facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

МПР спільно з Асоціацією міст України створять дорожню карту для вдосконалення доступу до правосуддя у громадах

Дата публікації: 29.12.2021

У грудні 2021 Мережа правового розвитку (МПР) спільно з Асоціацією міст України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу розпочала реалізовувати проєкт «Дослідження правових сервісів на рівні територіальних громад: роль місцевого самоврядування у забезпеченні доступу до правосуддя». Його презентація відбулася 23 грудня 2021 за участі майже 200 представників і представниць місцевого самоврядування із 21 області України.

На фото: Заступниця виконавчого директора міжнародного фонду «Відродження» Інна Підлуська.

«У цьому дослідженні найбільш важливим є його комплексність, системність. Дослідження спирається на той досвід, з яким мають справу громади як в Україні, так і в інших країнах. Можливість узагальнити те, що працює, а що ні, мені здається є надзвичайно цінною. Тут є те, що ми шукаємо у всіх проєктах, які підтримує Міжнародний фонд «Відродження»: це стратегічність», – зауважила заступниця виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Інна Підлуська.

На фото: Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Виконавчий директор Асоціації міст України, яка об’єднує на даний момент майже 1000 громад, Олександр Слобожан зазначив, що це дослідження стане фундаментом для побудови в громадах якісних публічних послуг. Щоб за рахунок наявних фінансових ресурсів, всі муніципалітети – сільські, селищні та міські території були спроможні забезпечити якісні послуги для кожного українця.

Приводом для ініціювання цього проєкту стала поширеність правових проблем в Україні, з якими, за результатами попередній досліджень, зіштовшуються принаймі половина українців. Програмний менеджер МПР Віталій Охріменко, використовуючи дані дослідження  правових проблем та потреб в українських громадах 2018 року, спробував підрахувати, скільки українців мають правові проблеми, зіштовшуються з ситуацією неможливості їх вирішення. За його припущеннями, які базуються на двох альтернативних підходах в розрахунках, «прірва» у доступі до правосуддя стосується не менше 6 млн українців і може сягати до 18 млн осіб.

На фото: Виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко.

«Мало хто згадує, що концепція створення в Україні системи безоплатної правової допомоги (2006) передбачала, що її важливою частиною має стати місцеве самоврядування. Однак відтоді роль органів місцевого самоврядування у посиленні правової спроможності українців залишається майже непомітною. Одна з успішних реформ в Україні – реформа децентралізації влади – не призвела до децентралізації системи надання правових послуг, які, по суті, є соціальними. Чому так сталося і що ще не пізно зробити, щоб ця децентралізація відбулася – ключові питання, на які має відповісти наше дослідження», – зазначає виконавчий директор МПР Євген Полтенко. 

На фото: Порівняння витрат на безоплатну правову допомогу в Україні та інших країнах (Джерело для структури видатків європейських країн: матеріал Андрія Вишневського від 4 червня 2021 р.)

У межах проєкту експерти проведуть порівняльний аналіз надання правових послуг в Україні та країнах Європейського Союзу. Це допоможе виявити корисні практики, які можна застосовувати в українському контексті. А розгорнутий аналіз інструментів надання правових послуг, що застосовує місцева влада у громадах, їхнього фінансування та впливу допоможе з’ясувати реальні масштаб, рівень та обсяги залученості місцевого самоврядування до забезпечення доступу до правосуддя в Україні.

Дослідження стану доступу до правосуддя в Україні матиме кілька етапів:

  • Аналіз статистичних та адміністративних даних охопить близько 150 громад (10 % від загальної кількості);
  • Онлайн опитування – 250 громад; 
  • Із 30 представниками громад відбудуться глибинні інтерв’ю. 
На фото: Програмний менеджер Мережі правового розвитку Віталій Охріменко.

«Ми розраховуємо, що матимемо порівняльний аналіз європейського та українського досвіду щодо надання правових сервісів на місцевому рівні. Ці дані стануть основою дорожньої карти і рекомендацій, що посилять місцеве самоврядування і його роль у системі доступу до правосуддя в Україні. Нашим орієнтиром є те, щоб місцеве самоврядування, представники громад, отримавши таку дорожню карту, змогли зробити реальні кроки для подолання прірви у доступі до правосуддя, оскільки на сьогодні тільки вони володіють достатнім потенціалом для радикальної зміни поточного балансу на користь успроможнення мешканців громад віднаходити справедливість в лабіринтах нашої системи правосуддя», – говорить програмний менеджер МПР Віталій Охріменко. 

На фото: Експертка Асоціації міст України із правових питань Інна Скляр.

«Правовий сервіс для більшості громад це – щось незрозуміле. Ми хотіли б, щоб питання впровадження правових сервісів в українських громадах стало на порядку денному. І щоб ми всі зрозуміли, що це таке – правова проблема. Дуже важливо, щоб розуміння було вже на етапі визначень, а проведене дослідження  не лягло в шухляду, а стало дорожньою картою для територіальних громад з впровадження правових сервісів та вирішення правових проблем», – зазначила експертка Асоціації міст України із правових питань Інна Скляр.

На фото зліва направо: Голова Правління Мережі правового розвитку Максим Ільчишен та виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Також під час заходу Мережа правового розвитку та Асоціація міст України уклали меморандум про співпрацю.

«Насправді я не можу не тішиться тим, що цей меморандум – це… коли дружба і довіра вже є. Зроблено чимало роботи попередньо. Є конкретні прописані заходи, які ми маємо втілити. Значення цього меморандуму для мене – це створення своєрідної інтелектуальної лабораторії для аналізу і експертизи позитивного досвіду громад», – говорить голова правління Мережі правового розвитку Максим Ільчишен.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан також переконаний, що дослідження матиме практичне втілення у вигляді розробки інструментарію для покращення доступу до правосуддя у громадах: «Через спільні зусилля ключових гравців, які зацікавлені в розбудові сильних та спроможних територіальних громад, таких як асоціації органів місцевого самоврядування, організації громадянського суспільства, небайдужі громадяни,  експертне середовище, влада різних рівнів та наші міжнародні партнери, ми зможемо досягти синергії. Впевнений, що у нас все вийде, оскільки ми все робимо для захисту людей».

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×