Протягом останніх років кожен другий українець мав щонайменше одну правову проблему
Дата публікації: 14.09.2018
Представники Мережі правового розвитку (МПР) взяли участь у презентації соціологічного дослідження правових потреб та проблем у громадах.
Захід на тему «Від потреб до політик: використання інструментів оцінки для формування правового порядку денного в Україні» організували Міжнародний фонд «Відродження» спільно з Міністерством юстиції України, Директоратом з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності, Координаційним центром з надання правової допомоги та Мережею правового розвитку.
Соціологічне дослідження проводив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
З привітальними словами виступили заступник міністра юстиції України Іванна Смачило, директор Програми «Права людини та правосуддя» МФ «Відродження» Роман Романов, представник Організації економічного співробітництва та розвитку Хлоя Лел’євр та директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.
Іванна Смачило ознайомила присутніх з роботою державної системи надання правової допомоги. Вона зазначила, що для того, щоб цілі, які ставить перед собою виконавча влада, відповідали вимогам часу, велике значення мають відповідні соціологічні дослідження. За її словами, результати опитування, ініційованого МФ «Відродження», дозволять Мін’юсту бути більш ефективним, захищаючи права громадян.
Роман Романов вказав на те, що врахування соціологічних даних – новий рівень формування державної політики, і співпраця МФ «Відродження» з Міністерством юстиції України передбачає підхід до вирішення правових проблем через призму врахування потреб людини. Він нагадав присутнім, що в останні роки значно розширилось коло завдань держави з точки зору забезпечення доступу людей до правосуддя.
Р.Романов відзначив активну співпрацю держави з громадськими організаціями, згадавши про співпрацю щодо вдосконалення механізму переадресації клієнтів між державними та недержавними надавачами правової допомоги.
Хлоя Лел’євр наголосила на важливості забезпечення доступу до правосуддя. Вона вказала на значну поширеність правових проблем. При цьому невирішене правове питання може викликати цілий ряд інших проблем, які спричиняють різноманітний негативний вплив на розвиток суспільства загалом.
Представниця Організації економічного співробітництва та розвитку ознайомила учасників з висновками досліджень, що проводились у США та Канаді, які підтвердили численні вигоди ефективної системи надання правової допомоги для різних сфер життя суспільства.
Олексій Бонюк вказав, що проведене дослідження дозволило дати відповідь на три групи питань. Зокрема, воно допомогло оцінити рівень знань людей про наявну систему безоплатної правової допомоги (БПД), виявило їхні правові потреби та проблеми і стало важливим джерелом інформації для планування подальшої роботи держави задля задоволення цих потреб.
О.Бонюк відзначив зростання рівня обізнаності населення щодо державної системи БПД, збільшення довіри до неї. Він наголосив на важливості регулярності проведення подібних досліджень.
Керівник відділу кількісних методів досліджень КМІС Марина Шпікер розповіла про методологію та результати дослідження. КМІС проводив його протягом січня-травня 2018 на замовлення МФ «Відродження» для Міністерства юстиції України. Опитування охопило Херсон, Сєвєродонецьк, Жовті Води та Соснівку.
Дослідження систематизує проблеми, що виникали у мешканців цих чотирьох міст протягом останніх трьох років, та виявило, що кожен другий мешканець мав хоча б одну правову проблему в цей період. Найбільш поширеними з них виявились:
- права споживачів (для 16% мешканців),
- житлово-комунальне господарство (12%),
- соціальні виплати та пільги (8%),
- медичне обслуговування (7%),
- трудові відносини (6%).
Найбільш серйозними правовими проблемами, з якими стикались мешканці цих міст за останні три роки, були кримінальні правопорушення, опіка та піклування, притягнення до адмінвідповідальності, власне житло, погашення заборгованості, сімейні відносини, насильство в родині, виконання судових рішень.
При цьому виявилось, що третину проблем мешканці не намагались вирішити, адже не вірили у можливість щось змінити (60%), не бажали витрачати «нерви» (42%), не бажали витрачати час (31%), очікували фінансові затрати (21%), не знали про джерела допомоги (18%).
З приводу 68% проблем, які мешканці намагались вирішити, по допомогу звертались, у першу чергу, до родичів, друзів, знайомих (37%), органів влади чи місцевого самоврядування (11%) та інших органів. Жителі Херсона, Сєвєродонецька, Жовтих Вод та Соснівки звертались до юристів в останню чергу, через те, що вважали це витратною справою (29%), або вважали, що проблему можна вирішити іншим шляхом (49%).
З огляду на такі результати дослідники рекомендують зосередити правову політику в цих регіонах на:
- популяризації правових способів вирішення проблем,
- формуванні нульової толерантності до явищ корупції, неправових способів вирішення проблем,
- популяризації системи безоплатної правової допомоги (БПД), про яку наразі знають лише 23% мешканців цих чотирьох міст,
- інформуванні про можливість отримати правову допомогу у громадських приймальнях.
З результатами дослідження можна ознайомитись за наступним посиланням. Висновки щодо окремих результатів опитування містяться за наступним посиланням.
Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України розповів про завдання Директорату щодо формування державної політики стосовно доступу до правосуддя. Він позитивно оцінив той факт, що дослідження допомагає виявити проблеми у системі надання правової допомоги, оцінити їхній масштаб та визначити кроки з їхнього усунення. Він наголосив на потребі регулярного проведення таких досліджень, чому, на його думку, буде сприяти прийняття урядом відповідної постанови.
В.Власюк також поінформував присутніх про впровадження проекту «Я маю право», що дозволяє підвищити рівень обізнаності людей щодо правових шляхів вирішення наявних проблем.
Олександр Баранов, заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги, розповів про діяльність центру з реалізації державної політики стосовно доступу людей до правосуддя. Він також повідомив про соціологічне дослідження правових потреб, яке проводив центр, та про його результати.
Окрема панельна дискусія була присвячена ролі соціологічних інструментів у розвитку місцевих громад. У ній взяли участь координатор платформи з питань законодавства Асоціації об’єднаних територіальних громад Сергій Шевель, заступник начальника Управління «Київська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа» Координаційного центру з надання правової допомоги Віталій Охріменко, голова Дворічанської районної ради Галина Турбаба та член Правління МПР і керівник Дворічанського офісу Мережі Віталій Бабика. Фасилітатором обговорення став виконавчий директор МПР Євген Полтенко.
Євген Полтенко звернув увагу присутніх на те, що децентралізація призвела до розширення повноважень органів місцевого самоврядування. Як наслідок, вони зіштовхнулись з необхідністю вирішувати значну кількість проблем, багато з яких мають правовий характер.
Сергій Шевель зазначив, що жителі об’єднаних територіальних громад значною мірою розраховують на допомогу органів місцевого самоврядування (ОМС) у вирішенні правових проблем. При цьому місцева влада має обмежені можливості надання такої підтримки. Для розвитку цього потенціалу значну роль має відіграти дослідження відповідних можливостей ОМС.
Віталій Охріменко розповів про роботу державної системи БПД, про її досягнення та виклики, які перед нею стоять. Він інформував учасників про впровадження місцевих програм надання БПД, а також про деякі аспекти дослідження правових потреб.
Віталій Бабика присвятив свій виступ питанням надання БПД у Дворічанському районі Харківської області, звернувши увагу на забезпечення сталості роботі цієї системи.
Галина Турбаба поділилась досвідом співробітництва органів місцевої влади з Дворічанським офісом МПР, розповівши про позитивні результати цієї співпраці.
Іванна Смачило, заступник міністра юстиції України: «Забезпечити захист прав громадян означає забезпечити доступ до правосуддя. Розвиток безоплатної правової допомоги є одним з пріоритетів в роботі Мін’юсту. 1 мільйон 300 громадян на сьогодні вже скористались послугами системи БПД. Для того, щоб наші цілі відповідали вимогам і потребам громадян, це дослідження є дійсно необхідним для нашої подальшої роботи».
Роман Романов, директор Програми «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження»: «Наша співпраця з Міністерством юстиції – це приклад для інших виконавчих органів. Дуже важливо враховувати потреби населення, адже це дозволяє змінювати політику держави таким чином, щоб дійсно вирішувати проблеми та заповнювати прогалини. Для того, щоб зробити життя населення краще, не обов’язково виділяти багато коштів з бюджету, іноді достатньо правильно та вчасно змінити політику на рівні законодавства».
Євген Полтенко, виконавчий директор МПР: «Змінити ситуацію з доступом до правосуддя на базовому рівні можуть місцеві програми правової допомоги. Це дієвий інструмент оперативного реагування на правові проблеми в громадах. Крім надання базових правових послуг у вигляді правової допомоги, вони також допомагають застосовувати такі інноваційні підходи як правопросвіту, розвиток інституту параюристів, вони ж громадські радники, надання експертної правової допомоги органам місцевого самоврядування, розвиток відновних практик у громадах».
Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.