facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Сила мереж. Як громадські організації впроваджують зміни

Дата публікації: 09.10.2023

Галина Колесник, керівниця комунікаційного кластеру Мережі правового розвитку

Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку започаткувала програму підтримки та посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. У її межах 15 членських ОГС Мережі правового розвитку та партнерів коаліції «Солідарність і справедливість» змогли посилити діяльність у правовому та інших напрямах, пов’язаних з відновленням громад, кризовим реагуванням, соціальним згуртуванням та розвитком ОГС.

Із лютого по вересень вони надали понад 2630 правових консультацій жителям/-ькам більше 20 громад Львівської, Київської, Вінницької, Хмельницької, Запорізької, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Житомирської, Сумської, Чернівецької, Миколаївської областей.

Завдяки тісній співпраці в межах проєкту із представниками Асоціації громадських радників України юристи локальних організацій отримали можливість вирішувати правові проблеми мешканців віддалених громад, які не мають належного доступу до кваліфікованої юридичної допомоги. У такій моделі співпраці громадські радники виявлять випадки правових проблем у громадян, залучають до комунікації юриста та у результаті отримують клієнта, який обізнаний про свої права та можливі шляхи вирішення своєї ситуації. Завдяки такому механізму співпраці вдалося надати кваліфіковану допомогу щодо 17 випадків.

Організації почали надавати послуги з психологічної допомоги, якою вже скористалися понад 180 мешканців громад, зокрема ВПО.

Завдяки активній участі у житті громад, учасники/-иці програми допомагають вирішувати конфліктні ситуації, пов’язані із масовими правовими проблемами, налагоджувати діяльність рад ВПО, сприяють соціальній інтеграції переселенців у життя громади, надають менторську підтримку у процесі створення нових громадських організацій, налагоджують механізми працевлаштування та участі в процесах прийняття рішень на місцевому рівні.

12 організацій продовжують отримувати підтримку у жовтні та листопаді для впровадження якісних змін у своїх громадах.

Історії про те, як громадські організації відповідають на виклики та впроваджують рішення нижче.

Як на Львівщині налагоджують доступ до правосуддя у віддалених громадах

 Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку підтримала ініціативу ГО «Молодіжний ініціативний центр» (м. Червоноград Львівської області). Організація системно допомагала двом віддаленим громадам ­– Белзькій та Добротвірській, які знаходяться поблизу кордону з Польщею. Обидві громади досі не мали постійного доступу до отримання правової допомоги. Завдяки системній роботі організації місцеві жителі усвідомили потребу у вирішенні правових проблем, органи місцевого самоврядування налагодили комунікацію з мешканцями віддалених сіл. Окрім того, розробляються і впроваджуються інструменти локальної демократії.

Доступ до правової допомоги на Хмельниччині. Про підходи до рішення низових організацій

Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни підтримала ініціативу ГО «Подільська правова ліга» (м. Хмельницький), яку реалізувала команда із юристів та психологині. Робота передбачала виїзди до центрів зайнятості, місць компактного проживання, віддалених сіл, де здійснювали консультації безробітних, у тому числі людей з інвалідністю, малозабезпечених та ветеранів війни. Про системну роботу та використані підходи розповімо в цьому матеріалі. 

Релоковані правозахисники із Донбасу допомагають переселенцям знайти житло, роботу і не тільки

Деякі організації Мережі правового розвитку не лише розширили сфери своєї роботи, але й були змушені змінити місце проживання внаслідок викликів повномасштабної війни росії проти України. Однією з таких є ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу», яка переїхала зі Словʼянська до Запоріжжя. Сьогодні організація надає правову допомогу, координує процеси евакуації населення, консультує щодо працевлаштування та психологічної підтримки. Продовження саме цих напрямів і підтримала Мережа правового розвитку (далі МПР) з лютого 2023 року в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни.

Як правозахисники та громадські радники впроваджують комплексну правову допомогу в малих громадах

Параюристи передають запити жителів громад, а юристи відповідають на них, спілкуючись та синхронізуючись через оперативні засоби звʼязку. Модель «жителі громади — параюрист — юрист» є новаторським підходом, що дозволяє мешканцям віддалених громад звертатися за юридичною допомогою і водночас підтримує їх у цьому.

Правозахисники Білоцерківщини допомагають переселенцям опанувати професію та інструменти локальної демократії

Із початку повномасштабного вторгнення Білоцерківська ГО «Правова єдність», Київська область, не лише продовжила надавати правову допомогу мешканцям/-кам громад Київщини, а й впроваджувала напрями кризового реагування і сьогодні ще й відновлення та соціального згуртування. Прикладом є системно робота зі спільнотою внутрішньо переміщених осіб, яку підтримала з лютого 2023 Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Про те, як організація допомагає ставати переселенцям самозарадними та впливовими і розповідаємо у матеріалі.

«Суспільна служба правової допомоги»: адаптація та допомога переселенцям

Повномасштабна війна росії проти України змусила мільйони людей покинути свої домівки. Громадська організація «Суспільна служба правової допомоги» з Новоайдара Луганської області, яка переїхала до Дніпропетровської області, є однією з тих організацій Мережі правового розвитку, що адаптувалися до нових умов та продовжують допомагати людям.

Зараз організація забезпечує правову допомогу, консультує з питань релокації, працевлаштування та психологічної підтримки. Ці напрями підтримує МПР в межах програми посилення спроможності місцевих організацій реагувати на виклики війни з лютого 2023 року. Про поточну діяльність та плани організації розповідаємо у матеріалі.

Правова допомога та психологічна підтримка: нові горизонти ГО «СТЕП» у роботі з переселенцями та громадами

Громадська організація «Стратегії та технології ефективного партнерства» (далі  ГО «СТЕП») протягом 15 років активно працює з громадами Запорізької та сусідніх областей, з органами місцевого самоврядування, молоддю і вразливими групами населення.

За цей час організація пройшла шлях від міської молодіжної ініціативи до надійного партнера з розвитку для громад, ставши одним із провайдерів безоплатної правової допомоги і правопросвіти в Запорізькій області.

Організація «Право» трансформує гуманітарний хаб у центр громадської активності у Хмільнику

Громадська організація «Право» з м. Хмільник Вінницької області надає всебічну підтримку переселенцям та місцевій громаді з початку повномасштабного вторгнення росії до України. Навіть при обмежених ресурсах команда з шести постійних членів та волонтерів зуміла реалізувати ряд важливих проєктів. Їхня діяльність є яскравим прикладом того, що група активістів може мати значний вплив на життя громади.

Від правопросвітництва до арттерапії: як ГО «Комітет виборців» на Чернівеччині допомагає людям у складних життєвих обставинах

Із початком повномасштабної війни в Україні діяльність багатьох організацій суттєво змінилася. Це стосується і Чернівецької обласної громадської організації «Комітет виборців» у м. Вижниця, Чернівецька область. Крім надання правової допомоги, організація почала активно включатися у гуманітарну допомогу та психосоціальну підтримку. Ініціативи організації з лютого 2023 року підтримала Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Які ідеї вдалося втілити протягом останнього часу — розглянемо далі.

«Вулик змістів»: як ГО «Трикутник» з Коломиї на Івано-Франківщині допомагає ВПО 

На тлі повномасштабного вторгнення росії в Україну роль громадських організацій у наданні допомоги та підтримки мешканцям громад стає все більш важливою. Прикладом такого впливу є діяльність ГО «Трикутник» з м. Коломия Івано-Франківської області.

«Північна правозахисна група»: на захисті прав переміщених осіб у прикордонній Сумщині в умовах війни

Сумщина, як прикордонна область, пережила у 2022 році часткову окупацію російськими військами та звільнення, і наразі продовжує перебувати під постійною загрозою через обстріли. У цій складній ситуації «Північна правозахисна група» продовжує активно допомагати внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та мешканцям громад в правовій сфері. 

Як релокована правозахисниця надає юридичну підтримку переселенцям на Львівщині

Із початку повномасштабного вторгнення правозахисниця із Краматорська Донецької області Марина Куприкова була вимушена евакуюватися до Львова. Там почала надавати внутрішньо переміщеним особам правову допомогу. У 2023 році її ініціативи підтримала Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Детальніше про результати діяльності у розповіді нижче. 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×