facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як «Сила громади» допомагає переселенцям із Харківщини

Дата публікації: 11.04.2023

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

Художника-реставратора, підприємців та юриста поєднувала дружба. Відчувши необхідність допомагати постраждалим від повномасштабної війни російської федерації проти України, стали разом займатися стихійним волонтерством у м. Коломия Івано-Франківської області. Далі команда збільшувалася, почали співпрацювати з іншими організаціями. У березні 2022-го волонтерське об’єднання відродило громадську організацію «Сила громади», яка з 2010 року активно не діяла. 

На фото: тарас Герелюк, заступник голови ГО «Сила Громади». Фото з архіву ГО «Сила громади».

«Фактично наше об’єднання стало основою нинішньої команди «Сили громади». Від початку заснування у 2008 році й деякий час організація діяла за напрямом  співпраці з органами місцевого самоврядування та антикорупційної діяльності. А від 24 лютого 2022 року стали займатися зовсім іншим. Ми почали допомагати переселенцям із Харківщини. Надавали їм гуманітарну допомогу та допомагали адаптуватися після переїзду», — розповідає заступник директора та керівник проєктів Тарас Герелюк. 

Із тими, хто вже повернувся назад до своїх деокупованих громад, організація й надалі підтримує зв’язок та отримує інформацію про їхні потреби.

На фото: Передання медичних засобів у лікарню. Фото з архіву ГО «Сила Громади».
На фото: Заступник голови ГО «Сила Громади» Максим Гаврилов під час адресної доставки гуманітарної допомоги. Фото з архіву ГО «Сила Громади».
На фото: Доставка гуманітарної допомоги для вимушено переміщених осіб у селі Делятин. Фото з архіву ГО «Сила Громади».
На фото: Волонтери «Сили Громади» під час завантаження авто для гуманітарного відправлення у прифронтові зони. Фото з архіву ГО «Сила Громади».
На фото: Евакуація людини на безоплатне лікування в Німеччину. Фото з архіву ГО «Сила Громади».

Починаючи з лютого 2022 року, «Сила громади» надала гуманітарну допомогу понад 10 000 людей, понад 1 500 осіб  отримали правові консультації з питань мобілізації, спадкових, сімейних питань, щодо розлучень, виїзду за кордон тощо. У співпраці з німецькою організацією вдалося відправити на лікування за кордон одного важкопораненого військовослужбовця, ще двоє перебувають у процесі документального оформлення виїзду. Реалізували чотири проєкти, два з яких — інституційні. Серед планів організації на найближче майбутнє — підготовка фахівців для подолання ПТСР1 у військовослужбовців та цивільних, адже ця проблема вже почала загострюватись; окрім того, проведення стратегічної сесії для напрацювання операційного плану.

На фото: Частина команди ГО «Сила Громади». Фото з архіву ГО «Сила громади».

Команда організації складається із восьми осіб, у кожного із яких до 24 лютого 2022 р. взагалі не було досвіду громадської роботи. Всьому доводилося вчитися. Тому особливо корисним стала участь у проєкті «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) та Уряду Канади. 

«Довгий час, і це закономірно для будь-якої молодої організації, було проблемою знаходити фінансування для нашої підтримки. Адже жодна людина не може тривалий час працювати на безоплатній основі. Нам було важливо налагодити контакти з міжнародними партнерами та іншими організаціями. Не маючи попереднього досвіду, ми вчилися це робити з нуля. Завдяки знайомству з Мережею правового розвитку почали системно впроваджувати напрям надання первинної правової допомоги. До цього, оскільки в нас в організації був юрист, він консультував час-від-часу. Зараз ми знайшли ще одного юриста в команду. Тож зможемо постійно надавати таку підтримку», — зазначає Тарас Герелюк.

На фото зліва направо: Заступник голови ГО «Сила Громади» Остап Собків , юрист — Юрій Белявський, голова організації Леся Бєлявська за заступник голови Тарас Герелюк. Фото з архіву ГО «Сила Громади».

Дізнавшись, що Програма розвитку ООН в Україні оголошує конкурс мікрогрантів «Підвищення потенціалу внутрішньо переміщених організацій громадянського суспільства надавачів послуг безоплатної юридичної допомоги» , ГО «Сила громади» одразу вирішила скористатися цією можливістю та створила проєкт. У цьому організація бачить можливість покращити якість надання правової допомоги. Ініціатива розпочнеться із правопросвітницької кампанії. Для жителів постраждалих громад Харківщини готують роз’яснення щодо найпоширеніших питань, зокрема, особливості відшкодування майна, права і обов’язки, які стосуються мобілізації, щодо трудового законодавства (збереження місця роботи і посади за мобілізованими, трудові договори), а також питання спадщини. Далі розпочалося безпосередньо консультування юристів організації.

«Ми хочемо для спрощення доступу до правосуддя розробити чіткі алгоритми отримання послуг від державних органів та органів місцевого самоврядування. Окрім того, знайдемо працюючі IT-рішення, наприклад, чатботи, які б допомагали і надавати правову інформацію, і комунікувати з правозахисниками», — пояснює Тарас Герелюк.

Тел. для звернення до юристів організації: Тел. 097 096 0801 (10-00 – 17-00).

1Посттравматичний стресовий ро́злад (ПТСР) — психічний розлад, різновид неврозу, що виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, котрі ушкоджують психіку. Це наприклад, військові дії, теракти, аварії чи стихійні лиха, катастрофи, важкі фізичні нівечення, побутові або статеві насильства, загроза смерті та ставання свідком або заподіювачем чужої смерті.

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в  у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×