Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мережа розпочинає проєкт з дослідження правових проблем неформально зайнятих осіб

Автор: Ніна Гаєвська, менеджерка з комунікацій МПР

Мережа правового розвитку за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” розпочинає новий соціально важливий проєкт “Вплив пандемії COVID-19 на правові потреби неформально зайнятих осіб в Україні”. Ця проблема була обрана нашими експертами, оскільки неформально зайняті особи є зараз однією з найбільш вразливих груп суспільства. Ці люди, трудові права яких захистити надзвичайно важко, фактично опинилися сьогодні під загрозою виживання та за бортом соціального забезпечення. 

Упродовж останніх років дослідженню феномену “неформальної” або “незадекларованої” зайнятості приділяється чимало уваги. Причинами цього є зростання масштабів і значний вплив цього феномену на соціально-економічну ситуацію в державі. Проте попри значний внесок українських та закордонних соціологів у дослідження неформальної зайнятості в Україні він ще не є всебічно вивченим. 

Особливо це питання актуалізувала ситуація з поширенням пандемії COVID-19, коли неформальні працівники виявилися найбільш вразливими та незахищеними перед її негативними впливами, а їхні проблеми, по суті, “невидимими” для влади. 

Мережа правового розвитку в рамках проєкту планує:

  1. Надавати первинну правову допомогу (консультування) неформально зайнятим особам.
  2. Отримати об’єктивні дані про правові потреби та проблеми неформально зайнятих осіб.
  3. Розробити рекомендації щодо подолання цих проблем. 
  4. Спланувати адвокаційну кампанію, спрямовану на вирішення проблем неформальної зайнятості в українському суспільстві.
На фото: Олена Сінчук, експертка проєкту та менеджерка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку.

Олена Сінчук, експертка проєкту та менеджерка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку коментує актуальність проблематики проєкту:

“Я вважаю, що та ініціатива, яку ми зараз впроваджуємо з колегами, набула надзвичайної актуальності ще на самому початку запровадження в Україні карантину. Адже держава тримає в полі зору багато верств населення та шукає можливі варіанти задля їх підтримки в таких непростих обставинах, як, наприклад, надання допомоги ФОПам. Водночас багато людей, які офіційно не працевлаштовані, знаходяться поза “радарами” соціального захисту та, напевно, вперше у своєму житті відчули всі недоліки своєї незахищеності”.

Станом на 2019 рік, за даними офіційної статистики, до неформально зайнятих в Україні відносили кожного п’ятого з числа працездатного населення — 21%. Ці люди залишаються “невидимими” для держави, і в умовах карантину заходів для їхньої економічної підтримки наразі так і не передбачено.

На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку.

“Команда нашого проєкту планує зосередитися на вивченні причин та наслідків тих правових проблем неформально зайнятих осіб, з якими вони стикаються у сфері трудових відносин. За нашими оцінками саме ці проблеми мають найбільший вплив на якість життя цієї категорії наших співвітчизників. Водночас слід пам’ятати, що ця проблема не є однозначною. Доволі часто так трапляється, що ці люди не є жертвами обставин, а свідомо роблять свій вибір на користь “незадекларованої” праці: заощаджують на податках, не “заморочуються” з паперами. Свій вагомий вплив мають і новітні реалії так званої “gig-економіки” (сервіси таксі та доставки, послуги з програмування, дистанційна чи надомна зайнятість). Але як перші, так і другі однаково вразливі перед виникненням проблеми, наприклад, з роботодавцем. І перші, і другі є фактично не захищеними законом. Враховуючи всю складність проблеми, на мою думку, для неї не існує простих рішень. Але ці рішення ми постараємося знайти, спілкуючись з цими людьми, досліджуючи їхні проблеми, обговорюючи можливе їх вирішення з максимально широким колом заінтерсованих сторін”, – зазначає Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку.

Зараз важливо не ігнорувати цих людей та їхні проблеми, а шукати всі можливі способи надати їм потрібну допомогу. Багато людей, які опинилися у скрутних обставинах — це велика проблема для суспільства та держави в цілому. Зростання рівня злочинності, збільшення випадків домашнього насильства, неналеже медичне забезпечення, розповсюдження хвороб шаленими темпами — це лише “верхівка айсбергу” тих наслідків, якими загрожує невирішення цієї проблеми. Держава, бізнес та саме суспільство, спираючись на об’єктивні дані, мають взяти на себе відповідальність за системне і комплексне вирішення правових проблем “незадекларованої” праці. Точкові рішення лише загострять проблему та її наслідки.

Вже сьогодні юристи Мережі правового розвитку готові  надавати правову допомогу особам, які за тих чи інших обставин зазнають проблем через свою неформалізовану зайнятість:

  1. Адреси та контакти офісів правової допомоги: онлайн-мапа
  2. Онлайн-консультація з черговим юристом (у будні з 10:00 до 16:00): www.ldn.org.ua  

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×