facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Дитині, народженій на окупованій території, оформили свідоцтво державного зразка

Дата публікації: 27.07.2020

Автор: «Суспільна служба правової допомоги»

Успішна історія з практики юристів Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку є водночас консультацією, яка стане в нагоді батькам, чия дитина народилася на тимчасово окупованій території України, і яким необхідно оформити свідоцтво про народження державного зразка.

Пані Анастасія народила дитину у Донецьку, тобто на тимчасово окупованій території України. Відповідно, коли жінка звернулася до відділу ДРАЦС у місті Волноваха Донецької області (ця територія не є тимчасово окупованою), де зараз мешкає, у державній реєстрації народження сина їй відмовили.

Тамара Оніпко, юристка офісу при громадській організації «Суспільна служба правової допомоги», куди пані Анастасія прийшла на консультацію, порадила клієнтці встановлювати факт народження дитини на тимчасово окупованій території України через суд.

Правниця допомогла скласти відповідну заяву до суду, яку суд заяву задовольнив, і пані Анастасія  отримала свідоцтво про народження державного зразка.

Коментує юрист

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Але Наказом Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово припинено доступ до Єдиних та Державних реєстрів на цій території та тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання тощо до закінчення Антитерористичної операції (Операції об’єднаних сил).
Органи державної РАЦС в Україні відмовляють в державній реєстрації народження дитини на окупованій території у зв’язку з тим, що підставою для реєстрації є документ закладу охорони здоров’я, форма якого встановлена Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрований Міністерством юстиції України 25.10.2006 року №1150/13024.
За відсутності документа належної форми необхідно встановити факт народження особи в судовому порядку. В такому випадку підставою для реєстрації буде рішення суду.
Відповідно до ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України, заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, можуть подати батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню, а його копія видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження особи.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×