facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Дата публікації: 19.03.2024

1 — 3 березня 2024 року пройшли Загальні збори ГС «Мережа правового розвитку» (далі МПР) та стратегічна сесія, метою якої було оновлення стратегічних документів Мережі з урахуванням існуючих викликів. Загалом до цих заходів долучилось 16 організацій спілки.

На фото: виконавча директорка МПР Ольга Настіна.

«Цього року ми змінили підхід до стратегування — створили умови для більшої включеності членських організацій. Однак роботу над оновленням стратегічного плану розвитку спілки ми ще не завершили. Після узагальнень напрацювань будемо консультуватися із представниками і представницями членських організацій, аби усі зацікавлені могли долучились до цього процесу й були обізнані щодо змін», — зазначає виконавча директорка МПР Ольга Настіна.

На фото: під час Загальних зборів МПР. Початок березня, 2024 рік

Основою напрацювань на майбутнє стали результати роботи спілки у 2023 році, підходи та практики, які почала продовжувати і удосконалювати як реагування на виклики повномасштабної війни росії проти України.

Ключові висновки 2023 року

У межах двох ініціатив Мережа правового розвитку посилила організаційну спроможність 20 громадських організацій, більшість з яких є релокованими або ж новоствореними. До роботи з ними були залучені ментори/-ки з членських організацій. За підсумками вони отримали можливості не лише розвитку експертизи, а й налагодження мережі партнерств із числа своїх менті (організації, які мали менторський супровід). 

На фото: директор зі стратегічного розвитку Віталій Охріменко.

«У 2023 році ми робили фокус, щоб перейти від розвитку монолітньої мережі до підходу розвитку мережі мереж. Нам важливо, щоб членські організації в своїй громаді чи області могли створювати власні мережі, мережуючи навколо себе інші організації із спільними цінностями та цілями. На цьому етапі частина членських організацій вже встигли досягти необхідного рівня лідерства», — зазначає директор зі стратегічного розвитку МПР Віталій Охріменко.

МПР розробила унікальний механізм координації гуманітарного реагування у Херсонській та Миколаївській областях. До цього залучила членську ГО «Час збирати українців». У межах цієї ініціативи створено платформу Link, розроблено три стратегії громад Херсонської та Миколаївської областей, налагоджено взаємодію з мережею міжнародних та локальних організацій, громадами. 

МПР продовжує координувати роботу регіонального партнерства у Східній Європі та Центральній Азії, яку впроваджує із 2020 року. Цей майданчик передбачає розвиток параюристів, низових ініціатив, посилення правової спроможності людини знизу догори. Завдяки цій співпраці з початку 2024 року спільно з Асоціацією громадських радників України було проведено дослідження стану розвитку параюристів в Україні, Молдові та Північній Македонії. Воно стане основою для розробки навчальної програми для параюристів з усього світу.

Протягом 2023 року 340 945 осіб отримали правову допомогу від членських організацій МПР та партнерів. Мережа продовжує впроваджувати людиноцентричний підхід створюючи інструменти доступу до правосуддя. Так спільно з Асоціацію громадських радників апробували модель взаємодії «клієнт — юрист — громадський радник». Юристи організацій МПР опрацювали понад 40 звернень, що отримали від параюристів. Окрім того, за співпраці з партнерською організацією LinGo, яка координує надання правової допомоги українцям за кордоном, за 2023 рік було зафіксовано 246 561 завершених консультацій.

Аби локальні організації мали спроможність реагувати на виклики війни, Мережа правового розвитку підтримала їхню діяльність за правовим та іншими напрямами, що були спрямовані на відновлення громад. Завдяки цьому 21 координатор/-ка протягом 10 місяців 2023 року здійснювали роботу в Чернівецькій, Вінницькій, Хмельницькій, Київській, Івано-Франківській, Львівській, Запорізькій, Дніпропетровській, Сумській, Миколаївській та Житомирській областях.

Ще одним компонентом цієї підтримки став інституційний розвиток: девʼять організацій змогли оновити свої операційні та стратегічні плани. 

На фото: директорка з організаційного розвитку Ірина Чайка.

«Ми збирали проєкти цих стратегій, щоб зрозуміти, як Мережа може допомогти у впровадженні цих планів та спільні точки дотику — де ми можемо посилити один одного. І ці точки дотику могли відобразитися в оновленому стратегічному плані розвитку МПР», — зазначила директорка з організаційного розвитку Ірина Чайка.

Перспективи 2024

У межах програми посилення спроможності 15 організацій спілки отримають фінансову підтримку на пʼять місяців діяльності, яка синхронізована зі стратегічним планом розвитку Мережі. 

На фото: менеджерка правових сервісів Дарʼя Ковальчук.

«Оскільки ми маємо гнучке фінансування від партнерів, отримали змогу і гнучко реагувати на запити та зміни умов, у яких працюють організації спілки. Підтримка цього періоду — відображення реагування на ті запити, які отримали», — зазначила менеджерка правових сервісів Дарʼя Ковальчук.

Протягом 2024 року за участі членських організацій у громадах Вінницької, Івано-Франківської та Миколаївської областей будуть розроблені та впроваджені інструменти із відновлення відчуття безпеки. Отримані результати дозволять поширити цей досвід і на інші громади для використання органам місцевого самоврядування, громадським організаціям, активістам/-кам. Ця ініціатива — продовження окремих компонентів Правоспроможної громади з урахуванням викликів повномасштабної війни.

Також Мережа правового розвитку працює над оновленням внутрішніх політик та процедур. Планує розпочати процеси удосконалення існуючих інструментів — CRM системи, ресурсів допомоги українцям за кордоном та ldn.org.ua.

На фото зліва направо: представник ГО «Право» м. Хмільник Вінницької області Тарас Носальський, представниці ГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська та ГО «Комітет виборців України», м. Вижниця, Чернівецької області Валентина Ткач. 

Членські організації визначили, що серед пріоритетних завдань є:

  • розробка положення про відповідальне членство 
  • зміна Статуту
  • удосконалення системи комунікації й зворотнього звʼязку; 
  • оцінки спроможності членів МПР.
На фото: під час стратегічного планування

У межах роботи Загальних зборів до Мережі правового розвитку приєдналися нові членські організації:

  • ГО «Східний правозахисний центр»
  • ГО «Центр економічно-правового розвитку»
  • ГО «Центр підтримки місцевих ініціатив»

Натомість з Мережі правового розвитку вийшли 

ГО «Черкаський правозахисний центр» та ГО «Суспільна служба правової допомоги»

Обрано нове Правління, до якого увійшли

  1. Андрій Місяць, ГО «Подільська правова ліга», м. Хмельницький, якого обрано Головою Правління.
  2. Михайло Бардин, ГО «Подільський центр прав людини», м. Вінниця
  3. Наталія Єсіна, ГО «Північна правозахисна група», м. Суми
  4. Соломія Зінець-Мацишин, ГО «Трикутник», м. Коломия, Івано-Франківська область
  5. Віталій Дорох, ГО «Право», м. Хмільник, Вінницька область

До складу Ревізійної комісії увійшли:

  • Анна-Олена Євстратова, ГО «Асоціація юристів м. Камʼянець-Подільський», Хмельницька область.
  • Інна Малишко, ГО «Правова єдність», м. Біла Церква, Київська область.
  • Сергій Кошель, ГО «Громадська платформа», релокована з м. Сєвєродонецька, Луганська область.
На фото зліва направо: представник ГО «Центр економічно-правового розвитку» Андрій Корбецький, м. Камʼянка Бузька Львівської області, представниця ГО «Трикутник» Інна Колесник, м. Коломия, Івано-Франківської області, фасилітаторка стратегічної сесії, представниця соціального консалтингу «Параграф» Тетяна Гончаренко

Проведення Загальних зборів Мережі правового розвитку стало можливим в межах проєкту «Посилення членських організацій Мережі правового розвитку» за фінансової підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

​​Стратегічна сесія Громадської спілки «Мережа правового розвитку» пройшла за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст публікації не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×