facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Краще поганий мир, ніж добра війна: пенсіонерка не виплачуватиме понад 200 тисяч гривень матеріальної шкоди

Дата публікації: 18.01.2021

Автор: ГО «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільський»

Кілька років поспіль мешканка Хмельниччини не могла самотужки подолати наслідки трагедії, що сталася у її родині. Лише звернувшись за допомогою до юристів Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку, пенсіонерка змогла уникнути боргової ями.

Трагедія у родині пані Галини* сталася ще влітку 2017 року. В частині будинку, який належав її сину Олегу*, тоді спалахнула пожежа. Будівля належала трьом співвласникам, двоє з яких – пані Галина та її син, іншою частиною володіла стороння сім’я. Найбільше від пожежі постраждали частини будинку пані Галини та Олега, де саме сталося займання. Вогонь знищив усі меблі, побутову техніку, одяг, предмети домашнього вжитку, документи та цінності. Сусідам вогонь пошкодив покрівлю, також під час гасіння пожежники залили водою суміжну з житлом Олега сусідську кімнату.

Сусіди у 2017 році звернулися до суду про стягнення шкоди з Галини та Олега солідарно. Однак до закінчення розгляду справи чоловік не дожив – помер внаслідок тривалої хвороби. Після смерті Олега до пані Галини та її малолітнього онука (сина померлого Олега) разом із правами на частину будинку перейшли у спадок і обов’язки відшкодувати сусідам завдану шкоду. За висновком судової будівельно-технічної експертизи ця сума складала майже 200 тис грн. Крім того, сусіди зажадали відшкодування моральної шкоди.

Для пенсіонерки, яка через пожежу втратила все, що надбала за своє життя, та її колишньої невістки – матері малолітнього сина Олега, що переїхала проживати в село до літніх батьків, зібрати такі гроші було неможливо.

Юристи Офісу при громадській організації «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільський» допомогли пані Галині визначитися з правовою позицією по справі про стягнення шкоди та підготували ряд процесуальних документів.

  • В результаті нам вдалося вдалось прийти по справі до укладення мирової угоди, за умовами якої пані Галина зобов’язалася сплатити лише чверть від заявленої суми, а сусіди відмовлялися від будь-яких вимог до онука та інших вимог до самої пенсіонерки, – коментує юристка Офісу Тетяна Петрунькова.

На сьогодні спір врегульовано на взаємовигідних умовах – суд затвердив** мирову угоду.

Коментує юрист

За статтею 1231 Цивільного кодексу України, до спадкоємця переходить обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем.
До спадкоємця переходить обов’язок відшкодування моральної шкоди, завданої спадкодавцем, яке було присуджено судом зі спадкодавця за його життя.
До спадкоємця переходить обов’язок сплатити неустойку (штраф, пеню), яка була присуджена судом кредиторові із спадкодавця за життя спадкодавця.
Майнова та моральна шкода, яка була завдана спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями у ме
жах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ними у спадщину. За позовом спадкоємця суд може зменшити розмір неустойки (штрафу, пені), розмір відшкодування майнової шкоди (збитків) та моральної шкоди, якщо вони є непомірно великими порівняно з вартістю рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ним у спадщину.

*Імена змінено з етичних міркувань.
**Посилання на рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/93917291

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×