Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як громадськість та правозахисники об’єдналися задля посилення правової спроможності жителів Кремінської громади

Низький рівень обізнаності щодо захисту своїх прав та можливостей участі в процесах прийняття рішень; відсутність механізму відслідковування та прогнозування виникнення правових проблем на території громади; брак довіри до правоохоронців і місцевої влади.

Ці та інші правові проблеми в Кремінській громаді Луганської області з’ясували наприкінці 2019 – початку 2020 року правозахисні організації під час дослідження в межах програми «Правоспроможна громада», яку адмініструє Мережа правового розвитку.

На фото: голова ГО «Суспільна Служба Правової Допомоги» Ганна Кормілецька

Представниця дослідницької команди, голова ГО «Суспільна Служба Правової Допомоги» Ганна Кормілецька згадує, що фактори, які тоді виявили, свідчили про правову ізоляцію мешканців громади м. Кремінна. Відтак, вони не мали можливості отримати якісну безоплатну правову допомогу, а рівень участі членів громади в процесах прийняття рішень та врахування думки під час формування місцевих політик був зовсім низьким. Все це негативно впливає на якість отримання публічних послуг. Ефективним механізмом реагування на виявлені запити та розбудови системи доступу до правосуддя в громаді могла б стати місцева цільова програма. Відтоді минуло два роки і прийняття Програми забезпечення безоплатною правовою допомогою населення Кремінської міської територіальної громади на 2022-2023 роки та її впровадження стає дійсністю.

На фото зліва: заступниця кремінського міського голови Наталя Макогон

Про те, що означає ця програма для громади розповідає заступниця кремінського міського голови Наталя Макогон:

«Впровадження програми правової допомоги на місцевому рівні є дуже важливою, оскільки вона спрямована на попередження виникнення конфліктів та суперечок в громаді, а також на посилення правової спроможності людей – це є ключем до розв’язання правових проблем. І дуже важливо, що завдяки партнерству Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, провідних правозахисних організацій Луганщини, місцевого самоврядування вдалося створити якісний проєкт програми з правової допомоги мешканцям у м. Кремінна».

На фото: голова ГО «Громадська Платформа» Сергій Кошель

Однією з згаданих правозахисних організацій є ГО «Громадська Платформа». Її голова Сергій Кошель зазначив:

«В листопаді 2021 року проєкт програми вже було внесено до порядку денного на розгляд сесії Кремінської міської ради і ми сподіваємось, що мешканці м. Кремінна зможуть з більшою ефективністю вирішувати свої правові проблеми в громаді вже в наступному, 2022 році. Надаючи правову підтримку громадам Луганщини, зокрема м. Кремінна, наша організації й надалі створюватиме умови для розширення доступу до правосуддя».

На фото: директор Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Богуш

Директор Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Богуш зазначає, що прийняття програм правової допомоги та правової освіти населення в місцевих громадах Луганщини – це  не лише  додаткові ресурси для підвищення правової освіти та вирішення правових проблем у територіальних громадах чи для окремих цільових груп населення. Це приклад ефективної співпраці органів виконавчої влади, місцевого самоврядування,  системи безоплатної правової допомоги (БПД) для розуміння потреб  громад  щодо  доступу до правової допомоги та інформації:

«Впевнений, що програма правової допомоги та правової освіти в м. Кремінна стане  ефективним та дієвим спільним результатом діяльності депутатського корпусу Кремінської міської ради, відповідальних виконавців Програми,  працівників БПД Кремінського Бюро правової допомоги».

Шлях до того проєкту програми, який бачимо зараз, був досить довгим – від створення, доопрацювання, до узгодження між усіма зацікавленими сторонами. Тому те, що почалося в межах програми «Правоспроможна громада» стало можливим в межах іншого проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях»(#МІПЛ-Донбас), який реалізовує Мережа правового розвитку у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру у 15 громадах Донецької та Луганської областей, зокрема й у Кремінній. Він створив можливості для якісного громадського обговорення щодо впровадження програми в громаді та взаємодії із місцевою владою.

На фото: заступниця голови ГО «Спілка захисту громадянських свобод» Зоя Жадан

Заступниця голови ГО «Спілка захисту громадянських свобод» Зоя Жадан, яка також є частиною команди моніторів проєкту #МІПЛ-Донбас, зазначає:

«Наша організація також мала честь долучитись до групи розробників програми правової допомоги в м. Кремінна. Окрім безпосереднього і точкового розв’язання проблем громади, вона може допомогти місцевій владі зняти із себе значну частину навантаження у вигляді звернень та скарг громадян, делегувати частину своїх повноважень у сфері надання правової допомоги іншим провайдерам такої допомоги, а також усунути супутні проблеми комунікації з громадою» .

Проєкт програми вже узгоджений профільними комісіями міської ради. Його розгляд на черговій сесії ради очікується  в грудні 2021 року.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×