facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Аліменти на дитину та її матір, або Судова справа «у двох діях»

Дата публікації: 03.04.2019

Автор: Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Двічі звертатися до суду довелося мешканці Чернігова, яка хотіла отримати аліменти і на дитину, і на себе до досягнення донькою трьох років. Довести справу до справедливого завершення допомогли юристи Чернігівського офісу Мережі правового розвитку.

Такою є й історія молодої мами Лілії* з Чернігова, яка  звернулася до Офісу ще у грудні 2018 року. Просила допомогти їй отримати аліменти на доньку, а також на утримання її як матері до досягнення дитиною трьох років.
Після розлучення жінка залишилася з малою сама: чоловік покинув молоду матір з немовлям на руках і відтоді, за словами Лілї, нічим не допомагав.
Отримавши консультацію юриста, вона вирішила звернутися до суду з заявою щодо стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку.

Через певний час суд задовольнив частково наші прохання в частині стягнення аліментів на дитину, а в частині стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку відмовив, – констатує Наталя Кулікова.

Однак і юристи, і сама клієнтка вирішили довести справу до справедливого завершення. Відтак на початку 2019 року знову звернулися до суду з заявою про стягнення аліментів на утримання матері дитини. І лише наприкінці березня 2019 року Деснянський районний суд м. Чернігова виніс рішення, яким повністю задовольнив вимоги позивачки.

«…Виходячи з принципу справедливості та розумності, та з урахуванням потреб дружини, можливостей відповідача, суд присуджує кошти (аліменти) на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років у розмірі 1/6 частини від доходу відповідача», – зазначено в рішенні суду** від 26 березня 2019 року.

Отже, тато дитини відтепер і до досягнення донькою трьох років має виплачувати аліменти на утримання у розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку, починаючи з 21 січня 2019 року. Також відповідач має сплатити 768 грн 40 коп судового збору на користь держави.

Правова база, якою послуговувався суд:
Відповідно до ст.75 Сімейного кодексу України дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 СК України, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягненням дитиною трьох років
Відповідно до ч.4 ст.84 СК України, право на утримання має вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, незалежно від того, чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
Таким чином, необхідною умовою утримання дружини, з якою проживає дитина, є можливість чоловіка надавати матеріальну допомогу.
Сімейним законодавством передбачено право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитиною трирічного віку незалежно від того, чи працює вона, а також незалежно від її матеріального становища – за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Подання суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов’язковим, оскільки право на аліменти належить дружині-матері незалежно від цієї обставини.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.
**Посилання на рішення суду в єдиному Держреєстрі судових рішень:  
http://reyestr.court.gov.ua/Review/80713383.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×