facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Два покарання за один вчинок: епатажний активіст незаконний штраф не сплачуватиме

Дата публікації: 07.08.2018

Автор: Оксана Яцюк, ГО «Подільський центр прав людини»

Активіста з Вінниці двічі покарали за одне правопорушення, яке він скоїв під час громадської акції протесту. Врахувати всі нюанси ситуації та законодавства і захистити права звинуваченого в суді  допоміг юрист Вінницького офісу Мережі правового розвитку Михайло Бардин.

Взимку цього року у Вінниці виник конфлікт через спорудження пам’ятника на одній із площ міста. Точився він навколо питання: кого вшанувати – Шевченка чи героїв Небесної Сотні? Суперечки тривали давно, і зрештою міська влада вирішила встановити пам’ятник Небесній Сотні. Але не вся громада погодилася із цим рішенням.
Під час протестів у день відкриття пам’ятника, що відбулося на початку березня, вінничанин Анатолій Чайка*, знаний у місті активіст, який виступав за зведення саме пам’ятника Шевченку, жбурляв на постамент  «Дерево Свободи» ганчір’я з торби, яку приніс із собою.

 

Активіст Анатолій Чайка під час акції протесту у березні 2018 року. Фото: i-vin.info

Пам’ятний знак героям Небесної Сотні у Вінниці, закиданий ганчірками. Фото: i-vin.info


Дії пана Анатолія (на фото – третій ліворуч) під час акції зафіксували одразу дві структури: муніципальна поліція Вінниці склала протокол про порушення ним правил благоустрою, а Національна поліція – про хуліганство.
У квітні 2018 року Чайку викликали на засідання адміністративної комісії при виконкомі Вінницької міської ради. Комісія розглянула протокол про адміністративне правопорушення і зробила Анатолію усне зауваження. Більш суворі стягненні було вирішено не накладати через замалу значимість порушення. Адмінкомісія вирішила, що «шкідливих наслідків, матеріальних збитків чи безповоротних обставин завданих даним правопорушенням не настало».
Однак у травні 2018 року Анатолія Чайку викликали до Вінницького міського суду. Суд розглянув протокол, складений поліцією, і визнав чоловіка винним у хуліганстві. На нього наклали штраф та зобов’язали сплатити судові витрати. Таким чином громадянина двічі покарали за одне правопорушення.
Для відновлення справедливості Анатолій звернувся до Офісу при громадській організації «Подільський центр прав людини». Правозахисники роз’яснили йому, що згідно з частиною 1 статті 61 Конституції України «Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення».

  • Крім того, накладаючи штраф і зобов’язуючи Анатолія сплатити судові витрати, суд не враховував, що він – інвалід війни другої групи, учасник бойових дій, відтак не застосував до нього вимоги пунктів 8, 9, 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», – уточнює юрист Офісу Михайло Бардин, який займався цією справою.

Юрист  підготував і подав апеляційну скаргу та забезпечив захист Анатолія Чайки в суді.
В результаті апеляційний суд скасував постанову Вінницького міського суду і визнав, що в діях чоловіка немає складу правопорушення. Справу закрили.

Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/74934190

*Титульне фото до статті надано ГО “Подільський центр прав людини”. У такому епатажному вбранні Анатолій Чайка зазвичай виходить на акції протесту. 

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×