facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Купив COVID-сертифікат і розкаявся: чоловіку допомогли отримати справжнє щеплення і поновити дані в системі МОЗ

Дата публікації: 14.02.2022

Випадок, з яким довелося працювати юристам Миколаївській громадській організації «Час збирати українців», став на той час унікальним. Стосувався від підробки сертифікатів про вакцинацію від COVID-19*. Завдяки фаховій допомозі юриста організації Вадима Жепала виправити липові документи, отримати «амністію», дійсне щеплення і внести дані про нього в офіційну базу даних зміг не лише клієнт організації Мережі правового розвитку, а й багато людей по всій Україні, які припустилися подібної помилки та визнали її.

На фото: Вадим Жепало, юрист ГО “Час збирати Українців”.

Пан Іван**, який звернувся до юриста Вадима Жепала у вересні 2021 року, розповів, що минулого року він через свого знайомого придбав підроблений сертифікат про вакцинацію. Після цього захворів на коронавірус – і переніс недугу доволі складно. А після одужання, зробивши певні висновки, вирішив таки вакцинуватися. З цим проханням він звернувся до сімейного лікаря, правдиво пояснивши ситуацію. Однак той відповів, що тепер «справжнє» щеплення зробити неможливо, оскільки інформація про липову вакцинацію вже внесена до бази даних електронної системи охорони здоров’я. Однак і пояснити, як діяти за таких обставин, медик не зміг. Тому чоловік і звернувся по правову допомогу.

  • Ми повідомили про цей випадок у медіа – упродовж тижня я дав коментарі 12-ти ЗМІ. Зокрема брав участь в інтерв’ю місцевому ТБ разом із начальником департаменту охорони здоров’я Миколаївської міськради. Відомство перевірило механізми надання послуги з вакцинації громадян, а також всі лікарні, аби унеможливити факти видачі липових сертифікатів, – розповідає Вадим Жепало.

Після розголосу у ЗМІ на цю проблему звернули увагу і правоохоронні органі. За словами Вадима Жепала, завдяки такій активності з’явилися десятки кримінальних справ, які підтвердили, що, дійсно, факти фальсифікації і внесення недостовірної інформації про вакцинацію мали місце в регіоні. Юрист додає, що таких людей, як пан Іван, доволі багато. Хвиля підробок зокрема спостерігалася одразу після того, як уряд визначив певний перелік професій***, представників яких зобов’язав вакцинуватися, інакше на них чекає відсторонення від роботи.

  • Таким чином, наші дії та висвітлення цієї проблеми, про яку ми заговорили чи не першими в Україні, сприяло захисту прав громадян, які отримали підроблений сертифікат, але потім, визнавши свою помилку, таки отримати щеплення, – пояснює юрист.

Отже, на сьогодні питання, подібне до того, з яким звернувся пан Іван, певною мірою врегульовано: якщо людина придбала підроблений сертифікат, вона має право звернутися до відповідних органів, і її право на отримання щеплення буде поновлено. Як саме, роз’яснює юрист:

  • Ще в листопаді 2021 року Міністерство охорони здоров’я заявляло про проведення «амністії» фальшивих щеплень, але наразі чіткий документ з визначенням порядку дій для людини, яка має підроблений сертифікат, відсутній. Так само Верховна Рада України не підтримала законопроєкт про відповідальність за підроблення COVID-сертифікатів.
    Таким чином на сьогодні для отримання щеплення за наявності підробного ковід-сертифікату необхідно звернутися до сімейного лікаря, повідомити органи поліції та після реєстрації кримінального провадження та видалення з бази даних інформації про проведення щеплення – вакцинуватися.

Отже, пана Івана вакцинували, внесли всі правдиві дані в систему. При цьому важливо, що конфіденційність інформації щодо чоловіка була повністю дотримана. У ЗМІ його персональні дані не фігурували.

  • Факт підробки зареєстрували у правоохоронних органах, я виступав у якості свідка, але інформацію не розголошували, адже на той момент не було передбачено  відповідальності за такі дії та неможливо було відновити право людини на вакцинацію, – уточнює Вадим Жепало.

Важливо!

Необхідно зазначити, що за підроблення сертифікатів статтею 358 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність.

Окремим правопорушенням є використання підробленого документу, про фальшивість якого знав користувач. У такому разі правопорушення вважається вчиненим з моменту, коли документ пред’явила або подала особа, незалежно від того, чи вдалося їй досягти поставленої мети.

Отже, відповідальність за підроблений COVID-сертифікат настає не лише в особи, яка його підробила, а й у того, хто використав такий сертифікат, завідомо знаючи про його фальшивість.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

**Ім’я змінено з етичних міркувань.

***Наказ МОЗ України від 04.10.2021 № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням».

Більше матеріалів на цю тему читайте за посиланнями:

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×