Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Безоплатна правова допомога: як забезпечити всі шляхи її отримання

Де безоплатну правову допомогу (БПД) можуть отримати люди, що не підпадають під дію Закону України про БПД? Коментує Євген Полтенко, очільник «Мережі правового розвитку». Це коаліція громадських організацій, які розвивають територіальні громади через надання безоплатної правової допомоги.

Лариса Денисенко: Закон про безоплатну правову допомогу, звичайно, не може подарувати всім безкоштовного адвоката, котрий би займався справою безкоштовно, послуги якого оплачує держава. Який можна запропонувати алгоритм людині, котра звернулася до центру і зрозуміла, що їй треба обирати щось інше?

Євген Полтенко: За останні роки в Україні визначаються досить серйозні зрушення щодо забезпечення надання доступу до правосуддя, правової допомоги для якомога ширшого кола людей. За останніми даними державної системи БПД, таких людей в Україні більше 8 млн. Близько 800 тисяч з них – вже минулого року зверталися по таку допомогу до державної системи БПД. Але навіть в цих сприятливих реаліях, не всі особи можуть отримати допомогу. І причина не тільки в тому, що частина з них не підпадає під критерії, визначені законом, дуже часто не вистачає спроможності у працівників системи БПД, необхідних знань і навичок надавати специфічні певні правові послуги. Чи то людині, можливо, територіально не досить зручно звертатися.

Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

Почасти ми відзначаємо випадки, коли людина не довіряє державній системі, і тоді виникає необхідність забезпечити для цієї людини доступ до правосуддя. Виникає необхідність налагодження системи перенаправлення.

Йдеться про забезпечення людині маршруту до отримання правової допомоги – від одного провайдера до іншого. Тобто надання допомоги не лише державно системою, а в тих випадках, коли вона не може або немає певних компетенцій чи знань – перенаправити людину до інших провайдерів, в тому числі до нашої мережі: «Мережі правового розвитку», яка об’єднує наразі 24 організації у 14 регіонах України, які дуже часто можуть надати людині вторинну правову допомогу: складання процесуальних документів, супроводу в судах.

Ми зараз працюємо в системі онлайн, в якій працівник нашого офісу, при зверненні до нього громадянина, заносить повністю звернення в базу. Ми технічно готові об’єднати цю систему разом з державною системою БПД, з іншими провайдерами. В експериментальних регіонах – Волинська область, Херсонська. Харківська — така взаємодія вже налагоджена. В тому разі, коли людина підпадає під критерії вторинної безоплатної допомоги, яка гарантується державою, ми цю інформацію фіксуємо, передаємо нашим колегам. Є пропозиція супроводжувати перенаправлення цієї людини з папірцем і талоном, в якому є пам’ятка для неї, куди звернутись і так далі. Через 30 днів ми зв’язуємося як з працівниками державної системи БПД і з людиною, в якої запитуємо, наскільки вона задоволена рівнем отриманих послуг. По цьому експерименту в нас є дані, від людей, які дійшли (лише 80% доходять), то 60% з них повністю задоволені рівнем послуг, які їм були надані.

Джерело: Громадське радіо.

Переглянути інтерв’ю можна за посиланням https://goo.gl/cUVWdS.

Проект «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей» реалізується Громадською спілкою «Мережа правового розвитку» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×