Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Сторони у справі можуть узяти участь у судовому засіданні, не виходячи з квартири

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вперше провів судове засідання в режимі відеоконференції, коли сторони у справі перебували поза межами суду і  використовували особисті технічні засоби.

На фото: судове зсідання організоване в режимі відеоконференції.
Автор: Багмут Павло

Така процедура стала можливою завдяки прийнятому Закону України від 30 березня 2020 року № 540-IX, яким внесено змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

До таких законодавчих змін судові засідання в режимі відеоконференції також проводилися, але сторона у справі мала знаходитись в приміщенні суду, розташованому найближче до місця її перебування, та облаштованому спеціальними технічними засобами.

Проведення судових засідань забезпечує комплекс технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

Державна судова адміністрація України наказом від 8 квітня 2020 року № 169 затвердила Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду.

У цьому документі зазначено, що для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися з використанням власного електронного підпису в Системі на офіційному вебпорталі судової влади України за адресою www.court.gov.ua. Не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, вказавши назву суду, номер судової справи, дату та час судового засідання, своє прізвище, ім’я та по батькові, статус у судовій справі, електронну адресу, номер телефону для зв’язку із судом.

На фото: судове зсідання організоване в режимі відеоконференції.
Автор: Багмут Павло

Головуючий суддя приймає рішення про проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості, про це рішення співробітник суду інформує учасника справи за номером телефону або на електронну пошту, які вказані в заяві.

У той день, коли призначений розгляд справи, до початку відеоконференції секретар судового засідання зобов’язаний перевірити роботу системи.

Учасники судового засідання зобов’язані зайти та авторизуватися в Системі із застосуванням електронного підпису за 10 хвилин до початку засідання, активувати технічні засоби (мікрофон, навушники, камеру) та перевірити їх працездатність. Проте, варто взяти до уваги, що ризики технічної неможливості участі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відеозапису.

Як зауважив голова Касаційного адміністративного суду, головуючий суддя у справі Михайло Смокович, прикро, що саме пандемія і карантинні заходи стали поштовхом для впровадження такого режиму судових засідань. У той же час він висловив упевненість, що ця новела буде апробована, добре себе зарекомендує, а тимчасові нормативні зміни залишаться у процесуальному законодавстві й надалі.

Як повідомляє на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook Оксана Епель, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду (Київ), 14 квітня 2020 у цьому суді вперше розглядали справу в режимі відеоконференції поза приміщенням суду з використанням системи «EASYCON». За словами судді засідання відбулося без технічних перешкод.

Підсумуємо у форматі короткої інструкції, що необхідно для дистанційної участі у судовому засіданні:

В статті використана інформація з сайту Верховного суду.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×