facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мешканець Балаклії отримає понад 150 тисяч гривень за зруйноване внаслідок вибухів майно

Дата публікації: 28.01.2019

Автор: Мережа правового розвитку

Апеляційний суд постановив: виплатити мешканцю міста Балаклія Харківської області компенсацію за зруйноване внаслідок вибухів майно. Винність військової частини, на території якої навесні 2017 року вибухнув склад із боєприпасами, встановлена остаточно. Судова справа, що стала успішною завдяки адвокатам Чугуївського офісу Мережі правового розвитку, є прецедентом для України.

Харківський апеляційний суд 23 січня 2019 року виніс постанову, якою залишив без змін рішення суду першої інстанції в частині стягнення з військової частини А 1352 на користь мешканця Балаклії, учасника бойових дій  Григорія Федосова в рахунок відшкодування йому матеріальної шкоди в розмірі 152 тис 366 грн 66 коп і 20 тис грн – в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Про це 24 січня повідомили юристи Офісу при Чугуївській правозахисній групі.
Це перше рішення, яке вступило в законну силу і підлягає виконанню.

Нагадаємо: 23 березня 2017 року в Балаклії, на території 65-го ракетно-артилерійського арсеналу боєприпасів (військова частина А-1352 Міністерства оборони України) сталася пожежа з подальшими вибухами боєприпасів.


Вибух арсеналу боєприпасів у Балаклії. Фото надане Чугуївською правозахисною групою.

Внаслідок вибухів Григорій Федосов втратив багато майна, в тому числі автомобіль.
Сказати, що держава поквапилася тоді з допомогою постраждалим, було би великим перебільшенням. Навіть від правоохоронців Григорію  як потерпілому не було надано жодного процесуального документа, з якого він мав би змогу довідатися про хід досудового розслідування.
«Мені була спричинена матеріальна шкода, яка виразилася в тому, що мій автомобіль, гараж та все, що знаходилося в ньому, повністю знищені, багато пошкоджень зазнала квартира, в якій я проживаю з дружиною та неповнолітнім сином. Все це значно підвищило міру мого душевного хвилювання, адже я був змушений змінити своє повсякденне життя. Я повинен був витрачати багато часу на звернення до поліції, районного відділу ГУ ДСНСУ у Харківській області, міської ради, витрачав кошти на покупку необхідних речей замість пошкоджених. Це привело до порушення нормальних життєвих зв’язків та завдавало мені моральних страждань», – згадував Федосов.

Знищені внаслідок вибухів гараж та автівка Григорія Федосова. Фото:Чугуївська правозахисна група.

Слід зазначити, що саме на державу в особі Міністерства оборони України покладається обов’язок відшкодувати шкоду, завдану майну інших осіб внаслідок вибуху військових боєприпасів у невоєнний час.Відтак чоловік  звернувся до суду з позовом до військової частини А1352, Міністерства оборони України та Управління СБУ в Харківській області про відшкодування завданої вибухами снарядів матеріальної шкоди в розмірі понад 400 тис грн. Майже у таку ж суму він оцінив і свої моральні страждання.
Безоплатну правову допомогу та супровід у суді чоловікові надали адвокати Чугуївської правозахисної групи Світлана Кужелєва та Роман Лихачов.
Хоча основною версією вибухів на Балаклійському арсеналі є диверсія, це аж ніяк не знімає з держави відповідальності за неналежну охорону та зберігання боєприпасів. І обов’язку виплачувати компенсацію за завдані цивільним громадянам втрати, – коментував тоді адвокат Роман Лихачов.
Отже, позивач вимагав стягнути:

  • з Міністерства оборони України та військової частини А 1352 у солідарному порядку матеріальну шкоду в сумі 318 тис 231,80 грн;
  • з УСБУ в Харківській області моральну шкоду в сумі 100 тис грн;
  • з Міністерства оборони України моральну шкоду в сумі 300 тис грн;
  • військової частини А 1352 моральну шкоду в сумі 100 тис грн.;

Однак рішенням Київського районного суду м. Харкова від 07 лютого 2018 року позов  Григорія Федосова було задоволено лише частково: суд постановив відшкодувати потерпілому лише матеріальну шкоду в сумі 242 тис 006 грн 80 коп та моральну шкоду в сумі 10 тис грн.
Правозахисники з таким рішенням не погодилися, склали апеляційну скаргу на нього та подали її до Апеляційного суду Харківської області.
«Ми вважаємо, що часткова компенсація недоцільна у виниклому питанні та впевнені, що  вимоги про відшкодування шкоди у повному обсязі повинні бути задоволені», – пояснили адвокати.
Водночас із вищевказаним рішенням не погодилося і Міністерство оборони України – у свою чергу воно також подало апеляційну скаргу, вважаючи, що не повинно проводити жодної компенсації.
І ось зрештою Апеляційний суд Харківської області постановив: виплатити мешканцю міста Балаклія компенсацію за зруйноване внаслідок вибухів майно.

  • Це перше майже за два роки рішення, яке вступило в законну силу і підлягає виконанню. Тепер винність перед мешканцями військової частини, на території якої навесні 2017 року вибухнув склад із боєприпасами, встановлена остаточно, – наголошують адвокати ЧПГ.

    Справа про «балаклійські вибухи» стала певним прецедентом. Адже тоді у місті внаслідок розривів на військових складах постраждали сотні людей.

Посилання на рішення у Єдиному держреєстрі судових рішень:

http://reyestr.court.gov.ua/Review/75868173

http://reyestr.court.gov.ua/Review/78244784  

 Попередні матеріали щодо справи про «балаклійські вибухи» – за посиланнями:
http://legalspace.org/ua/noviny/povchalni-istoriji/item/9527-maino-znyshcheno-vnaslidok-vybukhu-boiovykh-snariadiv

https://ldn.org.ua/success-story/pravozahysnyky-vvazhayut-kompensatsiyu-za-balakliskyj-vybuh-nepravomirno-zmenshenoyu/

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×