facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чугуївські правозахисники відстояли право на спадщину через Верховний суд

Дата публікації: 28.03.2018

Автор: Чугуївська правозахисна група

Житель Харківщини протягом багатьох років жив разом із матір’ю. Однак після її смерті не міг отримати право на спадщину через низку формальностей. Щоб відстояти свої права, чоловіку довелося пройти через суди кількох інстанцій, зокрема Верховний суд України. Перемогти спадкоємцю допомогли правозахисники Чугуївського офісу Мережі правового розвитку.

 

Ще у листопаді 2016 року до офісу при Чугуївській правозахисній групі (ЧПГ) звернувся Володимир Дмитрович Хоменко*. Бідкався, що не може оформити спадщину – земельну ділянку площею 7,10 га, розташовану на території Новобурлуцької сільради Печенізького району Харківської області. Причина – не підтверджено факт його постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Пан Хоменко стверджував, що спадок отримав від матері, яка до самої смерті фактично жила разом із ним. Тому він і не  звертався із заявою про прийняття спадщини протягом 6-місячного строку до нотаріальної контори, а звернувся одразу із заявою видати свідоцтво про право на спадщину, надавши всі документи на спадкове майно. Однак, оцінивши ситуацію, нотаріус спершу усно, а потім і письмово відмовила чоловіку в оформленні спадщини з формулюванням: «у зв’язку з пропуском ним строку для прийняття спадщини після смерті матері та через відсутність доказів спільного проживання з нею на момент відкриття спадщини». І запропонувала звернутися до суду – для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Правозахисники Чугуївської правозахисної групи проконсультували чоловіка, допомогли скласти позов та представляли права позивача в суді. Печенізький районний суд Харківської області 13 березня 2017 року виніс рішення, за яким позов пана Хоменка – до двох інших спадкоємців про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом – було задоволено частково.  Факт постійного проживання чоловіка на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем було підтверджено, а от в іншій частині позову відмовлено.

Водночас на таке рішення подали апеляцію інші родичі-спадкоємці, внаслідок чого Судова колегія судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Харківської області 1 червня 2017 року рішення Печенізького райсуду від 13 березня скасувала. Відтак Володимиру Хоменку відмовили і в задоволенні позову про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Однак ні сам чоловік, ні правозахисники ЧПГ не погодилися з таким рішенням апеляційного суду.

  • Правозахисники подали касаційну скаргу до Верховного суду України: з вимогою рішення апеляційної інстанції скасувати, а рішення першої інстанції залишити в силі. Зрештою постановою Верховного суду від 28 лютого 2018 року касаційну скаргу задоволено. Рішення апеляційного суду Харківської області від 1 червня 2017 року скасовано, рішення Печенізького районного суду Харківської області від 13 березня 2017 року вирішено залишили в силі, – пояснює юристка офісу Юлія Марукян.

Тепер законний спадкоємець безперешкодно оформлює спадкові права на земельну ділянку, що залишилася йому від матері.

Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових справ: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72525494

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×