facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мати померла на тимчасово окупованій території: свідоцтво про смерть донька отримала через суд

Дата публікації: 22.11.2019

Автор: Суспільна служба правової допомоги

Видані окупаційною владою так званої ЛНР «папірці», в Україні законної сили не мають. Внаслідок цього люди вимушені встановлювати певні юридичні факти через суд.  Саме в такій ситуації  мешканці Луганщини допомогли юристи Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку.

Від пані Валентини з Новоайдара юристи Офісу при громадській організації «Суспільна служба правової допомоги» дізналися, що у  липні 2019 року у м. Кадіївка Луганської області померла її мама. У жовтні донька звернулася до Новоайдарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану – хотіла отримати свідоцтво про смерть матері, але у реєстрації смерті їй відмовили. Аргументували тим, що Кадіївка наразі є тимчасово окупованою територією, на якій неможливо отримати медичний документ, який відділ ДРАЦСу може прийняти для здійснення державної реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У відомстві також пояснили, що згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (далі – Правила), підставою для державної реєстрації смерті є:
• лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року № 545;
• фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року № 545.
Отже, оскільки на тимчасово окупованій території фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство окупаційної влади, документи про смерть, видані такою владою, органи державної влади на іншій території України прийняти не можуть.

Вислухавши цю історію, юристка Офісу Тамара Оніпко запевнила пані Валентину, що її ситуація не є безвихідною, і що свідоцтво про смерть матері вона отримає. Для цього слід звернутися до суду для встановлення факту смерті в порядку ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України.

Коментує юрист
Відповідно до ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Тамара Оніпко допомогла скласти клієнтці судову заяву про встановлення факту смерті. Позов суд задовольнив. Отримавши рішення, жінка повторно звернулася до  Новоайдарського відділому ДРАЦСу, і той провів державну реєстрацію смерті за законодавством України.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×