facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Перший рік роботи Громадського центру правосуддя у Білій Церкві

Дата публікації: 02.12.2020

Автор: Гаєвська Ніна, менеджерка з комунікацій МПР

Команда Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква (ГЦП) у перший день грудня 2020 року  розповіла про свої досягнення, виклики та перешкоди, які супроводжували процес утворення та діяльності ГЦП у місті.

Нагадаємо, що проєкт «Пілотування мережевої взаємодії громадських центрів правосуддя в Україні» з початку квітня поточного року реалізується на базі  Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність», яка є членом Громадської спілки «Мережа правового розвитку» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми “Нове правосуддя”. 

На відео: Ольга Настіна, директорка Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква.

Ольга Настіна, директорка Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква розпочала зустріч, натхненна великою кількістю партнерів, що долучилися до цього заходу, щоб разом підбивати підсумки роботи — але водночас і з легким смутком, що зустріч таки довелося проводити дистанційно: 

“Ми тут об’єднані головною метою будувати майбутнє, де будуть вірити у правосуддя та правоспроможність. Сьогодні збірались задля того, щоб поглянути назад та оцінити результати роботи Громадського центру правосуддя. 

Стаття 124 Конституції України говорить, що чинити правосуддя можуть лише суди, але у загальнолюдському вимірі ми з вами знаємо, що доступ до правосуддя — це найефективніше вирішення правових проблем громадян у найкоротший термін, але виключно у правовий спосіб. Тож, Громадський центр правосуддя — це, власне, і є вікно у доступ до правосуддя на місцях, у громадах, і це вікно можливостей для захисту та відновлення прав.

Для нас важливо сьогодні отримати від вас зворотній зв’язок із порадами, настановами, як нам розвивати наш Центр в наступному році.” 

На відео: На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор ГС “Мережа правового розвитку” .

Євген Полтенко, виконавчий директор ГС “Мережа правового розвитку” розповідає про свої враження від роботи Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква:

“Зважаючи на те, що ви починали в надзвичайно складних умовах, тим приємніше відзначити, що ви впоралися із викликами на 200%. Адже для багатьох мешканців Білої Церкви та навколишніх громад завдяки вашій роботі цей рік став легшим у плані вирішення їх правових проблем. 

Я вважаю, що ваш секрет в тому, що організація “Правова єдність” це унікальне поєднання досвіду та інновації. Як на мене, створення ГЦП на базі “Правової єдності” — це логічне та гармонійне продовження роботи організації, її розвиток та перехід на новий рівень.” 

На відео: Інна Малишко, координаторка та Ольга Настіна директорка Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква.

Дуже скоро буде можливість ознайомитись із детальним звітом організації, але вже зараз Інна Малишко, координаторка Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква, та Ольга Настіна розповіли про головні досягнення Центру.

Фахівці Центру надали понад 800 правових консультацій, налагодили комунікації та плідну співпрацю з представниками заінтересованих сторін — місцевих органів влади, судової системи, органів місцевого самоврядування, соціального захисту населення, поліції. Провели низку комплексних досліджень, зокрема моніторингове дослідження дотримання місцевою владою прав мешканців громади за методологією Місцевого індексу прав людини. Створили розгалужену волонтерську мережу. Загалом у 2020 році понад 900 осіб отримали в Центрі різноманітні види послуг. 

На відео: Владислав Цукуров, суддя-спікер Білоцерківського міськрайонного суду.

Команда Громадського центру правосуддя запросила Владислава Цукурова —  суддю-спікера Білоцерківського міськрайонного суду, який поділився своїм баченням щодо того, які аспекти було б добре розвивати Центру у майбутньому: 

“Головну цінність Центру я бачу у правопросвітницькій роботі. Як суддя, хочу звернути увагу на певні проблемні питання в моїй роботі, головне з них це неналежна якість матеріалів, які сторони подають до суду, неправильне оформлення процесуальних документів, особливо доказів, при передачі їх до суду. Це може відбуватись через некомпетентність учасників судових процесів, через відсутність адвоката як представника позивача чи відповідача, або якщо людина звертається до суду самостійно. Саме тут я бачу поле для діяльності Громадського центру правосуддя. Тому що, на жаль, люди зараз не в змозі собі дозволити висококваліфікованих адвокатів. Така ситуація призводить як до судової тяганини через неправильну подачу документів, або, що гірше, до небажаних для особи результатів розгляду справи у суді. Не зважаючи на те, що ми всіляко намагаємось людям допомагати, роз’яснювати та запитувати додаткові документи, наші можливості дуже обмежені, оскільки суддя — це не захисник. 

Ще один досить сильний біль це навантаження на суд та суддів. Це призводить до досить довгого очікування вирішення справ людей, тому тут ми ваше сприяння бачимо у медіації. Шкода, що зараз є певні складнощі з цим інструментом із позасудового вирішення конфліктів. Потенційно медіація може стати дуже важливою складовою у доступі до правосуддя, адже тут максимально враховуються інтереси обох сторін.” 

На відео: Оксана Сірик, керівниця Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Оксана Сірик, керівниця Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, про Центр та його потенціал: 

“Громадський центр правосуддя у Білій Церкві — це дуже актуально! У нас змінюється життя та потреби, суспільство, законодавство та судова практика у зв’язку з пандемією COVID-19 і не тільки. 

Чому я про це говорю? Тому що в такому режимі постійних змін такий Центр необхідний, оскільки юристам, спеціалістам складно швидко реагувати та розбиратись у всіх змінах, а пересічним громадянам — тим паче. 

Одним із важливих інструментів я бачу, наприклад, медіацію, адже с такою кількістю проблем та спорів неможливо усім іти до суду. Життєво необхідно навчитися  вирішувати питання в досудовому порядку. Однак важливо знайти механізми, які допоможуть поєднати надання правової допомоги та супровід справи із залученням медіатора.

Ще важливим питанням є розуміння шляху до вирішення проблеми: 

  • До яких органів звертатися, з якими запитами?
  • В якому порядку це робити?
  • Які документи необхідні?

Це те, в чому ви можете стати провідниками для громадян.” 

На фото: Олександр Дегтяр, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області.

Олександр Дегтяр, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області теж висловився у підтримку медіації, як способу альтернативного врегулювання правових конфліктів: 

“Під час супроводу справ адвокат теж виступає у ролі своєрідного медіатора. Вчасне інформування сторін дозволяє полегшити роботу слідчим, адвокатам, суду та отримати рішення, у прийнятті якого сторони самі брали участь, а не хтось вирішив за них”.

Олександр Дехтяр також відзначив тісну співпрацю Регіонального центру з ГЦП, перенаправлення клієнтів, спільне проведення правопросвітницьких заходів.

На відео: Юлія Ломжець, голова Асоціації юридичних клінік України.

Юлія Ломжець, виконавча директорка “Асоціації юридичних клінік України”, відзначила важливість діяльності ГЦП для студентської молоді: 

“Для Асоціації юридичних клінік така діяльність є гарним прикладом співпраці стейкхолдерів, коли різні організації громади та органи влади об’єднується для спільної мети. 

Ви створюєте позитивний приклад для студентів, вони бачать ті зусилля, що ви інвестуєте для розвитку громади, держави, для розбудови системи правосуддя. На таких прикладах ви привчаєте студентів до волонтерства, залучаєте до правопросвітництва. Це гарний приклад для майбутніх спеціалістів.   

Навіть зараз під час заходу вже були питання щодо можливості отримати практику і на базі вашого Центру, і в суді. Це важливо для молодих людей: ще в процесі навчання зрозуміти, з чим вони будуть мати справу у майбутньому та обрати собі шлях розвитку.”

На відео: Олена Сінчук, керівниця проєкту “Пілотування мережевої моделі розвитку громадських центрів правосуддя в Україні”.

Олена Сінчук, керівниця проєкту та менеджерка з організаційного розвитку ГС “Мережа правового розвитку” резюмувала підсумки заходу: 

“Я б хотіла висловити слова подяки, в першу чергу, команді Центру за щоденну кропітку роботу та зусилля, які вони в неї вкладали. За кожною великою справою, в першу чергу, стоять люди, які в неї вірять. Перед нами у зв’язку з пандемією та проголошенням карантину на самому початку постали виклики, але ми мали у будь-якому разі виконати взяті на себе зобов’язання та забезпечити якість нашої роботи.

Хочу наголосити, що без підтримки та постійного діалогу з партнерами та установами, без допомоги волонтерів ми б не змогли впоратись з усіма труднощами, які постали перед нами. 

Раді повідомити, що ми підготували публічний звіт, який дуже скоро буде оприлюднений, і ви зможете дізнатись у деталях про всі актуальні здобутки Громадського центру правосуддя.” 

Повне відео заходу

До заходу приєдналось 22 учасники, це були представники:

  • Регіонального  центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у  Київській області
  • Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
  • Громадської ради при виконавчому комітеті Білоцерківської міської ради
  • Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості
  • Білоцерківський міськрайонний відділ філії Державної установи “Центр пробації” у м. Києві та Київській області
  • Білоцерківський міськрайонний суд
  • Громадської спілки «Мережа правового розвитку»
  • Громадської правозахисної організації «Фундація змін»
  • Юридичної клініки «Право і практика» Білоцерківського національного аграрного університету
  • Асоціації юридичних клінік України
  • Працівники та волонтери Громадського центру правосуддя в місті Біла Церква
  • Представники ЗМІ.

*Діяльність Центру стала можливою за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

**Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×