facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Людяність і правова підтримка: колишній безхатько розпочав нове життя

Дата публікації: 17.05.2019

Автор: Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського

Злидні, металевий вагончик замість притулку, випадкові заробітки. Такий маргінальний спосіб життя понад 10 років вів мешканець Хмельниччини. Але все круто змінилося одного дня, коли чоловік переступив поріг Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку

До Офісу при громадській організації «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського» 37-річний Олександр прийшов не сам – його привів однокласник Павло*: просив допомогти товаришу прийняти спадщину після смерті батька, який помер ще в січні 2006 року.  Ситуація, про яку дізналися юристи, виявилася далеко не ординарною. Олександр перебував у скрутному матеріальному становищі, не мав постійної роботи, виживав завдяки тимчасовим заробіткам, бомжував. При цьому після смерті батька у нього залишилося спадкове майно – однокімнатна квартира: без зручностей, в аварійному стані (в оселі обвалилася стеля), із відключеним за борги світлом. Житло занепадало понад 10 років, поки законний спадкоємець поневірявся деінде: кілька років поспіль прихистком йому слугував металевий вагончик автосервісу.

  • Олександр не звертався у жодне відомство, оскільки навіть не знав, куди йому слід звернутися. Не мав ані свідоцтва про смерть батька, ані документів, що посвідчували би право власності за покійним, – коментує керівниця Офісу, юристка Вікторія Ільчишена.

Вона допомогла Олександру відновити документи, що посвідчували право власності на квартиру за батьком, а саме дублікати договору дарування квартири та свідоцтва про смерть. Після цього чоловік за порадою юристки звернувся  до Другої Кам’янець-Подільської державної нотаріальної контори, де отримав свідоцтво про право на спадщину. Йому навіть не довелося звертатися до суду.

Проблему Олександра вдалося  вирішити у позасудовому порядку. Звернувшись до нотаріальної контори, він отримав лист-відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки не надав нотаріусу договір дарування квартири та свідоцтво про смерть батька. Ми порекомендували клієнту звернутися до нотаріуса, який посвідчував договір дарування у 2004 році, та отримати його дублікат, а також скерували його до відділу ДРАЦСу Кам’янець-Подільського району, – уточнює Вікторія Ільчишена.

Так Олександр став законним спадкоємцем батькової квартири. Але на цьому його проблеми не закінчилися: на черзі були квартирні борги – загалом близько 10 тисяч гривень.  Зокрема борг із квартплати на момент визнання спадщини складав 3200, а борг за користування житлово-комунальними послугами – понад 6800 гривень. І знову Олександру допомогли: першу суму за нього погасив однокласник Павло, а на другий Вікторія Ільчишена допомогла укласти договір про розстрочку боргу.

Колишній безхатько почав змінюватися сам і змінювати своє життя. Оскільки успадкована у місті  квартира була в непридатному для життя стані, а коштів на її відновлення у Олександра не було, він вирішив продати це житло і купити будиночок у селі. Вікторія Ільчишена допомогла чоловікові зібрати необхідні документи для укладення договорів купівлі-продажів квартири та будинку.

Олександр здійснив відчуження квартири та придбав будинок зі зручностями та ремонтом в одному з сіл Дунаєвецького району Хмельницької області. Тепер він має город та господарство, – розповідає юристка.
І додає, що невдовзі після переїзду їхній «підопічний» знайшов роботу – і тепер працює в автосервісі.
Так фахова, системна безоплатна правова допомога і водночас  людяність та підтримка, яку чоловік отримав і від товариша, і від юристів у складний період  свого життя, допомогли йому змінити маргінальне існування на повноцінне життя у власному домі, з постійною роботою та очевидними перспективами.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×