facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Програму «Правоспроможна громада» представили учасникам Всесвітнього форуму справедливості-2022 у Гаазі

Дата публікації: 10.06.2022

Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку

Учасники Всесвітнього форуму справедливості 2022 (World Justice Forum 2022) із 116 країн, які працюють задля створення більш справедливих спільнот, зібрались у Гаазі (Нідерланди). Протягом чотирьох днів тривало інтенсивне навчання, співпраця та визначення порядку денного за трьома важливими і взаємопов’язаними пріоритетами: посилення правосуддя і верховенство права, боротьба з корупцією, усунення прірви у правосудді і протидія дискримінації. Локальні ініціативи, міжнародні інституції ділилися тим, які проблеми мають і відповіді, що знаходять. Україна стала важливою частиною цього глобального форуму.

«Правоспроможна громада» – спеціальний номінант Форуму

На початку 2022 року Програма «Правоспроможна громада» (далі – Програма) отримала спеціальну відзнаку міжнародного конкурсу «World Justice Challenge» у номінації «Доступ до правосуддя», що проходить в межах World Justice Forum. Мережа правового розвитку (МПР) мала честь представляти Програму на цій події та поділилися досвідом впровадження. 

На фото: Зустріч команд українських проєктів із керівниками World Justice Project та American Bar Association. Третя зліва – директорка з оргрозвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка. Фото Дарини Марчак.

Безліч разів спікери і спікерки Форуму згадували, наскільки важливими є дані для розбудови доступу до правосуддя; довіра, що може стати містком у подоланні прірви в доступі до правосуддя; про те, що глобальне змінотворення можливе тоді, коли враховані інтереси кожної людини на місцевому рівні. Все ці принципи є принципами Програми, яка допомагає створити у громаді екосистему доступу до правосуддя за невеликі ресурси.

На фото: Старша програмна асистентка Мережі правового розвитку Анастасія Орлова. Інформацію про Програму учасникам Форуму пропонували дізнатися зокрема з відео. Ось кілька попередніх відгуків про нього:
«Потужний план людиноцентричного правосуддя, із залученням громади» старший програмний директор  American Bar Association (Метью Бернет, Matthew Burnett)
«Найкраще відео, яке я коли-небудь бачила, про людиноцентричне правосуддя. Про те, як воно виглядає на практиці і про те, як група відданих справі місцевих активістів, може його здійснити» (Маайке де Ланген, Maaike de Langen).

«МПР вдається дуже глибоко зануритися у місцевий контекст. Здається, так детально та всеохоплююче проблеми на місцевому рівні ніхто не вивчає. І це справді захоплююче», – зауважив радник сектору правосуддя Гаазького інституту інновацій в правосудді (HiiL) Родріго Нуньєз (Rodrigo Nunez).

Впровадження програми «Правоспроможна громада» включає три етапи: 

  1. Навчання ініціативної групи громади методології проведення соціологічних досліджень правових потреб для подальшого створення дорожніх карт розбудови екосистеми доступу до правосуддя у громаді.
  2. Супровід впровадження дорожніх карт розбудови екосистеми доступу до правосуддя у громаді. 
  3. Створення сталої екосистеми доступу до правосуддя, яка інтегрована в стратегію розвитку громади.

Керівниця гендерної програми Фонду прав людини Південної Африки Літлхаре Рабель (Litlhare Rabele) зацікавилася підходом співпраці з місцевим самоврядуванням. В Південній Африці спостерігається криза довіри до роботи місцевої влади і величезна кількість протестів проти неї. Тож досвід налагодження співпраці, соціального згуртування, який отримали учасники Програми в 17-ти громадах України, можливо, буде корисним і для колег у Південній Африці.

Методологію «Правоспроможної громади» можна використовувати і в інших країнах зі схожою системою урядування на місцевому рівні: коли люди вільно обирають місцеве самоврядування, яке має достатньо ресурсів та повноважень для організації ключових сфер життєдіяльності громади.

На фото: Всі зацікавлені учасники Форуму отримали детальнішу інформацію про Програму та обмінювались контактами для налагодження партнерства. Праворуч на фото: комунікаційна менеджерка МПР Галина Колесник.

Багато представників інших організацій цікавилися можливістю навчання та питали, чи діє програма зараз. Дізнавшись, що навички з оцінки потреб та побудови ефективних стратегій боротьби з викликами стали в нагоді в час агресії росії проти України, були надзвичайно вражені. Адже це один із прикладів стійкості Програми, її здатності до адаптації та практичного використання навіть в кризових умовах.

Світовий контекст

Порядок денний форуму відображав виклики, з якими зіштовхнувся світ. Глобальна пандемія, яка забрала життя не менше шести мільйонів людей, збільшення нерівності, посилення кліматичної кризи, гострий дефіцит продовольства та енергії, поширення корупції і послаблення суспільного договору і довіри. Невиправдана і не спровокована повномасштабна війна росії проти незалежної і суверенної України виявили крихкість глобального порядку і взаємозв’язок між слабким національним урядуванням і глобальною нестабільністю.

Аби зупинити відступ від принципів верховенства права, які втілені в 16 цілях сталого розвитку, учасники форуму зробили спільну заяву із закликом посилити політичну волю й інвестиції для реалізації людиноцентричного верховенства права, що є основою справедливості та миру. Вони також висловлюють «міцну рішучість протистояти цим викликам і вирішити проблеми спільними зусиллями в різних секторах заради змін».

Загалом за підсумками обговорень підкреслено підходи до забезпечення правосуддя у трьох сферах:

  1. Боротьба із корупцією та просування відкритого суспільства. Велика частина рекомендацій стосується міжнародної координації юридичних визначень, ведення реєстрів, дій щодо боротьби із корупцією та дискримінацією, покращення відкритості та підзвітності урядів для зниження рівня корупції.

«Пріоритет варто надавати посиленню потенціалу і незалежності органів правосуддя, антикорупційних органів і вищих контрольних органів у сфері попередження, розслідування, судового переслідування і судового розгляду в зв’язку із корупцією, а також доступу осіб, які повідомляють про порушення, до засобів правового захисту і представництва; посилення соціального моніторингу і підзвітності, антикорупційній діяльності в тому числі через повноцінний доступ суспільства до інформації».

2. Доступ до правосуддя для всіх. Ключова рекомендація для урядів – враховувати людиноцентричність під час створення програм, стратегій, політик, фінансових механізмів тощо. Окрім того, у співпраці з громадянським суспільством уряди мають системно моніторити дані для того, щоб розуміти, які правові проблеми є найбільш поширеними, хто з ними зішовхується, який вплив вони зазнають, що допомагає усувати і попереджувати їх, а також яким є прогрес досягнення Цілі сталого розвитку 16  «Доступ до правосуддя для всіх». Також важливо інвестувати у посилення правової спроможності і надання людиноцентричних правових послуг.

Боротьба з дискримінацією, забезпечення рівних прав і можливостей

Уряди мають прийняти, впровадити і забезпечити дотримання всеохоплюючих антидискримінаційних законів. Керівники різних секторів та установ повинні взяти на себе зобов’язання просувати гендерну рівність і права жінок, посилювати лідерство жінок у процесах ухвалення рішень, робити системи правосуддя більш чуйними до потреб жінок, а також вживати заходів для захисту жінок від гендерного насильства, притягувати винних до відповідальності та надавати комплексні послуги, які забезпечують права жінок і дівчат.

А уряди, консультуючись із громадянським суспільством, повинні взяти на себе зобов’язання боротися з наступом на громадянське суспільство.

Український контекст

Майже на кожній сесії більшість учасників згадували повномасштабну війну росії проти України. На кількох невеликих панелях обговорювали конкретні виклики. Зокрема надзвичайно важливо сьогодні зробити все можливе, щоб повномасштабна війна в Україні не перейшла у «заморожений» стан. Потрібно забезпечити її постійну присутність в інформаційному просторі, що сприятиме пришвидшенню прийняття важливих для України рішень. Міжнародні спільноти, інституції та експерти підтримуватимуть громадянське суспільство в Україні у подоланні існуючих викликів.

На фото: Віце-президентка Європейської комісії із цінності та прозорості Вера Йоурова: «Не забувайте причини, чому українці воюють за свою країну. Тому, що вони вирішили будувати її на принципах демократії та верховенства права». 

Ось іще кілька наративів, які звучали в глобальному контексті.

Пандемія Covid-19, а тепер і війна в Україні мали багато, як не дивно, позитивних наслідків, один із них – привернути увагу до питань справедливості та правосуддя як на внутрішньому, так і на міжнародному рівнях.

Занепад верховенства права спостерігається не лише в окремих суспільствах, країнах, а й в усьому світі. Прикладом нападу на міжнародне верховенство права є війна в Україні.

«Я вважаю, що цей рік, у цьому десятилітті – це те, чи вистачить у нас сили духу та цілковитої наполегливості, щоб боротися за верховенство права, що має значення від найменшої громади до планети загалом», – зазначив віце-голова та президент Microsoft Бредфорд Сміт.

Війна росії проти України спричинила появу й інших явищ, зокрема брак продовольства. Україна забезпечувала їжею понад 400 млн людей.

Впровадити інноваційні рішення у відповідь на виклики війни в Україні, тривалій пандемії Covid-19, постійній кліматичній кризі – це можливість створити краще майбутнє, більш справедливий і мирний світ.

На фото: Перед початком World Justice Forum організатори пропонували значки на знак солідарності з Україною. Саме з таким був генеральний директор WJP Білл Нойком (Bill Neukom) під час проголошення своєї підсумкової промови: «Будуть моменти, коли ви можливо відчуватимете себе одинокими, як острови. Але ви ніколи не самі. Ви частина архіпелагу, що оточує земну кулю. Все, що важливо зробити, важко здійснити, й іноді досягнення є неймовірними, не просто складними, а неймовірними, а це вимагає нашої найкращої роботи та енергії».

 За участь української делегації у World Justice Forum 2022 «Мережі правового розвитку» висловлює найщирішу подяку World Justice Project, Міжнародному фонду «Відродження» та Фонду Ч. С. Мотта.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×