час лекції

Учасники практикуму прослухали низку міні-лекцій на теми: «Місце місцевих програм в загальнодержавній моделі програмно-цільового методу» (Віталій Охріменко), «Програмно-цільовий метод для бюджетних програм» (Віталій Дорох), «Місцеві програми безоплатної правової допомоги» (Ольга Настіна).

Але найбільша увага приділялася практичному закріпленню теоретичної інформації. Учасникам було запропоновано подумати над можливими варіантами використання результатів соціологічних досліджень, орієнтованих на досягнення найбільшої користі для громади:  які із напрацьованих варіантів можуть бути частиною місцевої програми БПД чи ншої цільової програми? Чи може бути місцева програма БПД або цільова програма універсальною платформою, на базі якої втілюються в життя найефективніші варіанти використання соціологічних досліджень? Також були розглянуті питання аргументації, яку можна використовувати для адвокатування дієвих інтервенцій місцевої влади у процес вирішення правових проблем мешканців їх громади, в тому числі шляхом прийняття місцевих програм (Віталій Охріменко). Загальне обговорення дозволило учасникам самим виявити, які переваги або можливості має підхід реалізації заходів на базі місцевих цільових програм, які недоліки та можливі ризики чекають на них в процесі прийняття та реалізації місцевих цільових програм.

Віталій Охріменко – керівник київського правового клубу Pravokator

Ольга Настіна та Віталій Дорох ознайомили учасників  з особливостями адвокатування ухвалення місцевих програм в громаді для різних груп стейкхолдерів: депутатських комісій,  на сесіях місцевих рад,  під час громадських слухань та особистих переговорів. 

Перший день практикуму завершився симуляцією представлення проекту програми на сесії місцевої ради. Ця практична вправа створила для учасників умови, максимально наближені до реальності: запеклі дебати, незручні запитання, прискіпливий аналіз пропозиції. І хоч умовна “ініціативна група” під час цієї “сесії” зазнала фіаско – “програму” не було затверджено – всі учасники відзначили корисність для себе цього, навіть навчального, але досвіду.

Анастасія Площинська – виконавчий директор громадської організації “Подільська правова ліга” презентує: “План використання результатів дослідження правових потреб жителів Олешинської ОТГ”

Другий навчальний день практикуму розпочався з міні-лекції Ольги Настіної на тему: “Місцева програма БПД: балансуємо ціну-якість”, під час якої учасники розрахували калькуляцію вартості послуг та витрат на правову допомогу для своїх громад.

Результати лекції були підкріплені практичною вправою під модеруванням Віталія Охріменка. 

Ініціативна група юристів та волонтерів, які проводили дослідження правових потреб мешканців міста Кремінна на Луганщині.

Далі за планом учасники практикуму за допомогою Ольги Настіної заглибилисьу практичні моменти реалізації програми БПД: запуск виконання Програми, надання послуг, вимірювані індикатори якості, зв’язок з громадою і владою, моніторинг і оцінка результатів, звітування у громаді, публічність досягнутих результатів, життєздатність програм на майбутнє.

Анастасія Площинська – виконавчий директор громадської організації “Подільська правова ліга” презентує: “План використання результатів дослідження правових потреб жителів Олешинської ОТГ”

Наприкінці другого дня відбулась презентація групами своїх планів використання результатів досліджень.За наданими попередньо та доповненими впродовж практикуму “дорожніми картами”  кожна ініціативна група представила експертній групі програми свій план з акцентом на своїх подальших кроках: концепції програми, адвокації її прийняття, подальшої реалізації, стратегії залучення нових прихильників, оцінки результативності програм.

Ініціативна група юристів та волонтерів, які проводили дослідження правових потреб мешканців Хмільницької ОТГ на Вінничині.

 

Любов Банде (село Широке, Запорізька область):

“Дуже корисний та цікавий захід. Особливо було дуже цікаво розбирати результати дослідження – зрозумілі слабкі сторони анкети, а також на які індикатори взагалі не було звернено увагу, а даремно.”

 

Олексій Кормілецький (місто Кремінна, Луганська область):

“Все було продумано до дрібниць. Змістовність тренінгових матеріалів, якість роботи тренерів, організаційна підготовка – все на вищому рівні.”

 

Наталія Мазур (праворуч) (місто Хмільник, Вінницька область):

“Вдячна за набуття “твердих” навичок практичного застосування результатів проведених досліджень правових потреб населення на користь Хмільницької громади. Маю виправдані сподівання на життєзнадність ідей та рішень, які ми напрацювали за фахової підтримки тренерської команди.”

 

Богдана Яворницька (місто Кам’янець – Подільський, Хмельницька область):

“На заході я усвідомила, що місцеві програми БПД мають включати багато компонентів і бути успішними не лише в теорії, а й на практиці. Спочатку потрібно провести соціологічне дослідження потреб громади, з’ясувати чи є місце для невирішених правових проблем, чи звертались мешканці до відповідних структур задля їх вирішення, якщо ні, то з чим це пов’язано тощо. Мети заходу досягнуто, оскільки його програма включала міні-лекції з презентаціями, мозкові штурми, обговорення, роботу в групах та руханку. Окрім цього, було цікаво дізнатись про результати досліджень у пілотних громадах. Зауважу, що представники громад на своєму прикладі показали, що дані місцеві програми мають місце у своїй певній громаді. Наприкінці другого дня кожна ініціативна група презентувала експертній групі програми свій план. Експертна група не критикувала учасників, а навпаки – надавала корисні рекомендації, пропозиції. На мою думку, таким чином в учасників підвищується рівень практичності досвіду та рівень корисності спілкування з експертами.”

Більше фото із заходу за цим посиланням.

Програма “Правоспроможна громада” реалізується  за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження». 

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×