facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Правоспроможна громада» допоможе реалізувати дорожні карти із вдосконалення доступу до правосуддя ще в чотирьох областях України

Дата публікації: 28.09.2021

Автори: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку ; Євген Олійник, комунікаційний менеджер Української фундації правової допомоги

Ініціативні групи у п’яти громадах Львівської, Харківської, Полтавської, Черкаської та Херсонської областей досліджували проблеми та запити із надання правових послуг. Дані, які отримали, стали підґрунтям для розроблення дорожніх карт із створення екосистем доступу до правосуддя в цих громадах. Допомогли їм в цьому експерти програми «Правоспроможна громада».

На шляху до створення дорожніх карт учасники й учасниці команд пройшли серію вебінарів, де покроково отримали інструментарій для цього – від аналізу даних, до розроблення рішень, пошуку можливостей для залучення ресурсів і, нарешті, практичного втілення. 

Саме в останньому їм допоможе надана в межах програми «Правоспроможна громада» фінансова підтримка у розмірі 100 тис грн для реалізації запланованих заходів протягом перших шести місяців, яку отримають чотири команди, що представляють наступні громади:

 • Кам’янка-Бузька, Львівська область (ГО «Центр економічно-правового розвитку»),  
 • Вільхівка, Харківська область (ГО «Агенція місцевих ініціатив»)
 • Каховка, Херсонська область (ГО «Фонд розвитку Каховської громади»),
 • Полтава (КУ «Інститут розвитку міста» Полтавської міської ради).
На фото: Програмний менеджер Мережі правового розвитку, ментор ініціативної групи із Вільхівки Харківської області Віталій Охріменко.

«Оцінюючи роботи, ми зважали і на участь в підготовчому етапі досліджень, якість звітів досліджень за підсумками польового етапу, активність роботи під час цієї серії вебінарів і самої дорожньої карти – наскільки вона буде пов’язана із результатами досліджень, на логічність запропонованих рішень, а очікувані результати матимуть вплив на виявлені під час дослідження проблеми, – зазначає член програмної ради, програмний менеджер Мережі правового розвитку Віталій Охріменко, – на жаль, через обмеження фінансування ми не змогли підтримати команду із Балаклеї (Черкаська область), яка набрала найменше балів. Однак маємо надію, що напрацювання під час програми стануть в нагоді цій громаді, й вони далі шукатимуть можливості для реалізації запланованого в проєкті своєї дорожньої карти. Ті ж команди, які отримають фінансування, зможуть розпочати реалізацію запланованих заходів вже з жовтня».

На фото: Із представниками ініціативних груп цьогорічної програми «Правоспроможна громада» поділились досвідом учасник і учасниці програми попередніх років Віталій Дорох (Хмільник, Вінницька область), Ольга Настіна (Біла Церква, Київська область), Анастасія Площинська (Хмельницький) 

Від виявлення проблем до пошуку рішень

Познайомимося ближче з основними знахідками і практичними рішеннями проблем доступу до правосуддя, які розробили для своїх громад команди-учасниці цьогорічної програми «Правоспроможна громада»

На фото:Координаторка ініціативної групи Каховської громади Херсонської області Ольга Радіонова.

Каховська громада

За результатами дослідження в ТОП-3 правових проблем цієї громади увійшли: медичне обслуговування, захист прав споживачів та житлово-комунальна сфера. Найефективнішими надавачами правової допомоги виявилися родичі, платні юристи та державна система безоплатної правової допомоги (БПД), а найменш ефективними – поліція та органи місцевого самоврядування (ОМС).

Серед основних бар’єрів, які заважають мешканцям громади розв’язувати проблеми – невіра у можливість досягти справедливості та впевненість, що проблему неможливо вирішити правовим шляхом. 

Щоб зняти ці бар’єри та покращити доступ до правової допомоги, представники ініціативної групи планують долучити ОМС до розробки, прийняття та фінансування місцевої програми розширення правових можливостей мешканців Каховської громади з розписаною еко-системою надавачів правової допомоги та суміжних служб, визначення спільного плану. 

У програмі будуть прописані такі інструменти взаємодії з мешканцями громади щодо отримання правової інформації:

 • друк тематичних буклетів з алгоритмами дій згідно з екосистемою правової допомоги в громаді, що існує;
 • розміщення на першому поверсі міської ради великого (переносного для використання під час вуличних акцій та різнопланових заходів) банеру з розписаною екосистемою правової допомоги, діючими контактами та обов’язками;
 • ведення соціальних мереж стейкхолдерів та комунікація через них;
 • рубрика «Питання-відповіді» в місцевій газеті;
 • регулярна робота волонтерів БПД та експертів з вуличного інформування;
 • рубрика програми на сайті територіальної громади; 
 • робота консультаційної телефонної лінії;
 • можливість отримання правової консультації через соціальні мережі стейкхолдерів.
 • проведення презентацій розробленої програми на засіданнях постійних депутатських комісій, погодження з громадською радою при виконавчому комітеті Каховської міської ради.
На фото: координаторка ініціативної групи Полтавської громади Марія Кір’янова.

Полтавська громада

Згідно з дослідженням цієї ініціативної групи, мешканці Полтави найбільше мали потреби у правовій допомозі для вирішення проблем, що пов’язані з житлово-комунальним господарством, нарахуванням пільг, субсидій, соціальної допомоги, а також сімейними відносинами, погашенням заборгованості, відносинами з сусідами, спадщиною, поділом чи оформленням майна.

Переважна більшість опитаних мешканців (62%) звикли розв’язувати свої правові проблеми самостійно, через знайомих або платних юристів, лише 10% респондентів зверталися в поліцію або в бюро безоплатної правової допомоги.

Заважали в цьому респондентам насамперед необізнаність в законодавстві, відсутність інформації про місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД), відсутність у громади програми доступу до правосуддя або її компонентів у місцевих цільових програмах.

Тому за підтримки програми «Правоспроможна громада» група з Полтави планує:

 • створити розділ «Правопросвітництво» та внести зміни в місцеву цільову програму «Розвиток освіти дорослих»;
 • розробити програму надання безоплатної правової допомоги для вразливих груп населення; 
 • створити мережу правових консультаційних пунктів;
 • провести інформаційну просвітницьку кампанію, яка буде передбачати проведення тренінгів для дорослих і школярів, а також хакатону.
На фото: Координатор ініціативної групи Кам’янка-Бузької громади Львівської області Андрій Корбецький.

Кам’янка-Бузька громада

Жителів цієї громади найбільше хвилюють правові питання, пов’язані з отриманням субсидії та інших соціальних виплат, спадкових, земельних питань і медичного обслуговування.

Щоб спростити доступ до правосуддя, громада пропонує наступні стратегічні рішення:

 • домогтися координації сил громадського сектору, місцевої влади, волонтерів для вирішення правових проблем та потреб громади через прийняття місцевої програми доступу до правосуддя;
 • визначити спільний з заінтересованими сторонами план заходів та його реалізувати;
 • забезпечити можливість жителям громади отримувати постійну та своєчасну безоплатну правову допомогу через діяльність мобільних центрів з надання правової допомоги та гарячої лінії з надання первинної правової допомоги;
 • покращити рівень правової освіти жителів старостинських округів через проведення тренінгів та розповсюдження друкованої продукції на найбільш поширені правові проблеми громади;
 • налагодити діяльність виїзних пунктів та гарячої лінії з надання правової допомоги населенню громади.
На фото: Координатор ініціативної групи Вільхівської громади Харківської області Михайло Коробецький.

Вільхівська громада

Тут найбільше респондентів хвилюють такі правові проблеми, як соціальні виплати та пільги, житло і взаємовідносини з сусідами. Із правовою проблемою зіткнулися 40%, 65% із них намагалися її вирішити і лише 37% повністю чи частково це вдалося.

Дослідження допомогло з’ясувати потребу в матеріалах правового характеру, виїзних мобільних групах надання безоплатної правової допомоги, створення механізму забезпечення правопорядку, а також у виконанні рішення суду щодо створення альтернативної схеми дорожнього руху.

Щоб покращити правову обізнаність мешканців, планується наступне:

 • проведення раз на місяць зустрічей в громаді на тему правової допомоги;
 • поширення інформаційних матеріалів правового характеру на сайті Вільхівської сільської ради;
 • створення інформаційного бюлетеня правового характеру.

Щоб подолати бар’єри в доступі до правових послуг, дорожня карта Вільхівки передбачає: 

 • організацію роботи мобільних виїзних груп юристів;
 • адвокацію створення та підписання меморандуму про співпрацю з центрами системи БПД для забезпечення роботи дистанційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги у віддалених населених пунктах громади;
 • створення адвокатування та прийняття програми з надання правової допомоги та забезпечення системи безпеки в громаді на 2022-2024 роки.

Заходи щодо безпеки: 

 • адвокація щодо створення відділу поліції в громаді;
 • залучення громади до участі в тематичних проєктах («Шерифи для нових громад», «Поліцейський офіцер громади», «Сусідська варта», тощо). 

Протягом шести місяців планується створити робочу групу у складі місцевих депутатів та посадових осіб Вільхівської територіальної громади, презентувати результати дослідження та дорожню карту впровадження рекомендацій.

Наступний крок – розробка проєкту програми з надання правової допомоги та забезпечення системи безпеки у Вільхівській територіальній громаді на 2022-2024 роки. 

На фото: Координаторка ініціативної групи Балаклеївської громади Юлія Дмитраш.

Балаклеївська громада

Дослідники виявили тут низький рівень правової обізнаності мешканців громади, відсутність правових навчальних заходів, обмежену можливість живого спілкування з юристом в населених пунктах громади, низьку популярність інтернет-ресурсів громади для впровадження інновацій з надання правової допомоги при тому, що в цілому багато жителів постійно користуються мережею інтернет. 

Щоб поліпшити ситуацію, ініціативна група запланувала: 

 • робочі зустрічі з представниками ОМС для розроблення програми з надання безоплатної правової допомоги мешканцям громади;
 • робочі зустрічі з керівництвом місцевої влади, старостами сіл для обговорення фінансування програми за рахунок коштів територіальної громади на термін 2-4 роки.
 • адвокація прийняття програми з залученням місцевих активістів;
 • проведення навчальних заходів для мешканців громади;
 • виготовлення та друк буклетів з алгоритмом дій для вирішення типових правових проблем;
 • організація виїзних консультацій 1-2 рази на місяць до населених пунктів громади;
 • створення онлайн-чату для консультацій з юристом;
 • популяризація Інтернет-ресурсів серед мешканців громади, та публікація успішних історій, консультацій, шаблонів документів на сайті громади. 
На фото:  Виконавчий директор ГС «Мережа правового розвитку», координатор програми Євген Полтенко.

«Загалом ми побачили значний прогрес між тим, що було на початку досліджень і тим, що ініціативні групи відобразили в дорожніх картах. Розвиток екосистем доступу до правосуддя у громаді це точно не стометрівка, а марафон, який потребує системного підходу, підготовки і зусиль. Це лише початок якісних змін у громадах і, сподіваємось, такий же поступ бачитимемо і надалі», – зауважив виконавчий директор ГС «Мережа правового розвитку», координатор програми Євген Полтенко.

Навчально-практична програма “Правоспроможна громада” впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року на базі мережі правових клубів #PRAVOKATOR за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги, Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги, партнерських організацій та установ і безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×