facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Координаційний офіс безпеки в Татарбунарах як інструмент розбудови безпечної громади

Дата публікації: 12.10.2018

З лютого 2017 року в Татарбунарах та районі всі активності з розбудови безпечної громади проводяться на базі Координаційного офісу безпеки. Півторарічна діяльність такого координаційного майданчика показала значний потенціал для розвитку та виявилась максимально затребуваною в місцевій громаді. Філософія роботи Координаційного офісу безпеки полягає в підході спільної діяльності та спільної відповідальності за безпеку в громаді як поліції та інших державних органів, так і самоврядування та місцевих мешканців.

Свій початок Координаційний офіс безпеки бере з 23 лютого 2017 року, коли в Татарбунарах Одеської області вперше комплексно обговорили проблеми забезпечення безпеки в громаді за участю всіх державних та недержавних органів, які працюють у цій сфері. Після активних дискусій, на базі Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» було вирішено створити  Координаційний офіс безпеки.

Інфографіка щодо діяльності Координаційного офісу безпеки

Координаційний Офіс безпеки створено у вигляді інформаційно-координаційного центру (хабу) без формалізації статусу, який розміщується в місті Татарбунари та працюватиме в межах міста та району. У майбутньому планується передати Офіс до відповідальності та управління місцевого самоврядування.

Мета та завдання  Координаційного Офісу безпеки, а також особливості його діяльності, викладені в ухваленому Меморандумі «Про створення Координаційного офісу безпеки». Меморандум підписали керівники 16 організацій, в тому числі Татарбунарська районна рада, Татарбунарська РДА, Татарбунарська міська рада, Татарбунарське відділення поліції, відділ ДСНС, районний сектор ДМС, громадське формування з охорони громадського порядку «Козацька варта – Татарбунари». На вересень 2018 року кількість підписантів Меморандуму вже складала 20 організацій –  зокрема, доєднались представники дискримінованих спільнот (ромські активісти), Лиманська та Тузлівська об’єднані територіальні громади. У ході опитування середини 2017 року 94% опитаних містян та жителів району висловились за необхідність координації і співпраці різних органів та організацій, які займаються питаннями безпеки (фактично надавши дуже велику «народну» легітимність діяльності Координаційного офісу безпеки).

Важливим моментом роботи Координаційного офісу безпеки стала наявність лідера, який користується довірою та визнаний усіма верствами населення та органами влади на місці. Спільним рішенням, для практичної реалізації положень Меморандуму, функції голови Координаційного офісу безпеки покладено на Леоніда Семененка, пенсіонера органів МВС. Леонід Григорович з 1974 року працював в системі МВС, пройшов шлях від інспектора дитячої кімнати міліції до заступника начальника районного відділу МВС. У 1998 році пішов у відставку у званні підполковника міліції. Після цього до 2015 року працював на посаді начальника районного управління юстиції, останні три роки – громадський активіст, представник Одеської обласної організації Комітету виборців України. Але найголовніше, що Леонід Григорович  весь цей час працював в громаді, знає місцеві проблеми та людей, користується великим авторитетом.

На фото: Керівник офісу Леонід Семененко та голова Ради ветеранів-наставників Євгеній Грибачов (зліва направо)

Як зазначив Леонід Семененко: «У своїй правоохоронній роботі завжди керувався принципом взаємодії з громадою, постійно перебував у тісному контакті з людьми і зараз можу їм спокійно дивитися у вічі. Громадська діяльність відкрила для мене нові можливості для змін на краще, тому буду робити все можливе, щоб у Татарбунарах жилося безпечно та комфортно».

В продовження організаційного розвитку Координаційного офісу безпеки, у лютому 2018 року при офісі створено Раду ветеранів-наставників, куди увійшло 5 ветеранів органів внутрішніх справ. Основним завданням цього неформального органу буде здійснення на громадських засадах наставництва теперішніх поліцейських, участь у спільних патрулюваннях, просвітницьких на навчальних заходах, а також у будь-яких інших ініціативах, які сприятимуть створенню більш безпечного середовища у громаді. Приводом для такої ініціативи стало розуміння, що величезний потенціал ветеранів органів внутрішніх справ, які проживають у громаді, жодним чином не використовується (часто навіть немає елементарної поінформованості та комунікації).

Як відзначив ветеран органів внутрішніх справ, майор міліції у відставці, колишній начальник відділення дільничних інспекторів міліції Валерій Кашкаван, він навіть не знає свого дільничного інспектора поліції, хоча готовий посильно допомагати поліції.

Колишній начальник кримінальної міліції райвідділу, адвокат Олександр Ковпак підкреслив, що діяльність Ради ветеранів-наставників зможе не тільки підвищити ефективність роботи поліції з громадою, але і стати фактором підвищення позитивного іміджу та довіри до поліції серед населення міста та району.

На фото: Партнери Офісу під час урочистого відкриття в постійному приміщенні

Координаційний офіс безпеки спочатку розмістився в тимчасовому приміщенні, наданому міською владою. У червні 2018 року Офіс перемістився в постійне приміщення за адресою м. Татарбунари, вул. Центральна, 50, яке на безоплатній основі надане Татарбунарською міською радою. Приміщення представляє собою окрему частину будинку в центрі міста, з самостійним фасадним входом, в пішохідній доступності до всіх органів влади, ринку, автостанції. Але найголовніше те, що цей простір має великий потенціал довіри в місцевих мешканців та гарну «карму» (територіально та іміджево не прив’язаний до місцевого суду, поліції чи інших органів влади). Пройти повз приміщення Офісу неможливо – великий сіті-лайт сигналізує, що саме тут знаходиться майданчик (хаб) з розвитку безпечної громади.

27 серпня 2018 року, в рамках програми відзначення Дня міста Татарбунари, відбулась офіційна презентація Координаційного офісу безпеки в постійному приміщенні, яке було надане міською владою. На прес-брифінгу в приміщенні Офісу міська і районна ради підтвердили готовність розвивати Координаційний офіс безпеки, що підкреслили міський голова Андрій Глущенко та заступник голови районної ради Юрій Лапа. Заступник начальника Татарбунарського відділення поліції Ігор Бурлаку підкреслив, що спільна робота на базі Координаційного офісу безпеки має лише позитивні результати, адже чим більше ми працюємо з людьми, тим більше отримуємо можливостей для розуміння та вирішення їхніх проблем.

На фото: «Кава з поліцейським». Зустріч з ромською спільнотою

За півтори роки роботи Координаційний офіс безпеки в Татарбунарах досяг значних успіхів у розбудові безпечної громади та визначив п’ять пріоритетних сфер діяльності:

1) Діяльність Офісу як фізичного майданчика (хаба) для безпекових ініціатив з високим рівнем довіри з боку місцевих мешканців. Зокрема, в приміщенні офісу започатковано надання безоплатної правової допомоги різними фахівцями, впроваджено постійний прийом місцевих мешканців дільничним офіцером поліції, проводяться зустрічі з неповнолітніми суб’єктами пробації, представниками дискримінованих груп, організовано постійні координаційні зустрічі з питань безпеки. Великий позитивний резонанс отримали неформальні зустрічі в приміщенні офісу під назвою «Кава з поліцейським». 12 липня 2018 року вперше відбулась така неформальна зустріч дільничного офіцера поліції з місцевими мешканцями-жінками. Значний успіх мала зустріч 23 серпня 2018 року представників поліції та міської ради з лідерами ромської спільноти. Головним результатом цього заходу стало узгодження питання обрання ромських радників голови міста, один з яких буде опікуватися питаннями безпеки.

2) Діяльність Офісу як координаційного органу з питань ініціювання та проведення різних безпекових ініціатив. Зокрема, налагоджено ефективні горизонтальні та вертикальні зв’язки та співпраця між більшістю сторін, які займаються чи дотичні до безпеки в громаді.  22 серпня 2017 року в Татарбунарах відбулася перша в регіоні спільна прес-конференція з питань безпечного середовища, яка була організована Координаційним офісом безпеки. Публічна звітність поліції та інших органів для невеликої громади особливо актуальна, раніше нічого подібного не проводилось. Надалі такі публічні зустрічі відбуваються кожні півроку. В 2017 році спільно проведено два цикли програми правового факультативу для молоді з питань безпеки – 50 занять, у яких прийняло участь 1156 учнів навчальних закладів району. За запитом місцевих мешканок, Координаційний офіс безпеки супроводжує процес відкриття «Школи самооборони для жінок».

На фото: Перша в регіоні спільна прес-конференція з питань безпеки

3) Діяльність Офісу як інформаційно-аналітичного центру з питань безпеки в громаді. Цей напрям передбачає проведення локального аналізу з питань безпеки, підготовку і використання «безпекового паспорту громади», підготовку місцевих програм і стратегій в сфері безпеки, експертний супровід ОТГ в питаннях створення місцевих центрів безпеки. До 2017 року жодна оцінка потреб громади в безпеці не проводилася і думка місцевих мешканців жодним чином не враховувалась. Вперше такий аналіз провів Координаційний офіс безпеки у квітні – вересні 2017 року. Всього було опрацьовано 891 анкету, узагальнені дані яких вміщено до звіту, проведено 10 фокус-груп з різними суб’єктами, отримано більше 10 експертних висновків, проаналізовано статистичну інформацію від поліції, державної служби з надзвичайних ситуацій, інших органів. Основний висновок – питання безпеки є одними з найважливіших, які турбують містян. За результатами опитування, серед факторів, які найбільше впливають на стан безпеки, люди виділили відсутність вуличного освітлення, небезпеку на дорозі та вуличні крадіжки.

Результати дослідження стануть підставою та основою для коригування пріоритетів діяльності місцевої влади та правоохоронних органів, а думка жителів громади вперше буде врахована при реалізації місцевої політики в сфері безпеки. В 2018 році на прикладі Татарбунар підготовлено концепт модельної методології підготовки, оформлення та використання «безпекового паспорту громади».

Безпековий паспорт громади – це комплексний інструмент вивчення всього спектру безпекових проблем у громаді, а також оцінки потенціалу та спроможності всіх зацікавлених сторін у розвитку безпечного середовища в громаді. Його призначенням є прийняття ефективних стратегічних та тактичних рішень та їх спільна реалізація.

4) Діяльність Офісу як адвокаційного інструменту з питань лобіювання та просування ініціатив у сфері безпеки. Протягом 2017 – 2018 років така діяльність Координаційного офісу була спрямована на підтримку та розвиток громадського формування з охорони правопорядку, запровадження туристичної поліції в курортних зонах району, підвищення безпеки на дорозі (встановлення світлофору), створення рятувальних центрів на туристичному узбережжі. Окремим стратегічним напрямком роботи Координаційного офісу в цьому плані буде також лобіювання прийняття місцевих програм у сфері безпеки та забезпечення їх фінансуванням. Також необхідно відзначити досягнення муніципальної дипломатії Координаційного офісу безпеки – проведення переговорів і візити представників Посольства Великобританії до Татарбунар з метою впровадження кращих підходів британського досвіду community policing (взаємодії поліції з громадою). Продовженням такої співпраці стане навчальний візит учнів Татарбунарського НВК до Великої Британії у жовтні цього року.

5) Діяльність Офісу як інструменту розвитку лідерства та людського потенціалу в сфері безпеки. Зокрема, це створення та діяльність при Офісі Ради ветеранів-наставників, впровадження в 2018 році навчального курсу «Поліцейська Академія» для місцевої поліції та представників громадського формування з охорони правопорядку, підвищення потенціалу місцевих чиновників та депутатів у сфері безпеки (проведення семінарів, підготовка практичного посібника з викладенням підходу безпечної громади). Передбачається, що саме розвиток лідерства та людського потенціалу в громаді стане одним з факторів формування ефективної муніципальної поліції.

На фото: Робота Координаційного офісу безпеки з дітьми щодо безпечного поводження влітку

За результатами стратегічного планування 2018 року та домовленістю з Татарбунарською міською радою, передбачається подальша інституціоналізація Офісу – через видання розпорядження міського голови про створення міжвідомчого консультативно-дорадчого органу «Координаційний офіс безпеки». Також на базі приміщення Офісу планується створення публічного ситуаційного центру зі створенням єдиної системи відеоспостереження. Діяльність офісу також буде розширена за рахунок впровадження інклюзивного підходу в сфері розбудови безпечної громади, роботи з дискримінованими спільнотами, розвитку медіації та миротворчої діяльності. Забезпечення фінансової сталості Координаційного офісу безпеки передбачається за рахунок включення Офісу до міської стратегії (концепції) розбудови безпечного середовища як базового компоненту з перспективою виділення місцевого фінансування.

Як відзначив заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош: «В Татарбунарах склалась унікальна ситуація партнерства державних та недержавних структур, ефективне поєднання професіоналізму, порядності та активності у місцевих лідерів, що дало можливість створити життєздатний орган з координації безпекових ініціатив в громаді. Наша організація забезпечує експертну та організаційну підтримку діяльності Координаційного офісу безпеки, але в наших планах – поступово офіс все більше передавати до відповідальності місцевої громади, в напрямку створення Офісу місцевого шерифа, зі збереженням всіх координаційних, комунікаційних та аналітичних напрямків роботи».

 

Діяльність Координаційного офісу безпеки в Татарбунарах протягом 2017 – 2018 років адмініструється Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки та сприяння Програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

 

Прес-служба
Одеської обласної організації 
ВГО «Комітет виборців України»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×