facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Конкурс та проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС – надавачів правової допомоги в Україні»: докладна інформація

Дата публікації: 15.07.2022

Актуальність проєкту 

Із початком повномасштабної війни в Україні, серед іншого, важливо було зрозуміти, чим розгалужена мережа низових правозахисних організацій може бути корисною тут і зараз.
Війна спричинила небачені раніше обсяги міграції українців в середині країни та поза її межами. За даними Агентства ООН у справах біженців, понад 10,5 млн людей покинули місця свого постійного проживання як біженці, шукачі притулку або внутрішньо переміщені особи (ВПО). Відповідно до даних Міністерства соціальної політики України, станом на кінець квітня 2022 року (на жаль, більш свіжі дані у відкритих джерелах наразі відсутні) в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО є інформація щодо 3,4 млн людей. З них більше 2 млн – це люди, які вимушено перемістилися після запровадження воєнного стану. Спектр потреб і проблем ВПО є дуже розмаїтим. У пошуках відповідей на запитання, які породжує новий статус, люди звертаються не лише за правовою, а й загалом за консультативною допомогою.

Водночас суттєвою проблемою стала недостатня спроможність місцевого самоврядування задовольнити правові потреби ВПО, про які до того ж мало що відомо. Проблема починається з того, що невідомо навіть точне число ВПО, яке перебуває на території відповідної громади. Нерідко спостерігається порушення прав ВПО, які розгублені та не знають, як захистити свої права в умовах війни. Підсилює цю проблему слабка взаємодія між різними надавачами (провайдерами) правової допомоги, які працюють на місцях, зокрема юристами спеціалізованих організацій громадянського суспільства (ОГС), органів місцевого самоврядування (ОМС) та державної системи безоплатної правової допомоги (БПД). 

Ця ситуація проявила ще одну проблему, а саме недостатню кількість організаційно спроможних та розвинутих ОГС, які спеціалізуються на наданні правової допомоги. Повномасштабна війна в Україні продемонструвала, що ефективно працювати продовжують децентралізовані інституції та самодостатні організації.

Про що проєкт?

Проєкт передбачає розвиток потенціалу місцевих ОГС, які спеціалізуються на наданні правової допомоги населенню, зосереджуючись зокрема на задоволенні правових потреб ВПО в умовах воєнного стану та післявоєнного періоду відновлення України.

Важливим етапом проєкту є впровадження дистанційної навчальної програми для представників ОГС (особливо керівників, юристів та комунікаційників), яка включатиме зокрема:

  • розвиток навичок дослідження правових потреб ВПО та побудови клієнтоорієнтованого сервісу; 
  • посилення навичок комунікації з ВПО у процесі надання правової допомоги; 
  • поглиблення практичних знань та навичок нормозастосування у сфері захисту прав ВПО; 
  • розвиток здатності імплементувати та ефективно застосовувати у діяльності стандарти якості надання первинної правової допомоги, на прикладі Стандартів Мережі правового розвитку;
  • формування навичок «безпечної поведінки» (фізичної та інформаційної) в умовах підвищеної небезпеки, наприклад, наближення лінії ведення активних бойових дій, окупації тощо;
  • розвиток лідерського потенціалу та навичок управління командами; 
  • посилення спроможності адмініструвати проєкти та залучати додаткові ресурси для функціонування ОГС;
  • посилення організаційної спроможності через запровадження принципів належного врядування в ОГС;
  • поширення інформації про основні принципи перенаправлення, доступні IT-рішення системи надання БПД (кабінет клієнта, мобільний додаток «Твоє право», освітню програму «Академія БПД» тощо).

Разом із проходженням навчання, ОГС закріплять отримані знання та навички, застосовуючи їх безпосередньо на практиці. Для їх належного відпрацювання ОГС отримають менторський супровід: визначення потреб ОГС у менторстві, розроблення індивідуальних планів менторського супроводу та власне їх впровадження через менторський супровід. Завдяки такому підходу всі ОГС-учасниці сформують та втілять в життя свої власні плани менторського супроводу, розроблені у тісній координації із професійними менторами та експертами із числа більш досвідчених правозахисних організацій.

Хто є учасниками проєкту?

Представники місцевих ОГС, які спеціалізуються на наданні правової допомоги населенню або які мають/планують розвивати цей сервіс, як один із компонентів роботи.

Яка географія проєкту?

Територія реалізації проєкту пріоритетно зосереджуватиметься на наступних областях:

  • Донецька;
  • Луганська;
  • Харківська;
  • Запорізька;
  • Херсонська;
  • Дніпропетровська.

За обґрунтованої необхідності можуть залучатися ОГС, діяльність яких поширюється на такі області, як:

  • Сумська;
  • Чернігівська;
  • Миколаївська.

Особлива увага надаватиметься організаціям, які перемістилися з окупованих територій України, однак фізично перебувають у перелічених областях.

Яка тривалість та обсяг залученості?

Кожен учасник залежно від ролі в організації матиме можливість у період з вересня 2022 р. по травень 2023 р. (9 місяців) взяти участь у 20-30 вебінарах тривалістю до 4 годин кожен. 

Що отримає ваша організація від участі у проєкті?

  • Практичні підходи до роботи з ВПО, алгоритми вирішення правових потреб ВПО, стратегію вдосконалення якості правових та комплексних послуг для ВПО, можливості для обміну досвідом та координації діяльності з однодумцями з інших областей країни.
  • Підтримка досвідчених менторів для підвищення свого організаційного потенціалу через ефективніше управління персоналом та проєктами, а також удосконалення лідерських якостей, необхідних в процесах управління.
  • Доступ до досвіду провідних експертів, практичних напрацювань учасників попередніх програм, а також інноваційних рішень, методологій та інструментів, які вже активно застосовуються в Україні та світі.
  • Залучення до національної спільноти лідерських організацій: скористайтеся всіма можливостями мережування, налагодження корисних контактів та фахової підтримки, формуйте “порядок денний” та стратегії суспільного розвитку локально і глобально.
  • Практику застосування інструментів, які дозволяють ОГС зберігати свою ефективність незалежно від рівня сприятливості контексту.
  • Можливість участі в конкурсах проєктів інституційної підтримки.

Чому важливо розвивати місцеві ОГС, які спеціалізуються на наданні правової допомоги населенню в умовах воєнного стану та післявоєнного періоду відновлення країни?

Одним із ключових елементів доступності правосуддя на місцевому рівні є наявність спроможних організацій громадянського суспільства, які спеціалізуються на наданні правової допомоги, правовій просвіті, стратегічній адвокації та впровадженні інших інструментів посилення правових можливостей громад.

Місією таких організацій є посилення правових можливостей, захист прав і свобод людини, розвиток громад тощо. Ці організації надають населенню базову інформацію з правових питань, активно співпрацюють із місцевим самоврядуванням для розв’язання індивідуальних проблем та для захисту суспільних інтересів, впроваджують альтернативні способи вирішення конфліктів, розвивають громади та лідерство.

Розвиток потенціалу надавачів (провайдерів) правових послуг ґрунтується зокрема на спроможності людей, які надають правову допомогу, впроваджувати клієнтоорієнтовані послуги та надавати їх відповідно до стандартів надання послуг правової освіти та правової допомоги.

На якому досвіді ґрунтується проєкт?

Робота членських організацій Мережі правового розвитку (МПР, Мережа), яка раніше (2009-2016) мала назву Мережі Центрів правової інформації та консультації була по суті прототипом для розгортання державної системи безоплатної правової допомоги (БПД). МПР завжди була надійним партнером в цьому процесі та безпосереднім учасником в більшості знакових подій, пов’язаних із розбудовою системи БПД в України, частиною якої в тому числі є всі членські організації МПР (http://bit.ly/2ErA22I). Мережа від часу створення постійно вдосконалює процес надання правової допомоги, розробляє та впроваджує різноманітні стандарти надання правових сервісів для членських організацій, зокрема стандарти роботи офісів Мережі та надання в них правової допомоги (https://bit.ly/3OTMawJ), дорожніх карт впровадження правової допомоги на місцевому рівні (https://bit.ly/3kDjUAF). Ще у 2017 році МПР розробила та впровадила систему кейс-менеджменту для юристів, які надають правову допомогу. Ця система не лише дозволяє реєструвати інформацію про отримувачів правової допомоги та їх справи, а й проводити аналіз цих даних. МПР протягом багатьох років підтримує роботу онлайн-чату юридичних консультацій (https://ldn.org.ua/section/legal-help/). 

МПР має унікальний досвід у роботі з правовими потребами та проблемами населення у територіальних громадах. Так, з 2019 року організацією впроваджується практично-орієнтована програма «Правоспроможна громада» (https://community.ldn.org.ua/). Експерти програми навчають мультидисциплінарні ініціативні групи проводити соціологічні дослідження, спільно із командами розробляють інструментарій дослідження та виявляють правові проблеми та потреби мешканців громади, розробляють дорожні карти впровадження рішень з подолання виявлених проблем. За цей час 17 українських громад з населенням мільйон осіб визначили правові потреби та проблеми своїх мешканців, залучили фінансування та впровадили або впроваджують рішення. В межах програми створено перший в Україні практичний посібник з дослідження правових потреб (https://bit.ly/3vFol4c). На початку 2022 року програма «Правоспроможна громада» отримала спеціальну відзнаку Міжнародного конкурсу «World Justice Challenge» в номінації «Доступ до правосуддя»: https://bit.ly/3yzoOW1.

МПР має досвід участі в розробці та практичному впровадженні інноваційного інструменту громадського моніторингу діяльності місцевої влади з позицій дотримання прав людини – Місцевий індекс прав людини (МІПЛ, проєкт 1-2021, проєкт 2-2021, проєкт 2020). Інструмент МІПЛ дозволяє супроводжувати реформи на місцевому рівні, розвивати громадський активізм і залучення організацій громадянського суспільства до місцевої політики. Важливість цього підходу полягає в тому, що індекс через по суті менеджерський інструмент моніторингу забезпечує впровадження головного конституційного принципу взаємин влади і людини. Кожний моніторинг населеного пункту дозволяє виявляти кращі та невдалі практики місцевих владних рішень і за результатами поширювати перші та долати другі. 

Багаторічний досвід МПР у сфері організаційного розвитку організацій громадянського суспільства, які працюють на місцевому рівні, втілений у власно розроблені методологію та інструментарій аудиту організаційної спроможності та експертного супроводу підготовки та впровадження планів організаційного розвитку. Ці розробки довели свою ефективність на практичному застосуванні впродовж останніх п’яти років (https://bit.ly/3KJ8Ix4).

МПР на початку березня 2022 ініціювала програму гуманітарного реагування #StandWithUkraine (https://ldn.org.ua/stand-with-ukraine/). Програма являє собою комплекс заходів гуманітарного характеру як відповідь на виклики і наслідки повномасштабної збройної агресії Росії в Україні. Оскільки до Програми доєднались не лише членські організації МПР, а й низка інших партнерських організацій, логічним стало і створення Коаліції Solidarity&Justice (Солідарність та Справедливість), основним об’єднавчим фактором якої стала реалізація завдань програми #StandWithUkraine. Програма зосереджується на правовому та гуманітарному напрямах. Правовий напрям включає правову допомогу (очні та дистанційні консультації, як індивідуальним особам, так і малому та середньому бізнесу; створення міжнародної платформи юристів-волонтерів (Pro Bono) для допомоги українцям за кордоном), правопросвіту, надання консультативної підтримки місцевій владі та документування воєнних злочинів. Гуманітарний напрям об’єднав евакуаційні заходи з «гарячих точок», збір, транспортування та адресний розподіл гуманітарних вантажів, допомога ВПО з житлом та працевлаштуванням, їх соціальну інтеграцією, а також навчання для ОГС, як не лише адаптуватися, а й розвивати свою суспільну корисність в умовах війни (https://fb.me/e/1kN8AEdbf).

Зареєструватися для участі у проєкті (Реченець – 1.08.2022)

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС – надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Канади.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції і Швейцарії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×