facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Фермери з Харківщини двічі виграли справу проти Держгеокадастру

Дата публікації: 04.03.2019

Автор: Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група

Юристи Чугуївського офісу Мережі правового розвитку повторно довели необґрунтованість вимог управління Держгеокадастру. Відомство через суд вимагало скоротити терміни оренди та збільшити плату за землю, надану в користування фермерському господарству з Харківщини.

До офісу Громадського центру правосуддя*, сформованого на базі офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі (ЧПГ), яка є членом Реформаторської коаліції Чугуївщини, звернулося керівництво фермерського господарства «Фортуна» з селища Артемівка Печенізького району Харківської області.

Фермери розповіли, що неодноразово бачили в інтернеті публікації про перемоги юристів ЧПГ у земельних спорах, тому й вирішили  звернутися за допомогою саме до Громадського центру правосуддя , оскільки мали схожу проблему.

Під час консультації, яку надала юристка Світлана Кужелєва, голова фермерського господарства пояснив, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області звернулося до господарського суду Харківської області з позовною заявою до очолюваної ним «Фортуни» з вимогою внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 12.04.2006 року, укладеного між Печенізькою районною державною адміністрацією Харківської області та фермерським господарством.

Вивчивши матеріали справи, юристка встановила, що державний орган вимагає в судовому порядку змінити:

  1. Строк дії договору оренди з 50 років на 7 років,
  2. Орендну плату у розмірі 1 % від грошової оцінки земельної ділянки на плату, не нижчу 8 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
  3. Преамбулу договору в частині найменування орендодавця.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими документами, Світлана Кужелєва  склала відзив на позов та надала юридичний супровід клієнту в судових засіданнях.

23.04.2018 року Господарський суд Харківської області, розглядаючи вказану справу, відмовив управлінню Держгеокадастру у задоволенні позовних вимог. Таке ж рішення було прийнято постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.07.2018 року.

Постановою Верховного Суду від 23.10.2018 року рішення Господарського суду Харківської області від 23.04.2018 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 23.07.2018 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Повторно розглядаючи справу, Господарський суд Харківської області зазначив про необґрунтованість вимог Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в частині зміни строку дії спірного договору та підвищення орендної плати на не нижче 8 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Адвокат коментує:

«Договором строк його дії встановлений у 50 років, що кореспондується з ч. 1 ст. 19 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до якої строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. При цьому 7 років є мінімальним строком дії такого договору з огляду на предмет земельні ділянки сільськогосподарського призначення і відповідно регулюється ч. 3 ст. 19 вказаного Закону.

Враховуючи викладене, вимога про внесення змін до п. 6 Договору є необґрунтованою та не можу підлягати задоволенню, що відповідає висновкам Верховного Суду, які містяться в постанові від 23.10.2018 року у даній справі.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено мінімальний розмір річної суми платежу з орендної плати – 3 % нормативної грошової оцінки та максимальний – 12 % нормативної грошової оцінки.

Оскільки пунктом 7 Договору встановлена орендна плата у розмірі 1 % від грошової оцінки земельної ділянки в сумі 5919,0 грн. за кожен рік, що суперечить вищенаведеним вимогам законодавства, суд вирішив внести зміни до пункту 7 Договору, але не у розмірі зазначеним управління Держгеокадастру, а у розмірі  3 % нормативної грошової оцінки».

12 лютого 2019 року Господарський суд Харківської області відмовив Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області у задоволенні вимог про внесення змін до договору в частині зменшення строку дії договору до 7 років та збільшення орендної плати з 1% до не менше ніж 8 % від нормативної грошової оцінки, встановивши розмір орендної плати у 3% від нормативно грошової оцінки.

*Громадський центр правосуддя на Харківщині сформований на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі. Він знаходиться за адресою: Харківська область, м. Чугуїв, вул. Музейна, 16а. Центр був створений для полегшення доступу людей до правосуддя, адміністративних та соціальних послуг, послуг з надання правової допомоги й альтернативного вирішення  спорів. Центр надає допомогу у створенні програми громадської просвіти та підвищенні обізнаності громадян щодо прав, правової допомоги, функціонування судової системи та сектору юстиції.

** Посилання на рішення суду в Єдиному держреєстрі судових рішень:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/79990647

 P.S. Проект «Перший громадський центр правосуддя на Харківщині» впроваджується Чугуївським офісом Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×