«Україна – правова держава, і все має відбуватися відповідно до норм чинного законодавства»: юрист Тарас Щербатюк прокоментував справу про своє побиття на блокпосту
Дата публікації: 22.09.2022
Юрист Мережі правового розвитку, керівник ГО «Черкаський правозахисний центр», правозахисник громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Тарас Щербатюк розповів про розвиток ситуації щодо нападу на нього на одному з блокпостів у Черкасах.
Нагадаємо*, 15 вересня цього року сайт УГСПЛ повідомив, що невідомі у військовій формі скоїли напали на Тараса Щербатюка, який їхав автомобілем до міста Корсунь-Шевченківській для документування воєнних злочинів, що вчиняють військові рф в Україні. Тарас був за кермом, його супроводжував керівник громадської приймальні УГСПЛ у м. Краматорськ, адвокат, представник Черкаського правозахисного центру Олександр Кадієвський.
На блокпосту на виїзді з Черкас до машини підійшли невідомі особи у військовій формі без розпізнавальних знаків на шевронах та прізвищ на формі. Вони намагалися вручити Тарасові повістку до військкомату. Після того, як Щербатюк вказав на порушення законної процедури вручення повістки, і зазначив, що має другу групу інвалідності й не підлягає мобілізації, ці особи застосували силу на очах у поліції та перехожих.
У кабінеті, куди правозахисника привели примусом,у нього відібрали всі документи, виписали і вручили повістку. Також виписали і змусили підписати протокол. За вимогою повістки правозахисник 16 вересня з’явився у військкомат, де знову почув на свою адресу образливі коментарі.
Одразу після інциденту Щербатюк подав заяву до поліції з приводу побиття і викрадення невідомими особами, оскільки викрадачі не називали себе і були в балаклавах. Також він має питання щодо бездіяльності представників нацполіції, які теж перебували на цьому блокпосту і допустили порушення. Правозахисник також не виключає того, що така агресія була спричинена навмисно та свідомо через його професійну діяльність.
Водночас УГСПЛ розпочала підготовку скарг та можливих позовів до судів.
- Ситуація для мене дуже морально складна, оскільки до цього часу не розумію, чому так сталося і що спонукало людей застосувати силу. Якщо чесно, з самого початку не хотів публікувати взагалі нічого, але я побачив, що ця ситуація для людей є нормальною – військкомат у ЗМІ повідомив, що я до них не маю претензій і все насправді добре, – написав Тарас Щербатюк 21 вересня на своїй Фейсбук-сторінці.– Одразу скажу: саме питання стосується не мобілізації (щоб не підігрівати інтерес до нього нашого ворога). Питання виникли щодо методів, які застосовуються для досягнення цілей та планів військкоматом. Україна – правова держава, і все має відбуватися відповідно до норм чинного законодавства. Щодо людей категорично не може неправомірно застосовуватися сила та примус!
Як зазначає правозахисник, цей інцидент дозволив поглянути на систему роботи військкоматів зсередини та виявити проблеми, над якими потрібно працювати:
1. Докорінно змінювати систему комунікації працівників військкоматів із цивільними особами.
2. Запровадити навчання для рядових працівників з питань застосування профільного законодавства і не тільки.
І висловив намір за потреби самостійно над цими питаннями попрацювати.
Щодо подальшого розвитку ситуації, Тарас Щербатюк зазначив, що сподівається на її врегулювання і закриття справи. Водночас наголошує, що такі випадки не можна залишати без уваги, оскільки безкарність породжує нову безкарність.
І додав, що й надалі планує працювати над тим, аби тих осіб, які вчинили правопорушення, притягнули до відповідальності, а також напрацьовувати механізми, аби подібні ситуації в подальшому не траплялися.
*Більше подробиць про інцидент – тут.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.