facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чорнобилець з інвалідністю отримуватиме пенсію у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати

Дата публікації: 22.08.2019

Автор: Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група

До офісу Громадського центру правосуддя, сформованого на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку, звернувся  учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Він працював у зоні відчуження  у 1987 році, а нині перебуває на пенсії по інвалідності.

Під час консультації, яку надала чоловіку адвокат Офісу при Чугуївській правозахисній групі Світлана Кужелєва, він розповів, що у травні цього року звернувся до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) Харківської області  із заявою. Просив перерахувати йому пенсію відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто збільшити її розмір, однак отримав відмову. У відомстві аргументували тим, що чорнобилець виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження дійсної строкової служби, а під час проходження військових зборів. Відтак, на думку Пенсійного фонду, вищевказана стаття на чоловіка не розповсюджується.

Ознайомившись із матеріалами справи, Світлана Кужелєва підготувала адміністративний позов про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії до Харківського окружного адміністративного суду.

31 липня 2019 року суд виніс рішення, яким зобов`язав Чугуївське об`єднане управління ПФУ Харківської області провести перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” та Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р (112019), справа № 3-14/2019(402/19. 1737/19).

Коментує адвокат:

Статтею 152 Конституції України зазначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відтак, враховуючи Рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019, частина третя статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо призначення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати поширюється на позивача з 25.04.2019 (з моменту його ухвалення).

Тому рішення відповідача від 30.05.2019 № 4220-02/23, яким позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 є протиправним та підлягає скасуванню, а пенсія підлягає перерахунку з 25.04.2019 згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідній виплаті.

*Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/83350479

 

P.S. Проект “Перший громадський центр правосуддя на Харківщині”  реалізується громадською спілкою “Мережа правового розвитку” за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя”.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×