Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Безпечна громада можлива лише спільними зусиллями

Безпека в громаді набагато ширша, ніж забезпечення правопорядку, і включає безпеку дорожнього руху, екологічну безпеку, безпечну інфраструктуру та врахування інших факторів, які дозволяють жителям відчувати себе у безпеці. Досягнути такого результату можна лише спільною участю та спільною відповідальністю поліції, місцевої влади та мешканців. Досвід такої співпраці в Татарбунарах, а також інші практики розбудови безпечної громади, обговорили 19 грудня в Одесі під час круглого столу «Як зробити громаду більш безпечною?».

Метою обговорення, яке організувала Одеська обласна організація Комітету виборців України спільно з Одеською обласною бібліотекою ім. Грушевського, було привернення уваги до проблем безпеки в громаді як спільної участі та відповідальності поліції, місцевої влади та мешканців. Також завданням заходу було презентувати результати розбудови безпечної громади в Татарбунарах та Татарбунарському районі Одеської області, а також інші ініціативи в сфері підвищення безпеки в громадах. Участь у роботі «круглого столу» взяли представники поліції, органів місцевого самоврядування та державної влади, громадські активісти, експерти, правники, журналісти.

Відкриваючи захід, голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолій Бойко підкреслив особливу актуальність питань безпеки як для країни в цілому, так і для окремих громад зокрема. «Незважаючи на реформи поліції та децентралізації, в місцевих невеликих громадах позитивні зміни впроваджуються дуже повільно. Люди, як і раніше, не довіряють поліції та пов’язують безпеку в громаді лише з діяльністю цього правоохоронного органу. Безпека в громаді на дуже низькому рівні, органи місцевого самоврядування, як і місцеві мешканці, не залучені до забезпечення  безпеки в громаді (часто навіть не розуміють як це можна здійснити). Проте, питання безпеки в громаді набагато ширше, ніж це передбачено функціями поліції. Безпечна громада може бути лише там, де це сприймається як спільна участь та відповідальності поліції, місцевої влади та мешканців».

На фото зліва направо: Ігор Бринош, заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»; Анатолій Бойко, голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»; Леонід Семененко, голова Координаційного офісу безпеки; Іван Триколіч, начальник Татарбунарського відділення поліції

Основною темою для обговорення став досвід розбудови безпечної громади в Татарбунарах та Татарбунарському районі Одеської області протягом 2017 – 2018 років. Фахівці Одеської обласної організації Комітету виборців України, представники місцевої поліції, міської ради та громадські активісти презентували основні досягнення громади в цій сфері. Зокрема, розповіли про діяльність Координаційного офісу безпеки в Татарбунарах; впровадження підходу «безпекового паспорту громади» як універсального інструменту для оперативних та стратегічних рішень; розробку безпекової концепції для громади; ініціативи взаємодії поліції з мешканцями («доступний дільничний», «кава з поліцейським»); впровадження інклюзивного підходу в роботі з суб’єктами пробації та ромською спільнотою міста; започаткування «Курсів самооборони для жінок».

З лютого 2017 року в Татарбунарах та районі всі активності з розбудови безпечної громади проводяться на базі створеного Координаційного офісу безпеки. Його було створено у вигляді інформаційно-координаційного центру (хабу) без формалізації статусу, який розміщується в приміщенні, безоплатно наданого місцевою владою. За практично два роки роботи Координаційний офіс безпеки в Татарбунарах досяг значних успіхів в розбудові безпечної громади та визначив п’ять пріоритетних сфер діяльності:

1) Діяльність офісу як фізичного майданчика (хабу) для безпекових ініціатив з високим рівнем довіри з боку місцевих мешканців. Зокрема, в приміщенні офісу започатковано постійний прийом місцевих мешканців дільничним офіцером поліції, проводяться зустрічі з неповнолітніми суб’єктами пробації.

2) Діяльність офісу як координаційного органу з питань ініціювання та проведення різних безпекових ініціатив. За координації офісу в місті проводяться регулярні спільні прес-конференції з питань безпечного середовища, для молоді проведено три програми правового факультативу з питань безпеки.

3) Діяльність офісу як інформаційно-аналітичного центру з питань безпеки в громаді. В 2017 році вперше проведено локальний аналіз з питань безпеки. В 2018 році на прикладі Татарбунар підготовлено концепт модельної методології «безпекового паспорту громади».

4) Діяльність офісу як адвокаційного інструменту з питань лобіювання та просування ініціатив у сфері безпеки. Протягом 2017 – 2018 років така діяльність офісу була направлена на запровадження туристичної поліції в курортних зонах району, підвищення безпеки на дорозі (встановлення світлофору), створення рятувальних центрів на туристичному узбережжі.

5) Діяльність офісу як інструменту розвитку лідерства та людського потенціалу в сфері безпеки. Зокрема, це створення та діяльність Ради ветеранів-наставників, впровадження в 2018 році навчального курсу «Поліцейська Академія» для місцевих поліцейських.

Як відзначив заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош: «В Татарбунарах склалась унікальна ситуація партнерства державних та недержавних структур, ефективне поєднання професіоналізму, порядності та активності у місцевих лідерів, що дало можливість створити життєздатний орган з координації безпекових ініціатив в громаді. Наша організація забезпечує експертну та організаційну підтримку діяльності Координаційного офісу безпеки, але  поступово офіс все більше повноважень має передавати до відповідальності місцевої громади – в напрямку створення Офісу місцевого шерифа, зі збереженням всіх координаційних, комунікаційних та аналітичних напрямків роботи».

За словами голови Координаційного офісу безпеки в Татарбунарах, пенсіонера органів МВС Леоніда Семененка, діяльність з розбудови безпечного середовища в громаді отримала значну підтримку місцевих мешканців. Зокрема, в продовження організаційного розвитку Координаційного офісу безпеки, при офісі створено Раду ветеранів-наставників. Основним її завданням стало здійснення на громадських засадах наставництва теперішніх поліцейських, участь в спільних патрулюваннях, просвітницьких на навчальних заходах. Також за запитом місцевих мешканок, Координаційний офіс безпеки супроводжує процес відкриття та розвитку «Школи самооборони для жінок».

Начальник Татарбунарського відділення поліції Іван Триколіч підкреслив, що спільна робота на базі Координаційного офісу безпеки дає лише позитивні результати, адже чим більше працюємо з людьми, тим більше отримуємо можливостей для розуміння та вирішення їх проблем. «Великий позитивний резонанс отримали неформальні щомісячні зустрічі в приміщенні Координаційного офісу безпеки під назвою «Кава з поліцейським». Також впродовж останнього місяця, кожні вихідні представники Татарбунарського відділення поліції спільно з керівником Координаційного офісу безпеки почали виходили на вуличне спілкування з місцевими мешканцями. Зокрема, вони провели обхід квартир в багатоповерхівках, зустрічі на автостанції та торгових об’єктах. Така форма комунікації виявилась дуже ефективною: люди отримували актуальну інформацію з різних питань безпеки, більше дізнавались про роботу поліції. Для правоохоронців такі зустрічі важливі як з точки зору підвищення довіри до поліції, так і з боку попередження правопорушень».

Також в ході круглого столу, відбулась презентація та обговорення іншого досвіду розбудови безпечної громади та взаємодії поліції з місцевими мешканцями. Запрошені експерти, представники поліції та органів державної влади поділились власним досвідом в сфері взаємодії поліції та громади; вивчення безпекових проблем в громаді; ідентифікації та подолання конфліктів в громадах; захисту та представництва прав вразливих категорій та інших ініціатив, які сприяють підвищенню безпеки в громаді.

Радник начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області Руслан Форостяк висловив позицію керівництва обласної поліції всіляко підтримувати подальшу діяльність в Татарбунарах в сфері співпраці поліції та громади. Валерій Головко, президент громадської організації «Правозахисне товариство «Співдружність», запропонував максимально поширити позитивний досвід розбудови безпечної громади в Татарбунарах в межах області та України. Зокрема, він висловив пропозицію організувати навесні наступного року зустріч з керівниками всіх районних відділів поліції області для поширення досвіду розбудови безпечної громади. В продовження такої ідеї, представники Одеської обласної організації Комітету виборців України запросили журналістів навесні на прес-тур до Татарбунар для ознайомлення з таким досвідом безпосередньо на місці.

Після закінчення обговорення, учасники долучились до перегляду двох документальних фільмів з програми XV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA – фільмів «Вихідний» (Україна, 2017) та «Дорослі» (Чилі, 2017).

Захід проведено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з Одеською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Грушевського в рамках діяльності Координаційного офісу безпеки в м. Татарбунари та проведення в Одеській області XV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.  

Прес-служба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×